Jak na hypotéku v době pokoronavirové?

Několik měsíců člověk sotva mohl vylézt z bytu a teď, když se koronavirová opatření začínají rozvolňovat, se mnoho lidí snaží trávit mimo domov co největší množství času. Jiní zase hledají způsob, jak by třeba už tu příští pandemii (nic nepřivoláváme) mohli trávit ve vlastní nemovitosti.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Slouží k tomu samozřejmě hypoteční úvěry od bankovních institucí, na které je mnohdy náročné dosáhnout. Virus však nezamíchal pouze s našimi organismy a pravidly pro cestování v MHD, ale také právě s hypotečními úvěry. Jakou šanci tedy má žadatel v současné situaci a jak se v nabídkách bank nejlépe vyznat?

Díky ČNB je dnes získání hypotéky snadnější

Česká národní banka (ČNB) provedla hned několik kroků, kterými se snaží nastartovat hospodářství pozastavené pandemií. V první řadě došlo ke snížení úrokových sazeb, a to na nejnižší hodnotu za posledních 11 let. Výsledkem je, že hypoteční banky začínají nabízet svým zákazníkům mnohem výhodnější úvěry. ČNB také rozvolnila některé limity, které omezovaly přístup k hypotékám.

V případě, že se nějakou dobu chystáte koupit nemovitost, vypadá to, že nyní nastala ta pravá příležitost. Ceny nemovitostí totiž začínají lehce padat (na podzim mohou být ještě nižší) a díky volnějším kritériím i výhodnějším sazbám může na hypotéku dosáhnout širší okruh lidí. Samozřejmě pouze v případě, že pandemie výrazně nezasáhla do jejich rozpočtu.

Stávající hypotéku můžete výhodněji refinancovat

I lidem, kteří již hypotéku splácí, se dnes nabízí způsob, jak ušetřit. Před skončením období fixace mají možnost provést tzv. refinancování hypotéky neboli splacení předchozí půjčky výhodnějším úvěrem od konkurenční banky. Banky, které musí bojovat s výpadkem příjmů, se začínají přetahovat o zákazníky, kteří předchozím splácením hypotéky dokázali, že jsou spolehliví. V případě, že vám do skončení období fixace zbývá 12 měsíců a méně, porozhlédněte se nyní po konkurenčních nabídkách.

Na co si dát pozor při sjednávání a splácení hypotéky?

Hypotéky mají svoje záludnosti, stejně jako jiné půjčky. Dbejte při jejich sjednávání a splácení především na tyto aspekty:

Příliš vysoké poplatky

Nejnižší úroková sazba ještě nutně neznamená, že jde o absolutně nejvýhodnější hypotéku pro klienta. Splácená částka může velmi výrazně narůst například kvůli požadovaným připojištěním.

Negative pledge

Negative pledge je jiný název pro zákaz zcizení (prodeje) nebo zatížení (zástavy, věcného břemena atd.) zapisovaný formou věcného práva do katastru nemovitostí na list vlastnictví příslušné nemovitosti.

Co to znamená lidsky? Že vám banka může velmi výrazně ztížit nebo zcela zamezit refinancování hypotéky. Vždy se nechte předem informovat o tom, jestli banka tuto podmínku vyžaduje a pokud se negative pledge můžete ve smlouvě vyhnout, udělejte to.

Kdy vám končí fixace?

Datum konce fixace je někdy velmi těžké dohledat a mnohdy si ho musí klient sám vypočítat. Dobře si jej označte a zapamatujte, protože je klíčem k výhodnější hypotéce v budoucnosti.

Jak vybrat hypotéku?

Srovnat hypotéky si dnes můžete velmi rychle online díky přehledný hypotečním kalkulačkám. Jedná se o praktický způsob, jak získat obecný přehled o situaci na hypotečním trhu. Vaše hledání nejvýhodnější nabídky by ale nemělo skončit jenom u pár chvilek u počítače.

Roušku s sebou a hurá do banky, kde vám provedou nejen výpočet hypotéky přesně podle vašich možností, ale také vás seznámí s konkrétními požadavky dané instituce. Obejděte si osobně nebo s pomocí hypotečního poradce určitě alespoň tři banky, které vás zaujaly svojí výhodnou úrokovou sazbou. Výsledkem bude nejvýhodnější hypotéka s podmínkami přesně pro vás.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.