Jak Češi vnímají nevidomé?

Průzkum
Většina z nás nemá konkrétnější představu o tom, jak se žije zrakově postiženým. A většinou nemáme ani ponětí o tom, kolik lidí s tímto handicapem mezi námi žije. Podle údajů Světové zdravotnické organizace je na světě 285 miliónů lidí se zrakovým postižením, z toho 39 milionů nevidomých. Evropská unie nevidomých pak odhaduje, že v Evropě žije přibližně 30 milionů lidí se zrakovým postižením.
V Česku žije 83 tisíc těžce zrakově postižených lidí, z toho je 19 tisíc nevidomých a prakticky nevidomých a přibližně 600 lidí, kteří nemají ani světlocit. Foto: Depositphotos.com

Na základě údajů z výběrového šetření zdravotně postižených osob, které provedl v roce 2013 Český statistický úřad, žije v ČR přibližně 65 tisíc lidí s těžkým zrakovým postižením, tedy asi šest procent z přibližně 1,1 milionu lidí, kteří mají nějaké zdravotní postižení. Podle informací webu Poslepu.cz žije v Česku 83 tisíc těžce zrakově postižených lidí, z toho je 19 tisíc nevidomých a prakticky nevidomých a přibližně 600 lidí, kteří nemají ani světlocit.

Tuzemský distributor izraelské společnosti OrCam Technologies, která zabudovala technologii umělého vidění do nositelného zařízení, aby zlepšila kvalitu života nevidomých a slabozrakých osob a zvýšila míru jejich soběstačnosti, informoval o výsledcích tuzemského průzkumu mapujícího povědomí české společnosti o tom, jak se žije zrakově postiženým. Bohužel aniž by uvedl, na jak velkém vzorku populace, jakou metodou a kdy byl průzkum uskutečněn.

Z průzkumu vyplynulo, že téměř dvě třetiny Čechů (63,7 %) nikdy neměly osobní vztah k člověku se zrakovým postižením. Proto např. třetina respondentů (31,5 procenta) nedokázala s určitostí odpovědět na otázku, zda je veřejný prostor dobře přístupný pro nevidomé, zatímco čtvrtina (23,5 %) si netroufla odhadnout, jaké výhody poskytují moderní technologická asistenční zařízení ve srovnání se běžnými pomůckami.

V průzkumu se projevily velké rozdíly mezi věkovými skupinami. Například integraci zrakově postižených do profesního života i s využitím veřejných financí podporuje 58,2 procent respondentů ve věku 18-29 let, zatímco z dotázaných ve věku 55+ s tím souhlasí jen třetina.

PSALI JSME:
Nové technologie umožňují nevidomým „vidět“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru