Jak investovat a řídit své finance v době vysoké inflace a války v Evropě?

Názor
Investování a řízení vlastních aktiv obecně není jednoduchá záležitost. Poslední dva roky jsme navíc svědky nevídaných a neočekávaných vlivů. Nejdříve pandemie covid-19, následně velká míra inflace, a teď válečný konflikt na Ukrajině. Jak nyní ideálně řídit své investice?
Investování a řízení vlastních aktiv obecně není jednoduchá záležitost. Jak ale investovat a řídit své finance v době vysoké inflace a války? Ilustrační foto: Pixabay.com

Často si možná pokládáme otázku, jak spíše řídit finance a aktiva, kde nutně nemusíme mít velký zisk, ale alespoň neztratit jejich hodnotu. Současná situace na Ukrajině je znepokojující a nepředvídatelná. A těžko předvídatelný je také dopad sankcí proti Rusku na akciové trhy. Zde probíhá aktuálně masivní výprodej ruských aktiv.

Investorům s akciovým portfoliem dává nyní smysl pro rozložení rizik využít strategie diverzifikované alokace prostředků. Dobrým směrem je v rámci akcií navýšit investice v oblastech komodit, IT, kybernetického zabezpečení či nadnárodních firem.

Jaké jsou mé investiční cíle?

I v případě válečného konfliktu či rostoucí inflace je třeba zachovat chladnou hlavu. A nedělat zbrklá rozhodnutí. Důležité je si položit otázku, jaký je dlouhodobý cíl. Je vašim prioritním cílem koupit si brzy dům, financovat vysokoškolské vzdělání svého dítěte, nebo mít možnost pohodlně odejít za 20 let do důchodu?

PSALI JSME:
Ruské akcie kvůli invazi ztratily 98 % tržní hodnoty

Pokud se například dalších pět až deset let neplánujete dotknout peněz, jaký rozdíl to udělá, když akcie od začátku roku klesnou o deset procent? Historicky mají korekce trhu (těch 10% poklesů, pozn. aut.) tendenci být krátkodobé a z dlouhodobého hlediska mají akcie kladné výnosy. Záleží také na míře rizika, které chcete podstoupit na úkor výnosnosti portfolia.

Jaký je ideální mix?

Zlatým pravidlem investování bývalo, že asi 60 procent vašeho portfolia by mělo být v akciích a zbývajících 40 procent v dluhopisech. Současné inflační prostředí s nízkými úrokovými sazbami však tento přístup oslabilo, protože výnosy z dluhopisů byly zanedbatelné.

Nejistá doba nahrává nyní konzervativnějším řešením. Investoři většinou nic nezkazí při investicích do nemovitostí v lukrativních lokalitách. Nebo nákupem zlata, i třeba jenom jako doplnění svého portfolia z deseti či dvaceti procent. V této době dává větší diverzifikace aktivit a portfolia ještě větší smysl.

PSALI JSME:
Zlato je v korunách nejdražší v historii

Likvidita a rychlost transakcí

Události posledních dní vzbudily v mnoha lidech spoustu úvah směrujících k otázkám jistot v mnoha úhlech pohledu. Historicky jsme komfort finanční jistoty často pocítili s dotykem hotovosti v dlani. V současnosti však už tato zkušenost v časech měnových nestabilit bere za své. Znovu si připomínáme, že diverzifikace zdrojů (včetně těch finančních) a formy jejich přesouváni jsou více než na místě.

Mít tedy možnost například realizovat své finanční transakce nejen z ruky do ruky, v hotovosti, ale též prostřednictvím okamžitých převodů prostředku díky moderním platebním platformám, třeba na bázi elektronických peněz, může skýtat ve vypjatých situacích tolik hledaný kousek klidu.

Někdy i ten jeden pouhý den, který mají standardní banky na to, aby tuzemskou transakci uskutečnily, může být moc. V případě potřeby plateb přeshraničních pak standardní transakční časy mohou způsobit úplnou ztrátu smyslu takovou platbu vůbec uskutečnit.

Autorka je projektová specialistka a analytička společnosti IC Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investoři utíkají k aktivům bezpečného přístavu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.