Jak na ošetřovné? Zaměstnanci se mohou doma střídat, OSVČ musí žádat o provozní dotaci

Mnoho rodičů musí řešit, jak zajistit celodenní péči o své děti a skloubit ji se svými pracovními povinnostmi. Zaměstnanci mají nárok na ošetřovné, nebo se mohou se svým zaměstnavatelem domluvit na home office. U rodičů, kteří jsou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), je situace složitější.
Ne všichni zaměstnanci si mohou několikatýdenní absenci v práci dovolit, proto se lze při péči o dítě střídat. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat práci z důvodu péče o dítě, které je v době uzavření školy či dětského zařízení mladší deseti let. Ošetřovné lze čerpat také na péči o nezaopatřené děti účastnící se školní docházky závislé na péči jiné osoby (pozn. red. – již od stupně I.) bez omezení věku, nebo osoby starší deseti let využívající služby denních, týdenních stacionářů a obdobných zařízení, které jsou určeny pro péči o osoby závislé na péči jiné osoby alespoň ve stupni I.

Ne všichni zaměstnanci si mohou několikatýdenní absenci v práci dovolit, proto se lze při péči o dítě střídat. „Nárok na ošetřovné mají i osoby pracující na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Základním předpokladem tohoto nároku je však účast na nemocenském pojištění, a to v měsíci sociální události anebo po tři měsíce předcházející měsíci vzniku sociální události,“ říká Michal Jelínek, partner poradenské skupiny V4 Group.

O ošetřovné za měsíc březen, jak dodává, si zaměstnanec může zažádat prostřednictvím tiskopisu nejdříve po skončení měsíce. Výše ošetřovného činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Minimální denní výše dávky ošetřovného činí 400 Kč, ale pouze za předpokladu plného úvazku.

Naproti tomu pro OSVČ nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění v souvislosti s uzavřením školních zařízení nevzniká. „Ošetřovné z nemocenského pojištění je plně v kompetenci ČSSZ,“ vysvětluje daňová specialistka z V4 Group Markéta Szotkowska.

Podle ní však OSVČ mají možnost zažádat o provozní dotaci ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci programu Ošetřovné pro OSVČ. „Tato provozní dotace je obdobou ošetřovného, na které mají nárok zaměstnanci,“ upřesňuje.

PSALI JSME:
Na jakou pomoc máte při koronakrizi nárok jako jedinec, OSVČ, nebo firma

Letos v únoru vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu Výzvu za leden 2021 a v prosinci loňského roku pro čerpání ošetřovného pro OSVČ. Datum ukončení příjmů žádostí je stanoveno na 11. 3. 2021. Dá se předpokládat, že po ukončení příjmů žádostí na výše uvedené období, bude vypsána nová výzva za měsíc březen.

Podle odborníků je více než pravděpodobné, že o tuto dotaci si budou moci žádat OSVČ na hlavní činnost, která na základě usnesení vlády k přijetí krizových opatření proti šíření infekce covid-19 nemůže plnohodnotně vykonávat svoji podnikatelskou činnost z důvodu péče o:

  • Dítě či předškolní dítě, které nemůže navštěvovat školské zařízení na území ČR z důvodu uzavření tohoto zařízení na základě krizových opatření, nařízení karantény ve školském zařízení nebo v domácnosti v souvislosti s šířením infekce covid-19. Opět, jako u zaměstnanců, je věk dítěte omezen na deset let.

PSALI JSME:
Žák bořil školní nábytek, představoval si, že je láva. Děti už potřebují ven. Procházky nestačí

  • Nezaopatřené dítě do 26 let, které je závislé na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost), pokud nemůže navštěvovat školu podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání z důvodu uzavření tohoto zařízení na základě krizových opatření, nařízení karantény ve školském zařízení nebo v domácnosti v souvislosti s šířením infekce covid-19.
  • Osobu, která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je závislá na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost), která byla umístěna dočasně do domácí péče z důvodu uzavření zařízení sociální péče, kde jinak pobývá, z důvodu mimořádného opatření proti šíření infekce covid-19, nařízení karantény v tomto zařízení nebo v domácnosti.

„Dotace činila za předchozí období 400 Kč za den. Tuto výši lze logicky předpokládat i v rámci Výzvy za březen 2021. Součástí podmínek Výzvy ošetřovné pro OSVČ není vyloučení ekonomických aktivit. Předpokládá se, že tato dotace má pomoci OSVČ, které jsou doma s dětmi a nemohou se tedy plně věnovat své podnikatelské činnosti,“ dodává daňová specialistka Szotkowska.

PSALI JSME:
Kolik stojí dítě?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost dále mírně klesla

Podíl nezaměstnaných osob v květnu poklesl v souladu s naším očekáváním o další desetinu na 3,2 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání se snížil na 235 468. I přes příliv uprchlíků z Ukrajiny, tak český trh práce …

Reálné mzdy prudce padají

Podle očekávání se průměrná mzda za první čtvrtletí letošního roku zvýšila o 7,2 %. Na první pohled vysoké číslo, které ovšem výrazně zaostává za vývojem inflace. Proto reálná průměrná mzda tentokrát poklesla o 3,6 %.

Sezónní práce snižují počty nezaměstnaných

Nezaměstnanost v ČR v květnu dále klesla na 3,2 procenta, což bylo ovšem dáno jen sezónním vývojem. S náběhem prací v zemědělství, stavebnictví a některých službách na jaře výrazně roste poptávka po pracovnících, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB