Jak se bude podle ČBA vyvíjet měnová politika, inflace a měnový kurz?

V krizovém roce 2020 i v nejistotou zatížených prvních pěti měsících roku 2021 setrvávala měnová politika České republiky v uvolněném módu navzdory spotřebitelské inflaci. Ta se od loňského dubna pohybovala nad inflačním cílem, a do konce letošního ledna i mírně nad horní hranicí tolerančního pásma.
Jak se bude podle České bankovní asociace vyvíjet měnová politika, inflace a měnový kurz? Ilustrační foto: ČNB

V závěru prvního letošního čtvrtletí bylo možné pozorovat postupný návrat hodnoty indexu spotřebitelských cen do tolerančního pásma. V červenci však inflace vzrostla nad očekávání trhu i centrální banky a dosáhla 3,4 procenta.

„Zejména z titulu růstu cen potravin a cen souvisejících s bydlením. Rizika nárůstu cen energií, některých materiálů a problémy v dodavatelských řetězcích pak patrně inflaci ve druhé polovině roku dále zvýší ke čtyřprocentní hranici,“ uvedla ve své aktuální makroekonomické prognóze Česká bankovní asociace (ČBA).

PSALI JSME:
Vlna zdražování nabírá na síle. Nejvíce doléhá na řidiče

Po červnovém startu zvyšování měnově-politických sazeb o „tradiční čtvrtku“, tedy 0,25 procenta, k nimž Česká národní banka (ČNB) přistoupila jako letos teprve druhá centrální banka v EU, očekávaly trhy další krok stejným směrem při zveřejnění její srpnové prognózy.

Bankovní rada na srpnovém zasedání rozhodla o zvýšení dvoutýdenní repo sazby o dalších 0,25 procenta, čímž se počínaje 6. srpnem 2021 tuzemská sazba dostala v EU na ojedinělou úroveň 0,75 procenta. „Výše je už jen Maďarská centrální banka s 1,20 procenta, nicméně s inflací nad pět procent,“ konstatovala ČBA.

Nejnovější prognóza centrální banky se odhadem růstu hrubého domácího produktu na letošní 3,5 procenta vrátila na úroveň tržní shody a korigovala tak překvapivě nízký odhad z května (1,2 %), uvedla bankovní asociace: „Ačkoli vyznění prognózy signalizovalo zvýšení sazeb o 0,5 procenta, bankovní rada se nakonec většinově přiklonila ke konzervativnějšímu kroku.“

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka dále zpřísňuje měnovou politiku

Hlavní ekonomové tuzemských bank pak podle ČBA pro letošní i pro příští rok očekávají, že růst spotřebitelských cen, který v některých letošních epizodách nepřestával překvapovat směrem vzhůru, bude velmi zvolna směřovat ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli, a to na průměru kolem tří procent letos a 2,6 procenta v roce příštím.

Pokud jde o měnově politickou sazbu, ve zbytku letošního roku očekávají bankovní ekonomové další dvě postupná zvýšení základní sazby ČNB na 1,25 procenta koncem letošního roku. Další tři zvýšení pak očekávají i napřesrok, takže by se měnově politická sazba centrální banky měla na konci příštího roku dostat až na rovná dvě procenta.

PSALI JSME:
Růst úrokových sazeb ČNB bude v dalších měsících pokračovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB