Jak je to s DPH u stravenek?

Novelizace Zákona o DPH přinesla pro mnohé daňaře otázky ohledně postupu pro uplatňování daně z přidané hodnoty u tradičních „stravenek“. Jaký režim „dépéháčka“ tedy mají poukázky na stravování? Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS), spolu s daňovými experty společnosti Mazars zformulovala stanovisko pro interpretaci „poukázkové směrnice“ zákona o DPH a její aplikaci v účetní praxi.
Ilustrační foto: sodexo.cz

S účinností od 27. března 2019 byla do českého zákona o DPH implementována Směrnice Rady EU 2016/1065 (dále jen „Směrnice“), která zavedla nová pravidla uplatnění DPH u poukazů. Výklad těchto pravidel provedený na Koordinačním výboru s Komorou daňových poradců v květnu 2019 potvrdil, že stravovací poukázky („stravenky“) a benefitní (volnočasové) poukázky vydávané členskými společnostmi Asociace provozovatelů poukázkových systémů (Edenred, Sodexo, Up) těmto novým pravidlům podléhají.

Vzhledem ke skutečnosti, že na základě obchodních podmínek vydavatelů poukázek sdružených v asociaci APROPOS lze stravenkami a benefitními poukázkami uhradit položky podléhající jak první snížené sazbě DPH, tak i položky podléhající druhé snížené sazbě DPH, platí, že stravenky a benefitní poukázky vydávané výše jmenovanými společnostmi naplňuji definici tzv. „víceúčelového poukazu“.

Na základě této skutečnosti jsou stravenky a volnočasové poukázky i nadále distribuovány bez DPH. DPH bude aplikována pouze u případné distribuční/ zprostředkovatelské služby poskytnuté v souvislosti s distribucí stravenek či benefitních poukázek. APROPOS tak tímto potvrzuje, že při samotném vydání/ prodeji stravenek a benefitních poukázek k praktické změně uplatnění DPH pro klienty (zaměstnavatele) a smluvní partnery nedochází.

Klienti (zaměstnavatelé) budou nadále od svého dodavatele stravenek nebo benefitních poukázek dostávat daňový doklad, na kterém bude DPH účtována pouze u distribuční/ zprostředkovatelské služby (např. formou provize či jiných obdobných poplatků), nikoliv však u nominální hodnoty objednaných poukázek.

Smluvním partnerům (akceptantům – tedy firmám, které poukázky přijímají – pozn. red.) bude u všech typů stravenek nebo benefitních poukázek účtována zprostředkovatelská služba případně jiná smluvně sjednaná služba podléhající základní sazbě DPH.

PSALI JSME:
Jsou stravenky lichva?

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Až bude jezdit na elektřinu i tank, uvěřím elektromobilům

Názor
Elektromobily, hybridy, plug-in hybridy a všemožné jiné takzvané ekologické varianty aut jsou politicky velmi silně protěžované, dokonce i tak, že třeba u vlakové trati ve Velké Chuchli v Praze nějaký hbitý aktivista natřel obří nápis „Klima je více než národ.“ Jenže ať je to, jak chce, nafta u nás stále vítězí. Její spotřeba dokonce kontinuálně stoupá už několik let po sobě, jak ukazují nejnovější data. A …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru