Jak být v karavanu nebo obytném přívěsu energeticky nezávislý?

Blíží se letní dovolené a stále více lidí si chce na cestách karavanem nebo obytným přívěsem zachovat svůj komfort. Zejména teplo, elektrické spotřebiče a spolehlivý internet. Díky nezávislým zdrojům energie a speciálním mobilním sítím to je již jednoduše řešitelné a člověk si na cestách může užívat pohodlí, na které je zvyklý doma.
Jedním z možných řešení, jak si na cestách během dovolené zajistit opravdu dostatečné množství elektrické energie, jsou palivové články. Ilustrační foto: Efoy

Zapomeňte na powerbanky, s nimiž dobijete mobil nebo tablet. Jedním z možných řešení, jak si na cestách zajistit opravdu dostatečné množství elektrické energie, jsou například palivové články SFC Energy. Redakci FAEI.cz na to upozornil Milan Rakowski ze společnosti Audiopro s tím, že uvedené palivové články jsou a zcela autonomním a bezúdržbovým řešením.

„Vše, co jednou za čas potřebujete udělat, je výměna kanystru s palivem. Proto jsou palivové články Efoy vhodné pro majitele karavanů, obytných automobilů či lodí k zajištění elektrické energie,“ vysvětlil. Palivový článek značky Efoy napájí 12 V i 24 V baterii. Regulátor nabíjení trvale sleduje stav nabití palubní baterie, v případě potřeby dochází k jejímu plně automatickému nabíjení.

Jakmile je baterie nabitá, dojde k vypnutí, respektive přepnutí systému do pohotovostního režimu. Zajišťuje vždy plně nabitý zdroj energie a zároveň chrání baterii před škodlivým nepřetržitým nabíjením i úplným vybitím. Celý chod systému je tichý a ekologický, proto lze SFC palivové články používat i v uzavřených prostorách.

Většina karavanistů má podle Rakowskiho převážně negativní zkušenosti s připojením k internetu. Příčinou je většinou způsob, jakým mají připojení k internetu vyřešené. To má obvykle podobu Wi-Fi hot-spotu z mobilního telefonu, ke kterému uživatelé připojí svůj notebook, tablet, nebo další zařízení.

Spolehlivé internetové spojení se světem kdekoli na cestách pomocí bezpečné Wi-Fi nabízejí cestovatelům podle Rakowskiho chytré a výkonné mobilní routery a modemy Peplink-Pepwave.

„Společnost Peplink vyvinula celou řadu multi-WAN VPN routerů (SD-WAN) s podporou technologie sdílení přenosového pásma a přístupových bodů, které se vyznačují mimořádnou odolností, jednoduchým a intuitivním webovým rozhraním, a také širokou škálou funkcí. Jsou tedy ideální pro použití na cestách v karavanech či obytných přívěsech,“ informoval Rakowski.

Podle statistik Asociace kempování a karavaningu zájem o obytné vozy v posledních pěti letech roste a covidová pandemie jej ještě umocnila. Rostou prodeje jak menších vozů, meziročně přibližně o 200 procent, tak těch prostornějších nad 3,5 tuny, kde poptávka dokonce vzrostla o 250 procent.

„Máte dům na kolečkách a nic vás neomezuje. Zároveň je to ale bezpečné, protože se izolujete jen s rodinou,“ popsala v roce 2021 trend Klára Hájek Velínská z Asociace kempování a karavaningu.

„Kdo jednou vyzkouší obytné vozy, které mají dostatek obytného a úložného prostoru, těžko se v budoucnu spokojí s malým vozem, kde se pak o to více cítí stísněně,“ uvedla Pavla Skolil ze společnosti FC Morelo CZ, který patří k předním tuzemským prodejcům obytných vozů.

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB