Jak ovlivní aktuální vývoj ekonomiky situaci na hypotečním trhu?

Ekonomika se vlivem současných opatření sice propadá, zájem o hypotéky ale láme rekordy. Rok 2020 byl ještě silnější než dosud rekordní roky 2016 a 2017. Jaký je výhled pro rok 2021?
Na hypotéku dosáhne skoro každý. Zdroj: hyponamiru.cz

Pandemie koronaviru hýbe celým světem, ovlivňuje všechny sektory. Někteří lidé přišli o část svých příjmů, jiní dokonce o celé. Ani to jim ale nebrání zažádat si o hypotéku a pořídit si vlastní nemovitost. Bude tento trend pokračovat i dál? Nebo čeká hypoteční trh pokles?

Jistého ochlazení hypotečního trhu se určitě dočkáme

Česká ekonomika výrazně zpomalila, roste i nezaměstnanost. Hrubý domácí produkt podle listopadové prognózy propadl meziročně o 7,2 %, to se zákonitě musí projevit i na hypotečním trhu. Dokládají to i slova Veroniky Hegrové, finanční specialistky Hyponamiru.cz.

„V roce 2021 očekávám postupné zdražování hypoték, rekordní celkové objemy poskytnutých hypoték za rok 2020 letos zřejmě nepřekonáme. Už několik týdnů před koncem roku jsme se nacházeli na úrokovém dně, banky nabízely hypoteční úvěry i za méně než 1,5 %. Poptávka po kvalitních nemovitostech ale bude velmi silná i letos, vyšší zájem osobně očekávám u rekreačních objektů a zahrad.“

Bydlete ve svém. Zdroj: hyponamiru.cz

Došlo ke snížení limitu pro odpočet daně

Jedním z důvodu, proč lidé v loňském roce pospíchali s koupí nemovitosti, je i fakt, že u hypoték uzavřených do 31.12.2020 si mohli ze základu daně odečíst úroky až do výše 300 tisíc korun. U hypoték sjednaných od 1.1.2021 už se limit změnil, jeho maximální výše je 150 tisíc korun.

Součástí zákona o zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti je také prodloužení časového testu pro osvobození od daně z příjmů fyzických osob z pěti na deset let. Účel je asi jasný, snaha zamezit spekulativním nákupům nemovitostí.

Banky zůstanou obezřetné

Ekonomická nejistota přinutila banky žadatele a jeho příjem detailněji prověřit. Zdroj i výše příjmu tak jsou ještě důležitější než dřív. Banky si už během první vlny pandemie vytvořily seznam oborů a profesí, které mají minimální šanci na schválení hypotéky.

Investice do nemovitosti se vyplatí. Zdroj: hyponamiru.cz

„Úvěr na bydlení dnes s největší pravděpodobností nezískají lidé, kteří pracují například v cestovním ruchu, pohostinství, kultuře či volnočasových aktivitách. Jejich šance na získání hypotéky se zvýší až v okamžiku dostatečného proočkování populace a při výrazném zlepšení epidemiologické situace,“ doplňuje Veronika Hegrová.

Bude záležet i na vývoji nezaměstnanosti

Nezaměstnanost pozvolna roste, podíl nezaměstnaných osob by měl v roce 2021 dosáhnout hodnoty 4,6 procenta, tedy zhruba 338 tisíc nezaměstnaných. O tom, jak moc ale budou firmy po ukončení podpůrných vládních programů nakonec propouštět, lze jen stěží odhadnout.

Banky jsou oparné i v odhadech nemovitostí

Banky se také připravují na možný pokles tržních cen nemovitostí, které jsou v současné době podle České národní banky nadhodnocené průměrně o 17 procent, v některých lokalitách dokonce o 25 procent. V odhadech jsou opatrné, nemovitost často ohodnotí na nižší částku, než je její aktuální kupní cena. To pro žadatele, který touží po vlastní nemovitosti, znamená sáhnout hlouběji do vlastních úspor, případně dát do zástavy další nemovitost.

Víte, že i když ČNB oficiálně zrušila limity ukazatelů DTI a DSTI, některé banky s nimi i nadále počítají?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru