Jak komodity ovlivňují inflaci?

Analýza
Je vysoká inflace způsobena růstem cen komodit, nebo naopak vysoká inflace způsobuje růst cen komodit? V současné době můžeme zcela jednoznačně konstatovat, že rostoucí ceny komodit způsobilo všudypřítomné zdražování produktů.
Největší podíl na inflaci mají energetické zdroje, jak pro domácí spotřebu, tak pro výrobu elektřiny a tepla. Inflace výrobců v této kategorii meziročně vzrostla téměř o 100 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pro analýzu spotřebitelské inflace vybral analytický tým XTB ty kategorie, které lze snadno a přímo propojit s odpovídajícími cenami komodit. Změny cen v těchto kategoriích samozřejmě závisí i na dalších faktorech, jako jsou např. náklady na pracovní sílu.

Nelze však popřít, že nárůst významu těchto kategorií je především důsledkem růstu cen komodit. V loňském roce ceny různých surovin rostly o několik desítek procent, a proto některé kategorie nabraly na významu.

Z dlouhodobého hlediska je dopad kategorií, jako je chléb, obilí, maso, káva, domácí energie a palivo pro dopravu, zanedbatelný. Ve Spojených státech tvoří společný příspěvek těchto kategorií 0,1 procentního bodu k průměrné inflaci ve výši dvou procent.

V eurozóně je dopad kategorií těchto surovin za posledních deset let kolem 0,3 procentního bodu s průměrnou inflací 1,3 procenta. Analýzou výše uvedených údajů lze dospět k podobným závěrům jako ostatní ekonomové – komodity mají v dlouhodobém horizontu omezený vliv na inflaci.

PSALI JSME:
Rychlý růst cen pohonných hmot zvyšuje inflaci a riskuje utlumení poptávky

Nyní je však situace zcela odlišná. Podíváme-li se na posledních 12 měsíců a zejména na data za březen, zjistíme, že vybrané kategorie komodit se na inflaci eurozóny podílejí zhruba 50-60 procenty, zatímco v USA 30 procenty. Co stojí za pozornost?

Největší podíl mají energetické zdroje, jak pro domácí spotřebu, tak pro výrobu elektřiny a tepla. Inflace výrobců v této kategorii meziročně vzrostla téměř o 100 procent. Kategorie zemědělských komodit jsou v celkovém hodnocení inflace méně důležité, ale jejich příspěvek se oproti dlouhodobému průměru několikanásobně zvýšil.

Dopad domácích cen energií v USA je mnohem menší, než v eurozóně. To může být způsobeno tím, jak jsou kategorie definovány. Ve Spojených státech prudce vzrostla kategorie přístřeší (hlavně náklady na pronájem, pozn. aut.), což nepřímo ukazuje i na výrazné zvýšení cen energií.

Přímý dopad cen komodit na inflaci v dlouhodobém horizontu je tedy spíše omezený, zatímco v krátkodobém horizontu je mnohem důležitější. Je třeba mít na paměti, že ceny komodit a zejména ceny energetických komodit, mají silný nepřímý dopad na náklady téměř ve všech odvětvích hospodářství.

PSALI JSME:
Výhled na druhé čtvrtletí: Válka a sankce dál zvyšují napětí na již tak vypjatých komoditních trzích

Například energie jsou významným nákladem pro výrobu chleba a také na jeho dopravu. Dalším příkladem je káva, která se často vozí z Jižní Ameriky, Afriky nebo Asie na druhý konec světa. Jerome Powell, předseda Rady guvernérů Federálního rezervního systému (centrální banka USA, pozn. red.), nedávno poukázal na to, že pokaždé, když cena ropy vzroste o deset dolarů za barel, přidá to inflaci 0,2 procentního bodu.

To je poměrně dost, vezmeme-li v úvahu, že váha cen pohonných hmot v inflaci CPI (index spotřebitelských cen, pozn. red.) v USA a dalších zemích se obvykle pohybuje kolem čtyř až pěti procent.

Kromě energií a potravin rostou i ceny průmyslových kovů, které jsou základním pilířem výstavby infrastruktury. Podle odhadů tvoří ceny oceli, mědi, hliníku a niklu deset procent všech nákladů na výrobu automobilů. Vezmeme-li v úvahu rostoucí ceny všech zmíněných surovin, musí být náklady na finální produkt výrazně vyšší.

V případě zdravé ekonomiky se navíc vyšší ceny komodit nemusí nutně promítnout do ceny konečného produktu. Výrobci také ne vždy přenášejí všechny náklady na spotřebitele. Pokud například cena niklu nebo zinku stoupne o sto procent, ale ekonomika je stabilní, je velká šance, že společnosti nepřenesou náklady na spotřebitele a vyhnou se tak jejich negativní reakci.

PSALI JSME:
Komodity zdražují vlivem spekulace na omezení ruských dodávek

Když jsou však všechny komodity drahé a zároveň silná poptávka, budou se společnosti v určitém okamžiku snažit zůstat ziskové, a to i za cenu ztráty kupců. Měření dlouhodobého dopadu cen komodit na inflaci tedy může být zavádějící.

Inflace zpravidla nutí investory nakupovat fyzická aktiva, jako jsou komodity, aby ochránili své prostředky před poklesem kupní síly. V tomto případě může investor zvolit buď pasivní, nebo aktivní přístup.

První lze provést investicí do ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. red.) nebo ETC (Exchange Traded Commodities, pozn. red.). V takovém případě ale nelze použít finanční páku, nelze zaujmout tzv. krátkou pozici a podíly fondu jsou obchodovány v burzovních hodinách.

Investoři se mohou rozhodnout i pro proaktivnější přístup, kdy se zaměří na investice do komodit prostřednictvím CFD kontraktů (Contract for difference, pozn. red.). V tomto případě mají k dispozici širokou škálu komodit, u nichž navíc mohou využít finanční páku, otevírat dlouhé i krátké pozice a obchodovat celý pracovní týden.

Autor je hlavní analytik společnosti XTB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Index: Komoditní fondy v březnu pokračovaly ve výrazném posilování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie se v srpnu vrátily do reality

Krátkodobé posílení světových akcií, které vydrželo dva měsíce, je za námi. Ceny začaly klesat a na nedávné konferenci v Jackson Hole utrpěly akcie další velkou ránu. Ukázalo se totiž, že inflační tlaky jsou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.