Jak nepřijít o peníze při prodeji nemovitosti

Policie stíhá pražskou advokátku a její koncipientku za zpronevěru zhruba 50 milionů korun z advokátní úschovy. Z informací, které zveřejnila Česká advokátní komora, vyplývá, že stíhání se týká Hany Sukové, která má od 13. září pozastavený výkon advokacie.
Ještě před půlrokem nikdo příliš neřešil, do jaké míry je při prodeji nemovitosti rizikem například krach banky. Optika se ale výrazně změnila s odchodem Sberbank po ruské invazi na Ukrajinu. Vyplatí se proto u schovatele prověřit, v jaké bance budou prostředky uloženy. Ilustrační foto: FAEI.cz

Advokátka a její koncipientka podle policie společně neoprávněně nakládaly se svěřenými finančními prostředky od letošního července do září. Ženy podle policie například zpronevěřily osm milionů, které jim dal do advokátní úschovy kupec nemovitosti v Hodkovičkách. Měly je předat prodávajícímu poté, co se uskuteční převod v katastru nemovitostí.

„Většina lidí prodává nemovitost jednou dvakrát za život. Člověk pak není obeznámen s obvyklými procesy, natož s ideálními postupy,“ komentuje situaci Tomáš Pacovský, executive partner poradenské společnosti PKF Apogeo.

Obvyklá zjednodušená představa vypadá podle něj takto: Podepíšu smlouvu, dostanu peníze na účet, vloží se to na katastr a hotovo. Ve skutečnosti to tak jednoduše funguje málokdy.

PSALI JSME:
Jaké záludnosti na nás číhají při prodeji nebo nákupu nemovitosti

Transakce končí až zápisem do katastru

„Zejména je třeba brát v potaz, že prodej nemovitosti je dokonán teprve v okamžiku, kdy dojde k zápisu vlastníka v katastru. S tím souvisí vypořádání, které projde přes úschovní účet. Fakticky jde o to, že při splnění dohodnutých podmínek ten, kdo úschovní účet spravuje, vypořádá finanční plnění,“ vysvětluje další z partnerů PKF Apogeo Vítězslav Hruška.

Účet má mimo jiné zaručit, že každá ze stran dostane to, co jí náleží, tedy kupující nemovitost a prodávající peníze, a nemůže se stát, že by například prodávající nepřevedl nemovitost a „utekl“ s penězi, či že by například před samotným převodem zatížil trvale nemovitost právem třetí osoby, kterým by ji znehodnotil.

Rozlučte se s úroky

Obvykle je správcem účtu advokát nebo notář. „Je třeba počítat s tím, že v praxi takový účet zpravidla není nijak úročen či že úroky si bude chtít ponechat schovatel. To proto, aby schovatel nemusel složitě počítat, kolik úroků a komu přináleží. Cenou za tuto pojistku je také ztráta likvidity po dobu uložení peněz,“ upozorňuje Pacovský.

PSALI JSME:
Kvůli úspoře tisíců neriskujte ztrátu milionů

Přesto ale není jedno, u které banky je účet veden. Ještě před půlrokem nikdo příliš neřešil, do jaké míry je rizikem například krach banky. Optika se ale výrazně změnila s rychlým odchodem Sberbank po ruské invazi na Ukrajinu. Vyplatí se proto u schovatele prověřit, v jaké bance budou prostředky uloženy.

Z pohledu rizik se jako nejméně přijatelná jeví úschova u realitní kanceláře. Následuje advokátní úschova – tady záleží zejména na výši pojistky příslušné kanceláře.

Proto je dobré si advokáta před uzavřením smlouvy ověřit, do jaké výše je pojištěn, a případně si to nechat i doložit. Advokáti jsou povinni vést pro každou úschovu zvláštní účet, a nemůže se proto stát, že by se prostředky na účtu smísily s prostředky jiných osob.

Proti zpronevěře ale bohužel žádnou pojistku sjednat nelze.

PSALI JSME:
Povinné pojištění realitních makléřů klienty proti zpronevěře neochrání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.