Jak nejlevněji vytopit dům? Dřevo vyjde 12krát levněji než elektrokotel

Názor
Dramatický růst cen plynu a elektřiny způsobuje současný strmý nárůst popularity tuhých paliv, zejména dřeva a hnědého uhlí. Jejich cena tak citelně stoupá. Stále však ne tolik, jako cena plynu nebo elektřiny.
Po dřevní štěpce se totiž mohou „utlouct“ nejen individuální spotřebitelé, ale také velké teplárny nebo elektrárny. Ty štěpku spalují společně s uhlím. Nahrazují tak drahý plyn. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vůbec nejlevnějším zdrojem energie je v současnosti dřevní štěpka. Ta vzniká štěpkováním neboli drcením odpadu při zpracování dřeva. Pokud je běžnému rodinnému domku zdrojem energie kotel na štěpku, činí roční náklady vytápění a ohřevu vody necelých 10 tisíc korun.

Pro srovnání, kdo na vytápění a ohřev vody využije v plně srovnatelném rodinném domku elektrokotel, zaplatí více než 12krát tolik, totiž necelých 122 tisíc korun.

V uvedených cenách nejsou započteny náklady na provoz elektrospotřebičů, související platby za elektroměr a náklady na údržbu a nutné investice. I při jejich započteny je však dřevo dramaticky levnějším zdrojem energie než elektřiny.

PSALI JSME:
Vyplatí se ještě topit dřevem? Oproti loňsku už teď zdražuje o 67 procent

Není divu, že cena dřeva a produktů z něj, jako je právě štěpka, v současnosti dramaticky roste. Meziročně ceny vzrostly průměrně zhruba trojnásobně. Policisté také evidují větší počet krádeží palivového dřeva, výjimkou nejsou ani organizované skupiny, které loupí dřevo v lesích.

Po zmíněné štěpce se totiž mohou „utlouct“ nejen individuální spotřebitelé, ale také velké teplárny nebo elektrárny. Ty štěpku spalují společně s uhlím. Nahrazují tak drahý plyn.

Dřevem topí zhruba 1,5 milionu domácností v Česku. Mnohé však letos mnohem více, než v uplynulých letech, zapojí svá kamna nebo krby na dřevo, a budou se tak snažit ušetřit třeba v rámci kombinovaného vytápění právě dřevem a elektřinou.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mezi Čechy rychle roste zájem o vytápění dřevem

Zavřít reklamu ×
  1. Tuto zimu bude hodně osamocených starších důchodců,kteří jsou v domku mrznout u vypnutého topení.

  2. Lesy plné kůrovcových stromů a LČR kalamitu nezvládají a nezvládnou, ale ceny dřeva okamžitě zvedly do výš spekulantů. LČR patří státu potažmo občanům ČR, Tak by její šéfové měli jednat jako Schwarzenberkové při kalamitách na Šumavě a dávat dřevo lacino.Ulevit lidem kteří mohou topit dřevem a tak ušetří energie pro ty co jsou ve městech a nemohou topit v kamnech.LČR jsou lesy nás občanů a když je dnes problém Putinovou válkou je třeba dřevo zlevnit pro občany a prodávat jej i s minimálním ziskem.Je doba krize tak se musí i krizově řešit.Kecy o péči řádného hospodáře, jsou jen blábol vedení LČR.Nemusí si mastit jen Babišovy firmy na zpracování dřeva.Občan má přednost v této zlé době putinovské.A premie za velký zisk holt musí vedení oželet.Oni mají deputát, občan nic.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB