Jak fakturovat v začátcích podnikání?

Začátky jsou prý těžké. Ale nemusí být. Stačí se rozhodnout začít. A když zvládnete tohle, zvládnete i jakékoliv těžkosti. Jen je třeba si je ulehčit. Pokud vás zajímá, jak si ulehčit fakturování – jste na správném místě.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ulehčení na každém kroku

Faktury jsou sice príma – už jen proto, že se rovnají blížícím se penězům, ale fakturace sama je v některých svých podobách zbytečně složitá. Začínající podnikatel se má co otáčet, aby zvládl vlastní podnikání, zorientoval se v zákonných podmínkách a úřednických nárocích a přitom ještě fungoval jako podnikatel i soukromá osoba.

Nikdo nemá čas sbírat data a vytvářet databáze pro sebe samé. Každý chce jen fakturu vystavit a odeslat. Nicméně databáze mají svůj smysl:

 • usnadňují administrativu;
 • poskytují ekonomický přehled: kdo odebírá nejvíc, jaký produkt je nejprodávanější, který je nejziskovější a který generuje nejvyšší přidanou hodnotu při nejnižších vstupech;
 • a tím pádem usnadňují i ekonomické rozhodování a plánování.

Skloubení zadávání natvrdo a vytváření databází

Začínajícímu podnikateli tedy nejlépe poslouží řešení, které umožňuje:

 1. zadávat položky faktur natvrdo (přímo, bez výběru z databáze);
 2. zadávat natvrdo i dodavatele – nejlépe importem z ARES přes IČO;
 3. automaticky ukládat fakturované položky a odběratele;
 4. párovat data a generovat:
  • přehledy příjmů a výdajů:
   • na položku i na odběratele;
  • přehledy zisků a marží v procentech i v absolutních částkách;
  • podávat přehledy rozdělené podle jednotlivých činností.
Zdroj: BitFaktura.cz

Jak snížit finanční náročnost výběru fakturace?

Online fakturace běžně nabízejí FREE tarif, některé i zkušební období pro vyzkoušení vyšších tarifů. Ze začátku je vhodné volit tam, kde nabízejí obojí. Jednak si můžete osahat tarif, který by Vám vyhovoval – a zároveň si spočítat náklady na něj, jednak můžete ze startu fakturovat v omezeném režimu FREE tarifu, typicky omezeném na 3 faktury měsíčně – někde i počtem kontaktů odběratelů a fakturovaných položek.

Při výběru z placených fakturací se zaměřte pouze na tarify bez omezení počtu faktur, kontaktů a položek. Dále je vhodné uvažovat dopředu a volit řešení, které je nejen jednoduše zvládnutelné, ale nabízí i napojení na účetnictví, administrativu, CRM či přístup pro účetní. A pokud nahlédnete ještě dále, pak by mělo být schopno růst s Vaším podnikem:

 • integrovat či být napojeno na skladovou evidenci;
 • nabízet vývojářské rozhraní API pro napojení na další programy;
 • být vhodně škálovatelné: nabízet specifické moduly a funkce Vám na míru.

Poslední položka je značně ovlivněna vstřícností vývojářů vůči konkrétním požadavkům klientů.

BitFaktura: Roste s podnikatelem

Specifickým řešením na poli fakturací je BitFaktura.cz. Vyzkoušet můžete Micro tarif zdarma či jakýkoliv jiný v rámci zkušebního období – ale fakticky i nejnižší tarif Start. Ten při 40 Kč/měsíc nabízí plně funkční fakturaci bez omezování jakýchkoliv potřebných položek.

Faktury vyplníte snadno a rychle natvrdo – a co víc – všechny položky, ceny a údaje o odběrateli se rovnou uloží do databáze. Takže co jednou natvrdo vyplníte, už máte navždy k výběru jako položku databáze. Jakákoliv dostupná data (klienty, faktury, produkty) naimportujete z CSV, XLS, XLSX, TXT, TSV – či naopak vyexportujete pro účetní programy.

A jak Vám roste činnost, množství zboží, administrativa či třeba počet poboček firmy, snadno přejdete k vybavenějším tarifům. A to nejen skokově – na vývojáře BitFaktury se můžete obrátit i se specifickými požadavky a rozšířit svou fakturaci jen o konkrétní (či třeba ještě vůbec nenaprogramované) moduly.

Proč si tedy komplikovat začátky, když jde začít jednoduše a starosti o zítřek nechat až zítřku?

O projektu BitFaktura.cz
BitFaktura.cz je nástroj pro online fakturace a činnosti návazné z dílny polského vývojářského studia Radgost. Jeho lokalizace si již vydobyly pozici jedničky na trzích Polska a Francie a usilovně zápolí i v dalších zemích. České zákazníky chce BitFaktura oslovit cenou, snadno škálovatelným produktem, který roste se zákazníkem, a návaznými moduly přesahujícími do účetnictví, ekonomického plánování a CRM.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Edenred pomůže sbírkou poukázek lidem v nouzi

Společnost Edenred pomůže lidem v nouzi. Až do konce února organizuje speciální sbírku poukázek – stravenek a volnočasových poukázek. Celkovou částku, kterou takto získá od lidí, Edenred předá Potravinové bance na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Dostávali jsme to rozkazem, který jsme museli jako vojáci splnit,“ říká bývalý vojenský pilot. Vnuka inspiroval k natočení filmu Narušitel

Rozhovor
„Tenkrát jsme to dostávali rozkazem, který jsme museli jako vojáci splnit,“ říká v rozhovoru pro portál FAEI.cz bývalý stíhací pilot československé armády Vladislav Balda (*1943) rok po tuzemské premiéře filmu „Narušitel“, který natočil jeho vnuk, mladý český režisér David Balda. Ten pomohl rozhovor se svým dědečkem uskutečnit.
Rolovat nahoru