Jak nejlevněji vytopit dům? Dřevo vyjde 12krát levněji než elektrokotel

Dramatický růst cen plynu a elektřiny způsobuje současný strmý nárůst popularity tuhých paliv, zejména dřeva a hnědého uhlí. Jejich cena tak citelně stoupá. Stále však ne tolik, jako cena plynu nebo elektřiny.
Po dřevní štěpce se totiž mohou „utlouct“ nejen individuální spotřebitelé, ale také velké teplárny nebo elektrárny. Ty štěpku spalují společně s uhlím. Nahrazují tak drahý plyn. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vůbec nejlevnějším zdrojem energie je v současnosti dřevní štěpka. Ta vzniká štěpkováním neboli drcením odpadu při zpracování dřeva. Pokud je běžnému rodinnému domku zdrojem energie kotel na štěpku, činí roční náklady vytápění a ohřevu vody necelých 10 tisíc korun.

Pro srovnání, kdo na vytápění a ohřev vody využije v plně srovnatelném rodinném domku elektrokotel, zaplatí více než 12krát tolik, totiž necelých 122 tisíc korun.

V uvedených cenách nejsou započteny náklady na provoz elektrospotřebičů, související platby za elektroměr a náklady na údržbu a nutné investice. I při jejich započteny je však dřevo dramaticky levnějším zdrojem energie než elektřiny.

Není divu, že cena dřeva a produktů z něj, jako je právě štěpka, v současnosti dramaticky roste. Meziročně ceny vzrostly průměrně zhruba trojnásobně. Policisté také evidují větší počet krádeží palivového dřeva, výjimkou nejsou ani organizované skupiny, které loupí dřevo v lesích.

Po zmíněné štěpce se totiž mohou „utlouct“ nejen individuální spotřebitelé, ale také velké teplárny nebo elektrárny. Ty štěpku spalují společně s uhlím. Nahrazují tak drahý plyn.

Dřevem topí zhruba 1,5 milionu domácností v Česku. Mnohé však letos mnohem více, než v uplynulých letech, zapojí svá kamna nebo krby na dřevo, a budou se tak snažit ušetřit třeba v rámci kombinovaného vytápění právě dřevem a elektřinou.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Tuto zimu bude hodně osamocených starších důchodců,kteří jsou v domku mrznout u vypnutého topení.

  2. Jo Josef

    Lesy plné kůrovcových stromů a LČR kalamitu nezvládají a nezvládnou, ale ceny dřeva okamžitě zvedly do výš spekulantů. LČR patří státu potažmo občanům ČR, Tak by její šéfové měli jednat jako Schwarzenberkové při kalamitách na Šumavě a dávat dřevo lacino.Ulevit lidem kteří mohou topit dřevem a tak ušetří energie pro ty co jsou ve městech a nemohou topit v kamnech.LČR jsou lesy nás občanů a když je dnes problém Putinovou válkou je třeba dřevo zlevnit pro občany a prodávat jej i s minimálním ziskem.Je doba krize tak se musí i krizově řešit.Kecy o péči řádného hospodáře, jsou jen blábol vedení LČR.Nemusí si mastit jen Babišovy firmy na zpracování dřeva.Občan má přednost v této zlé době putinovské.A premie za velký zisk holt musí vedení oželet.Oni mají deputát, občan nic.