Jádrové inflační tlaky v eurozóně zůstávají silné

Názor
V návaznosti na inflační překvapení směrem nahoru z jednotlivých členských zemí, překvapila mírně nahoru i celková inflace za únor v eurozóně, když skončila na 8,5 procenta meziročně (vs. konsensus 8,3 %, pozn. aut.). Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,8 procenta.
Vráskám na čele centrálních bankéřů ECB přidá zrychlení jádrové inflace v eurozóně. Ilustrační foto: MMF, volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15736200

K tomu primárně přispěly ceny potravin a služeb, zatímco ceny energií v meziročním vyjádření tlačily inflaci dolů, zejména díky vyšší srovnávací základně minulého roku. Zrychlující dynamika cen potravin zřejmě ještě zpožděně reflektuje vývoj na komoditních trzích, především ceny energií, které však již v posledních měsících rapidně klesly.

Vráskám na čele centrálních bankéřů Evropské centrální banky (ECB) ovšem přidá zrychlení jádrové inflace – zde však pravděpodobně stále hraje roli změna vah ve spotřebním koši na začátku roku – která ukazuje, že jádrové cenové tlaky zůstávají velmi silné, případně dokonce zesilují.

PSALI JSME:
ECB přinesla mírné překvapení

Obecně tak perzistence inflačních tlaků ve čtvrtek nabídla podporu pro pokračování cyklu utahování měnové politiky po březnovém zasedání, kde ECB již na tom únorovém předběžně narýsovala 50bodový hike. Tržní ocenění v reakci zůstalo téměř beze změny, nicméně již nyní implikuje, že depozitní sazba ECB vyroste až na čtyři procenta ze současných 2,5 procenta.

Zápis z únorového zasedání ECB zlom po nových inflačních datech nepřinesl. Bylo v něm mimo jiné zmíněno, že obavy z přílišného utažení měnové politiky s ohledem na perzistenci inflace a současnou úroveň úrokových sazeb jsou zatím předčasné, a tudíž další zvyšování sazeb je považováno jakožto stále vhodný další postup.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB nadále bojuje s inflací, bude pokračovat zpřísňování

Zavřít reklamu ×
  1. Divné. U nás přece všichni publikující ekonomové ví, že stačí zvednout sazby ČNB a inflace zaječí hrůzou a uteče do lesa. Následně se sama nastaví na 1,95% a bude tančit s jednorožci na pasece.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Volatilní týden končí koruna silnější

Tématem i tohoto týdne byla situace v bankovním sektoru na obou stranách Atlantického oceánu. Po výrazném nárůstu rizikové averze v minulém týdnu se většina toho týdne nesla ve znamení zmírňování napětí, když …

Zahraniční dluh ČR odpovídá dvěma třetinám HDP

Hrubý zahraniční dluh ČR – tedy vlády, firem a bank – dosáhl na konci roku 2022 úrovně necelých 185 miliard eura a byl tak o tři miliardy eur vyšší než v předcházejícím roce. V poměru k hrubému domácímu produktu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB