Jak na dluhy? Ať si je lidé odpracují, míní Češi

Průzkum
Většina Čechů si myslí, že by dlužníci měli splatit aspoň 40 procent dluhu, aby jim mohl být zbytek odpuštěn. Pomoc ze strany státu by měli dostat jen ti, kteří se do dluhové pasti dostali kvůli dlouhodobé nemoci nebo ztrátě zaměstnání. Ostatní by si měli své závazky odpracovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Stem/Mark pro Českou asociaci věřitelů.
Lidé mají morální odpovědnost za své dluhy, míní Češi. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Exekutorská komora evidovala ke konci loňského roku více než 820 tisíc lidí, proti nimž zahájila exekuční řízení. Je to o 41 tisíc méně než v roce 2017 a letos by lidí v exekuci mělo nýt ještě méně. Nejvíce lidí v exekuci je v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, naopak nejméně na Vysočině a ve Zlínském kraji.

K nižšímu počtu lidí v exekuci by měla napomoci rovněž nová pravidla pro oddlužení, která začala platit od poloviny roku a která umožňuje lidem dostat se snadněji z dluhové pasti. Výzkum agentury Stem/Mark pro Českou asociaci věřitelů ukázal většinové mínění Čechů, že dlužníci mají morální odpovědnost za splacení dluhu – a to bez ohledu na to, zda jde o dluh na výživném, nedoplatek elektřiny či spotřebitelský úvěr.

Aspoň 40 procent

Celých 82 procent občanů se domnívá, že by dlužník měl svým věřitelům splatit minimálně 40 procent dlužné částky, aby mu zbytek mohl být prominut. Více než polovina občanů by dokonce požadovala, aby dlužník splatil alespoň 60 % dluhu.

„Postoj veřejnosti je v tomto ohledu výrazně méně tolerantní než novela insolvenčního zákona, která od června zmírnila pravidla oddlužení a zrušila dřívější podmínku, že dlužník musí v jeho průběhu splatit věřitelům minimálně 30 procent dlužné částky,“ konstatoval prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk.

Pouze dvě procenta lidí by podle průzkumu byla ochotna dlužníkům odpustit dluh celý. „Takzvaná nulová varianta byla přitom jednou z možností, kterou zákonodárci při schvalování novely zvažovali,“ připomněl Staněk.

PSALI JSME:
Lidé se do osobních bankrotů nehrnou

Odpracovaný dluh

Podporu ze strany státu by lidé poskytli dlužníkům, kteří se do problémů dostali kvůli dlouhodobé nemoci či ztrátě zaměstnání. K pomoci ostatním dlužníkům, včetně lidí, kteří si vzali nevýhodný spotřebitelský úvěr či naletěli takzvaným šmejdům, převažuje mezi občany negativní postoj.

„Spíše než odpouštění dluhů by občané dlužníkům nabídli možnost si je odpracovat, v případě dluhů vůči obcím a státu například formou veřejně prospěšných prací,“ řekl Staněk.

Zákonnou i finanční podporu by lidé naopak poskytli drobným věřitelům, jako jsou zaměstnanci, kteří nedostali výplatu, či firmy, které se ocitly v problémech kvůli nezaplaceným fakturám. Velkou podporu veřejnosti mají také samoživitelé, většina dotázaných by souhlasila se zavedením zálohového výživného. Pomoc státu si podle veřejného mínění naopak spíš nezaslouží velcí věřitelé jako poskytovatelé úvěrů.

PSALI JSME:
Zálohované výživné umocní morální hazard a zvýší podíl neplatičů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.