Jak se letos bude dařit akciím (a kterým), ovlivní nejvíc prezidenti Trump a Si. A šéf amerického Fedu

Názor
Dění na akciových trzích v roce 2019 bude ve velké míře odvislé od toho, jak se zachovají dvě konkrétní osoby. Americký prezident Donald Trump a šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Trump je stále rozhořčenější z Powellových aktuálních kroků. Nelíbí se mu, že americká centrální banka navzdory poměrně nízké inflaci pokračuje ve zvyšování úrokových sazeb.
Trumpovi voliči začínají tíživě pociťovat jím rozpoutanou obchodní válku s Čínou. Foto: Pixabay

Vyšší úrokové sazby totiž nepřejí akciovým trhům. Trump se bojí, že s pokračujícími propady akcií klesne jeho popularita u voličů, kteří mají v akciích podstatnou část majetku, a to nakonec zásadně ohrozí jeho šanci na znovuzvolení v roce 2020.

Trumpovi voliči přitom současně začínají tíživě pociťovat jím rozpoutanou obchodní válku s Čínou. Například akcionáři Applu, často zástupci americké střední třídy, nyní pociťují dopady Trumpovy obchodní války. Ta totiž oslabuje kupní sílu čínského spotřebitele, a tím pádem čínskou poptávku po iPhonech. Její propad pak stahuje dolů akcie Applu, a tak ochuzuje Trumpova voliče.

PSALI JSME:
Apple padá jako hruška, Trump zjišťuje, že se střelil do nohy, a Čína slaví

Do začátku března sice platí příměří, ale pokud se mezitím Washington s Pekingem nedohodnou na trvalejším smíru, rozhoří se znova. Znova by tak plakal například americký pěstitel sójových bobů ze Středozápadu, další Trumpův volič, který by opět nemohl vyvážet do Číny. Strádal by také ale běžný americký spotřebitel, nejen akcionář Applu, nebo „modrý límeček“, jelikož i jejich živobytí bude pokračující obchodní válkou poškozeno.

Ti všichni to mohou Trumpovi taktéž „spočítat“ u voleb. Bude toto americký prezident riskovat? A co šéf centrální banky Powell, bude dále vzdorovat čím dál tím více nespokojenému prezidentovi, který dost možná bude tím, kdo rozhodne o jeho znovujmenování do funkce? Začátkem roku vyslal Powell signál, že trhu bedlivě „naslouchá“ a trhy si jeho slova celkově vyložily jako holubičí.

PSALI JSME:
Trump pokračuje v útocích na FED. Je americká centrální banka nezávislá?

Pokud si na obě uvedené otázky odpovíme ne, tedy tou nejpravděpodobnější odpovědí, znamená to pro letošek následující. Dařit by se mělo akciím rozvíjejících se trhů, jako je Brazílie, Thajsko, Indonésie, Indie, Polsko nebo také Česká republika. Ze dvou základních důvodů.

Zaprvé, jestliže Powell vyhoví Trumpovi a bude měnovou politiku USA zpřísňovat pozvolněji, zmírní, až zcela vymizí tlak na posilování dolaru. Při relativně nižších sazbách nebudou totiž dolarové úložky a dolarová aktiva pro investory tak atraktivní. Zastaví se tudíž mohutný příliv celosvětového kapitálu do dolaru, který jsme pozorovali vloni. Se zastavením tohoto přílivu celkem logicky, „zrcadlově“, ustane odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů, včetně všech výše jmenovaných. Globální investoři tak opět objeví „krásu“ rozvíjejících se trhů, což podpoří růst tamních akcií a zpevňování tamních měn, včetně české koruny.

PSALI JSME:
58 % nejhorších akcií je ztrátových. Proč je mezi akciemi tak málo velkých vítězů?

Zadruhé, pokud Trump v obavě z dopadu obchodní války na svůj volební výsledek v roce 2020 zmírní své kroky vůči Číně, poskytne tím rozvíjejícím se trhům další vzpruhu. Řada rozvíjejících se ekonomik, ale také takzvaných surovinových ekonomik, jako je Austrálie nebo Kanada, je závislá na kondici čínské ekonomiky. Tato kondice bude tím lepší, čím mírnější letos průběh obchodní války bude. Mírný průběh obchodní války by ostatně prospěl i exportním ekonomikám typu Německa a zprostředkovaně tedy také České republice, která je s ním obchodně silně provázána.

Kdo se ztotožní s výše uvedeným scénářem, tomu se nabízí možnost zhodnocení prostředků v akciových fondech zaměřených na rozvíjející se trhy. Dařit by se v takovém případě mělo i pražské burze. Všech dvanáct titulů, které se v rámci jejího indexu PX obchodují, má pro konec letošního roku stanovenu vyšší takzvanou cílovou cenu, než zač se obchodují právě nyní. To znamená, že podle většiny analytiků, jejichž odhady prezentuje agentura Bloomberg, si letos polepší každý z titulů, které se v Praze obchodují. Nejvíce by si měly oproti současné prodejní ceně polepšit akcie Kofoly, a to zhruba o 70 procent.

PSALI JSME:
Dobrá zpráva pro českou korunu: prezidenti USA a Číny se dohodli na obchodním příměří

Jak však vidno, dění letošního roku bude notně závislé na chování a vztazích konkrétních osob. Nejen pánů Trumpa či Powella, ale také například čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Jakýkoli scénář vývoje trhů v roce 2019 je tak třeba brát se značnou rezervou. Sami klíčoví aktéři tohoto roku, lidé jako Trump, Powell, Si či další, pravděpodobně sami ještě nyní netuší, jak přesně se v rozhodujících chvílích zachovají. Netuší, jak budou reagovat na kroky ostatních klíčových aktérů.

Trump nemůže přesně vědět, co sám bude činit, neboť neví, co učiní Si. Čínský prezident zase netuší, co vyvede jeho americký protějšek. Přitom právě od jejich vzájemného jednání se bude odvíjet třeba i výkonnost české měny nebo českých akcií. Vzhledem k poměrně vysoké míře nevyzpytatelnosti a vzhledem k očekávatelné související poměrně vysoké míře rozkolísanosti akciových trhů v nastupujícím roce není chybou držet poměrně vysokou část portfolia mimo fondy, tedy v hotovosti, třeba na spořicím účtu, nebo na lépe úročeném (dokonce letos možná i inflaci pokrývajícím) účtu termínovaném.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Číňané houfně nakupují domácí akcie

Čínské akcie včera svým citelným růstem podpořily příliv poměrně optimistické nálady na světové trhy. Klíčový ukazatel čínských akcií, Šanghajský kompozitní index, si připsal 5,7 procenta, nejvíce od roku 2015. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Ucpaná slovinská hranice

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Tento díl věnujeme právě cestě na Istrii i zpět domů.
Rolovat nahoru