Jak mají české firmy reagovat na britské volby?

Názor
Firmy, které mají pravidelné transakce, do nichž jsou zapojeni dodavatelé nebo zákazníci z Velké Británie, musí dát brexit na první místo ve svém seznamu priorit a vyhotovit vlastní plán přípravy na odchod Spojeného království z Evropské unie.
Jak mají české firmy reagovat na britské volby? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po vítězství konzervativců v čele s premiérem Borisem Johnsonem v předčasných volbách se zdá, že brexitu už nestojí nic v cestě a že se uskuteční 31. ledna příštího roku. Úkolem Johnsona bude nyní vyjednat dohodu, která upraví podobu odchodu Velké Británie z Evropské unie. A co české zboží na britském trhu? Bude prodejné i po případném uvalení cel?

Pro tuzemské firmy bude klíčové, jak bude dál probíhat vzájemný obchod s Británií. Zásadní jsou například cla a kvóty na dovoz zboží mezi unií a Spojeným královstvím, které je pro české firmy čtvrtou až pátou nejdůležitější exportní destinací. Každý podnik bude muset posoudit důsledky brexitu na činnost individuálně a nastavit si vlastní plán přípravy. S ohledem na politickou nejistotu po ukončení tzv. přechodného období musí firmy zkontrolovat možný dopad cel na dovoz i vývoz zboží, a to bez ohledu na to, zda cla budou uvalena, či ne.

Podniky si rovněž musí položit otázku, jestli jejich výrobky v současném formátu budou prodejné na britském trhu i po uložení dovozního cla a předem si připravit různé scénáře obchodní politiky. Podobný prověřovací postup by měl platit i pro DPH. Přechodné období má platit do konce roku 2020, je ale možné, že bude prodlouženo.

V souvislosti s brexitem mnoho zahraničních firem plánuje opustit Britské ostrovy a Česko má jedinečnou možnost tyto firmy přilákat. Británie je silná ve strojírenství, automobilovém průmyslu, leteckém průmyslu a farmacii. Minimálně v prvních třech oblastech může Česko nabídnout kvalifikovanou pracovní sílu, zázemí a zkušenosti.

Vstup nových zahraničních firem, příchod bohatých zahraničních pracovníků, a tím pádem i zvýšení spotřeby, mohou české ekonomice pouze pomoci. Tím, že se nám podaří nalákat zahraniční firmy a jejich pracovníky, získáme navíc prostředky do státního rozpočtu a tedy i do sociálního systému.

Autor je analytik společnosti Moore Stephens
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna vůči libře po britských volbách prudce oslabuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.