Jádrová inflace v eurozóně v dubnu mírně klesla na 0,7 procenta

Názor
Konečný odhad dubnového vývoje spotřebitelských cen v eurozóně ponechal hodnotu celkové inflace beze změny. Spotřebitelské ceny tak v dubnu vzrostly meziročně v souhrnu o 1,6 procenta po předchozím růstu o 1,3 procenta. Na vyšší meziroční inflaci působily zejména dražší pohonné hmoty.
V eurozóně v dubnu mírně klesla jádrová inflace na 0,7 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jádrová inflace v dubnu zpomalila z 0,9 procenta na 0,7 procenta, a to hlavně díky nižšímu růstu cen služeb, který přibrzdil z 1,3 procenta na 0,9 procenta. Oproti prvnímu odhadu tak byla jádrová inflace revidována o desetinu níže. Zatímco v eurozóně se inflace drží v průměru pod dvěma procenty, středoevropské země s vlastní měnou tuto úroveň výrazně přesahují.

V Maďarsku v témže měsíci inflace dosáhla 5,2 procenta, v Polsku 5,1 procenta a v ČR 3,1 procenta. Příslušné centrální banky budou zřejmě patřit mezi první, které ke zpřísnění svých měnových politik přistoupí, a to s největší pravděpodobností už v letošním roce.

Počet nově registrovaných osobních automobilů se v Evropské unii snížil v dubnu meziměsíčně o skoro pětinu. Oproti loňskému dubnu byl však více než dvojnásobný, když loni po vypuknutí pandemie prodeje nových vozů výrazně propadly. Meziměsíční pokles registrací o zhruba 15 procent zaznamenal i největší český výrobce Škoda Auto.

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka zvýší sazby už v červnu

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl pro server iRozhlas.cz uvedl, že centrální banka by podle něj měla zvyšovat sazby až tehdy, kdy bude pandemie plně pod kontrolou, což podle něj nyní ještě není, a také až poté, co ekonomika dosáhne svého potenciálu.

Současná vyšší inflace podle Michla není důvodem ke zvyšování úrokových sazeb, když očekává zmírnění cenového růstu ve chvíli, co ekonomika začne opět normálně fungovat. Zmínil zároveň to, že bankovní rada zváží zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték.

On osobně by byl pro snížení poměru LTV (podíl výše hypotečního úvěru k ceně nemovitosti – pozn. aut.) ze současných 90 procent na hodnotu mezi 85 až 80 procenty.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB nemá rozhodovat o podmínkách pro hypotéky, její zásahy snižují dostupnost vlastního bydlení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.