Jak Češi letos splácejí bankám úvěry?

Názor
S koncem října skončily také odklady splátek úvěrů v souvislosti s koronavirovou pandemií, které banky poskytly svým klientům podle Zákona o odkladech nebo dobrovolně ještě před tímto zákonem. Do konce října zveřejňovala Česká národní banka (ČNB) statistiky k těmto odkladům splátek, ale po tomto datu s tím skončila. Veřejnost, média, banky i nás v ČBA (Česká bankovní asociace – pozn. red.) ale zajímá, jak se situace ve splácení úvěrů bude vyvíjet právě po ukončení zákonného moratoria.
Dobré výsledky v nevýkonných úvěrech lze v tomto roce bezpochyby přičítat vládní pomoci a odkladům splátek. Ilustrační foto: FAEI.cz

Proto jsme se v ČBA rozhodli, že budeme podle statistik ČNB sledovat, jak se od listopadu vyvíjejí tzv. nevýkonné úvěry. V listopadu se všichni klienti, kteří odkladu využili, měli vrátit ke svému splácení. Pokud se jim to nedařilo, bude sledovaná kategorie ohrožených úvěrů rychle narůstat. A naopak. Odrazový můstek pro sledování nevýkonných úvěrů je tedy jejich stav k 31. 10. 2020. V tuto chvíli nabízíme dlouhodobý pohled do minulosti.

Je až neuvěřitelné, jakých hodnot dosahovaly nevýkonné úvěry před několika lety. Ještě v roce 2015 byly spotřební nevýkonné úvěry domácností přes 12 %. Stav ke konci října letošního roku je 4,17 procenta!

Nevýkonné úvěry jako podíl v % k sumě úvěrů k 31. 10. 2020 – červeně spotřební úvěry domácností, modře nefinanční podniky, žlutě hypoteční úvěry domácností. Zdroj: statistika ČNB

Nejvyšší hodnota nevýkonných úvěrů u nefinančních podniků byla k 30. 9. 2010 a převyšovala devět procent. Ještě před pěti lety se hodnoty blížily k sedmi procentům. Ke konci letošního října je to 3,46 procenta. Nejnižší hodnota nevýkonných úvěrů v letošním roce byla u podniků, ale v srpnu a činila 3,11 procenta. Zde už tedy došlo k nepatrnému zhoršení.

Hypoteční úvěry mají svojí delikvenci tradičně nízkou. Na nejvyšších hodnotách přes tři procenta byly naposledy v roce 2014. Letos ke konci října je to 0,80 procenta. Tato hodnota je jedna z nejnižších v Evropě.

Nevýkonné úvěry v mil. Kč – modře nefinanční podniky, červeně spotřební domácností, žlutě hypoteční úvěry domácností. Zdroj: statistika ČNB

Od krize v letech 2008-2009 žijeme v období konjuktury. Roste HDP, rychle rostou mzdy a platy, daří se všem odvětvím hospodářství. Jak už to bývá, nic ale neroste do nebe. O tom nás přesvědčil i letošní rok. Přesto zatím na nevýkonných úvěrech zhoršení není vidět. Naopak. Jak je vidět z grafu výše, v tomto roce se nevýkonné úvěry, možná paradoxně, dále snižují (s výjimkou zatím nevelkého zhoršení v září a říjnu u podniků – pozn. aut).

Dobré výsledky v nevýkonných úvěrech lze v tomto roce bezpochyby přičítat vládní pomoci a odkladům splátek. První zajímavé porovnání po ukončení odkladu splátek bude k 30. 11. 2020, které budeme mít k dispozici 31. 12. 2020.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemské banky by zvládly i násobek úvěrů v selhání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru