Jak jednoduše bojovat se sezónními alergiemi

Jarní sezónní alergie jsou tu, ale ne každý je na ně připravený. Projevují se bolestmi hlavy, rýmou, ucpanými uši, pálením očí nebo bolestmi krku. Největší spouštěč jarních alergií je pyl ze stromů a květin, který se dostane do vzduchu a dráždí imunitu.
Největší spouštěč jarních alergií je pyl ze stromů a květin, který se dostane do vzduchu a dráždí imunitu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Také může člověk být náchylný na venkovní plíseň, která je v zimě neaktivní, ale při teplejším počasí se znovu začnou rozrůstat. Pokud trpíte sezónními alergiemi, tak určitě kontaktujte doktora, který vám doporučí to nejlepší pro vás. Jsou ale i přírodní možnosti, jak si pomůžete a ulehčíte v trápení.

Probiotika

Tyto prospěšné bakterie se starají o zdraví vaší střevní mikroflóry, a ta je základ všeho. Probiotika mají důležitou roli v posílení těla, imunity a mohou snížit alergenní symptomy. Není třeba kupovat pouze ty z lékáren, mnoho zdravých bakterií najdete i v přírodních zdrojích. Důležité u probiotik je, aby všechny bakterie byly živé.

To znamená, že po celou dobu by měly být chlazené a neměly by přijít do styku s vysokou teplotou, která bakterie ničí. Nejlepší zdroje prospěšných bakterií jsou fermentované a organické potraviny. Tyto jsou bohaté na přírodně se vyskytující probiotika a zdravé bakterie. Vyskytují se například v kysaném zelí, jogurtech, kefíru, fermentovaných sýrech a kombuše.

Med

O medu se teoretizuje, jestli nepomáhá se sezonními alergiemi díky seznámením vašeho těla s minimem pylu z květin. K tomu je potřeba odebírat med od místních včelařů, který není nijak tepelně zpracovaný. Tato teorie má však své mezery, včely opylují květy, a ne každý typ pylu se do medu dostane. Ať už je pravdivá nebo ne, surový med má mnoho pozitivních účinků.

Přispívá k hormonální rovnováze, je zdrojem vitamínů a minerálů a zároveň se nesmí opomenout jeho chuť. Raw med obsahuje neuvěřitelné množství antioxidantů, které pomáhají zabránit tvorbě radikálů. Radikály způsobují stárnutí a vedou k rakovině. Dokáže posílit imunitní systém a chránit vás před častým nachlazením. Med je navíc zdrojem vitamínů B1, B2, B3, B6 a minerálů, jako jsou měď, vápník, zinek, železo, hořčík a draslík.

Esenciální oleje

Aromaterapie je také jeden způsob, jak alternativně léčit sezónní alergie. Oleje, jako například mátový, eukalyptový nebo levandulový, můžete využít při koupeli i nastříkat do vzduchu. Esenciální oleje mohou potencionálně léčit infekce a pomáhají usnout. To je při ucpaném nosu a bolesti hlavy důležité. Nesmí se také vynechat jejich příjemná vůně, která vám může snížit stres a zlepšit náladu.

Vitamín C

Antihistaminika, obsažená ve vitamínu C snižují histamin a tím zastavují alergické reakce. Histamin je chemikálie, kterou tělo vypouští, aby vás varovalo, když narazíte na spouštěč alergie. Kvůli němu se projevují symptomy jako rýma nebo slzící oči. Pro posílení imunity svůj jídelníček vyplňte čerstvým ovocem a zeleninou a obecně zdravou stravou.

Vitamín C přispívá k normální psychické činnosti a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Dále přispívá k energetickému metabolismu, udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu i po něm a normálnímu energetickému metabolismu. Tento vitamín bude při sezónních alergiích váš nejlepší přítel.

Hydratace

Pít tekutiny, a hlavně vodu, je při alergiích nesmírně důležité. Nejenže vás voda pročišťuje, ale dehydratované tělo produkuje více histaminu než hydratované. Průtok tekutin zjednodušuje ucpanost nosu, protože se více ředí hleny a lépe se vysmrkáte. Tělo rychleji vyplavuje a zbavuje se toxinů, které při alergiích dráždí váš systém.

Sprcha a výplach nosu

I přes to, že se v tomto období zdá nejlehčí zůstat v bezpečí domova, se zavřenými okny, ven chodit musíte. Pyl se roznáší i větrem, který se vám dostane na kůži, oblečení a boty. Proto je důležité jako první po příchodu domu, nošené oblečení vyprat a dát si sprchu. Boty je také důležité ihned zout, ať se vám doma neroznese pyl.

Určitě se vám může hodit vyzkoušet nosní výplach, který vám uleví od neustálého ucpání. Propláchnutím se zbavíte bakterií a přebytečných hlenů. Smíchejte tři lžíce soli a lžíci jedlé sody, poté jednu lžíci této směsi dejte do hrnku vody a zamíchejte. Poté proplachujte a nezapomínejte dýchat pusou.

Autor je propagátor zdravého životního stylu a zakladatel firmy Primulus
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB