Itálie je tikající bombou eurozóny

Názor
Výnos desetiletých italských dluhopisů dnes ráno citelně vyskočil. Ještě včera odpoledne činil úrok 1,53 procenta, dnes už je to 1,77 procenta a je tak nejvyšší za poslední více než měsíc. Investoři požadují vyšší úrok kvůli nejistotě plynoucí z italské vnitropolitické situace.
Pokud by se v druhé polovině října konaly v Itálii volby, Hnutí pěti hvězd by bylo zhruba na polovině svého loňského volebního výsledku. Foto: Depositphotos.com

Ta je poznamenána roztržkou mezi premiérem Giuseppem Contim, dosazeným Hnutím pěti hvězd, a vicepremiérem Mattem Salvinim z Ligy severu. Deklarovaným důvodem roztržky je stavba rychlodráhy spojující Turín a Lyon, priorita Ligy severu, ve skutečnosti ale Salvini cítí, že má v možných předčasných volbách velké šance na fenomenální úspěch. Říká, že stávající koalice už není funkční, takže je třeba předčasných voleb.

Ty se s největší pravděpodobností uskuteční v druhé polovině letošního října. Salviniho Liga severu v nich realisticky může získat kolem 40 procent hlasů. V porovnání s výsledkem loňských březnových voleb nyní přisuzují průzkumy veřejného mínění Lize více než dvojnásobný procentuální zisk. Naproti tomu Hnutí pěti hvězd je naopak zhruba na polovině svého loňského volebního výsledku.

PSALI JSME:
Žluté vesty v Paříži bojovaly i za Řím. Úspěšně

Investorům dělá těžkou hlavu nejen možné Salviniho drtivé vítězství, které by dramaticky zvýšilo napětí mezi Římem a Bruselem, s dalekosáhlými neblahými ekonomickými důsledky. Straší je také to, že k volbám podle všeho dojde zrovna v době, kdy Itálie bude s Evropskou unií dojednávat podobu svého rozpočtu na příští rok. Mají ještě v paměti napětí, které podobná jednání přinesla loni.

Itálie tak zůstává tikající bombou eurozóny. To odráží třeba právě pohled na výnosy desetiletých dluhopisů jednotlivých zemí eurozóny. Dokonce i svého času problémové země eurozóny, Španělsko, Portugalsko a Kypr, vykazují nyní násobně nižší výnos na svých desetiletých bondech než Itálie. Výnos se pohybuje v pásmu od 0,2 do 0,4 procenta. Vyšší úroky než Itálie má na desetiletých dluhopisech momentálně v celé eurozóně už jen těžce zkoušené Řecko.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Francie zadluženější než Itálie? A než české domácnosti?

Zavřít reklamu ×
  1. Zadlužený stát je pro EUnii výtězství potom je snažší jej ovládat a diktovat jim jejich politiku s cílem udělat z východní Evropy 4.říši a z lidí otroky.

    • Ano a EU si pak natiskne papírky kterému říká bankovky, které nejsou ničím podložené za pár miliard euro jako s Řeckem a bude vydírat. Tímhle přístupem si EU kope hrob, který jednou musí přijít. A to jen kvůli tomu, že ji řídí naprostí diletanti a sebestřední ignoranti. Ne , že by mě to vadilo, protože tenhle umělý slepenec EU je naprosto k ničemu a jen pro zlost.

  2. Celá EU je tikající bombou. Kdysi organizace sdružující státy na základě spolupráce se změnila díky Německu, Francii a několika dalším, ve spolek rozhádaných národů prosazujících své privátní zájmy za každou cenu a to i brutálním hospodářským nátlakem. EU, R.I.P

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.