Jaderné elektrárny drží dvě záložní směny doma. Bedlivě se chrání proti okolí

Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany v souvislosti s koronavirem rovněž přijaly opatření k zachování provozu pro případ, že se nákaza bude dále šířit. Drží záložní směny doma.
Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany (na snímku) v souvislosti s koronavirem rovněž přijaly opatření k zachování provozu pro případ, že se nákaza bude dále šířit. Foto: Depositphotos.com

„Práce se přeorganizovala tak, že nyní se na každé elektrárně v provozu střídají čtyři směny a dvě zůstávají v záloze. Tito pracovníci jsou doma, aby se maximálně chránili proti okolí. Jde nejen o operátory blokových dozoren, ale i mistry, celkově jde o desítky lidí,“ potvrdila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová.

Všem, kdo vstupují do elektráren, se měří teplota. Návštěvy byly zakázány. „Jaderná elektrárna je i v běžných dnech řízena ve stylu vojenského režimu a zaměstnanci jsou na něj zvyklí, takže s dodržováním nařízení nemají potíže,“ dodala.

Sama nosí roušku a na úřadě většinu činností dělají on-line. „Náš úřad je na vysoké úrovni digitalizace. Jinak rouška smysl má, protože sice nechrání vás, ale aspoň druhé, abychom na sebe neprskali,“ dodala.

SÚJB také disponuje speciálním pracovištěm biologické, chemické a radiační ochrany, které je u Příbrami. Pro případné zapojení do testování lidí je ale příliš z ruky. Toto pracoviště v minulosti testovalo například anonymní výhružné zásilky s podezřením na antrax, či posuzovalo nalezené radioaktivní materiály.

„Jsou připravení, ale jsou to hlavně analytici. Mají k dispozici i výjezdní vozidlo, třeba kdyby potřebovali někde pomoci hasiči v nejasné situaci a nevěděli si s ní rady,“ dodala Drábová.

PSALI JSME:
ČEZ pozitivně překvapil, zisk by měl stoupat i nadále. Překážka je jediná: Koronavirus

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru