Především jde o dodržení pravidla tzv. svaté investiční trojice. Jde o dlouhodobost, diverzifikaci a pravidelnost. A pak je třeba stanovit si jasný cíl investice.
Ten v kombinaci se zaměřením na dlouhodobý horizont zajistí, že investor nesejde při nepříznivých tržních situacích „z cesty“. Pro investiční nástroje, jak známo, je typické kolísání ceny, neboli volatilita, a proto je důležité držet se stanoveného investičního plánu bez ohledu na krátkodobé tržní výkyvy.
Slibuje Vám někdo příliš vysoký výnos? Zpozorněte! Výnos v řádu několika desítek procent ročně je určitě podezřelý. Nabídky, které neodpovídají běžné situaci na trhu, zavání podvodem. Dlouhodobé očekávané zhodnocení u akciových fondů je v rozmezí i sedmi až devíti procenty ročně. A konzervativnější nástroje mají zhodnocení vždy nižší.
V praxi jsme se setkali i s produkty, které zhodnocovaly i více než dvacet procent ročně. Jde však o velmi ojedinělé případy a v žádném případě je nelze považovat za bernou minci. Na druhou stranu může být investorovi slibován také malý výnos, bezrizikový, ale i zde je třeba si uvědomit, že bezriziková investice zkrátka neexistuje.
Na trzích však mohou nastat i ojedinělé případy, kdy fondy s minimální kolísavostí vynesly investorům i šest až sedm procent za rok. Tuto situaci jsme mohli vidět v roce 2023 u fondů, které investovaly do repo operací u České národní banky. Jde však o velmi vzácné případy a lidé by měli nabídky porovnávat s běžnou situací na trhu. Nejde totiž investovat podle zpětného zrcátka.
Riziko vždy existuje. Tvrdí-li někdo opak, pak zpozorněte. Stejně tak, pokud vám někdo nabízí vysoký výnos a žádná rizika či dokonce zaručený výnos. Zjistěte, jak má být bezrizikovosti dosaženo, nenechte se odbýt a trvejte na podrobnostech.
Lidé, kteří využívají profesionální konzultanty, mají při vytváření majetku prokazatelně spolehlivější výsledky – ve stáří získávají až třikrát větší majetek. Konzultanti pomáhají nastavit realistické cíle a strategie, které odpovídají finančním potřebám a toleranci k riziku každého investora.
Ověřte si, s kým jednáte. Jednou z prvních podmínek bezpečného investování je zjistit, kdo „stojí na druhé straně“. Nebojte se říct si o doložení certifikací a odpovídajících zkoušek k prokázání potřebných kvalit prodejce, zajímejte se také o zastupovanou společnost. V jaké zemi sídlí a spadá pod dohled a regulaci státního orgánu? Kdo společnost řídí, jaký má kapitál a právní formu?
Zajímejte se rovněž o klíčové dokumenty. Ty, které upravují podmínky investování, jsou pro investora naprosto zásadní. Trvejte na informacích o produktu, prospektu, statutu, emisních podmínkách či dalších podobných dokumentech.
V naprosté většině případů jsou tyto dokumenty ze zákona povinné a musejí být veřejně přístupné. Pokud produkt žádný klíčový dokument nemá, je velmi pravděpodobné, že jde o riskantní investici.
Při čtení smluv si dejte na čas. Na pročtení smlouvy si vezměte dostatek času a rozhodně se nespokojte s tím, že vám prodejce již vše vysvětlil. Pokud Vám odmítne cokoli vysvětlit nebo zaslat, jde o varovný signál. Důležité také je seznámit se s obchodními podmínkami a všemi souvisejícími dokumenty.
Regulace je důležitá. Dohlíží či reguluje společnost orgán veřejné moci? Ani to nemusí znamenat stoprocentní ochranu investora. Některé dluhopisové emise se totiž opírají o prospekt schválený Českou národní bankou, ale jeho získání je pouze formálním splněním jejích požadavků.
Hledejte recenze. Pouhé prověření společností na internetu ukáže, s kým máte tu čest. U většiny podvodných investic nebudete první, kdo byl osloven.
Autor je hlavní analytik společnosti Broker Consulting
(Redakčně upraveno)