Jak se pojišťovny dívají na koronavirus a životní pojištění?

Názor
Ač stát zmírňuje opatření, která mají bránit šíření nákazy Covid-19, koronavirus stále ovlivňuje život v Česku a nevypadá to, že by tomu mělo být v následujících měsících jinak. Pokud byste se chtěli pojistit nejen pro případnou druhou koronavirovou vlnu, čemu je dobré věnovat pozornost?
Pokud se koronavirus do budoucna zařadí po bok chřipky a stane se běžnou součástí našich životů, má smysl se nyní pojistit pro případné další vlny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V případě koronaviru nezastávají pojišťovny zcela jednotný postoj. Nicméně, žádná z pojišťoven zatím nezařadila onemocnění Covid-19, resp. jeho případné závažné komplikace, na seznam závažných onemocnění, jako je například rakovina, infarkt nebo mrtvice.

Co to znamená? Že v případě připojištění závažných onemocnění, které bývá součástí životní pojistky, by pojišťovny nehradily. Pouze vybrané ústavy zahrnují krytí rizika způsobené bezmocnosti bez ohledu na příčinu. V rámci životní pojistky připadá ale v úvahu plnění především při krytí rizika hospitalizace nebo pracovní neschopnosti, kterou by nemoc způsobila.

Epidemie a pandemie ve výlukách nejsou

Dobrou zprávou je, že v pojistných smlouvách naprosté většiny tuzemských pojišťoven zatím nenajdeme výluku, která by se týkala krytí rizik v případě pandemií nebo epidemií. Pojišťovny tedy vyplatí plnění, i pokud člověk onemocní v rámci vyhlášené epidemie či pandemie, jako se stalo v právě v případě Covid-19. Důležité je ale slovo zatím – nelze vyloučit, že pojišťovny do budoucích smluv tuto výluku nezapracují.

Majitelé stávajících životních pojistek mohou zůstat v klidu, již sjednané smlouvy nemůže většina pojišťoven jednostranně změnit a česká legislativa ani neumožňuje pojišťovně smlouvu životního pojištění (pojištění smrti) vypovědět. To však neplatí pro doplňková pojištění, jako je pojištění hospitalizace či pracovní neschopnosti. Odlišná je situace u pojištění závažných onemocnění a invalidity, které řada pojišťoven může rovněž vypovědět, ale vybrané pojišťovny se tohoto práva vzdaly.

PSALI JSME:
Na jaké dávky máme při nařízené karanténě nárok? Můžeme čerpat z pojištění?

Pojištění není účinné hned

Pokud někdo zvažuje, že si nyní sjedná životní pojištění, aby se chránil i pro případ nemoci Covid-19, je třeba počítat s tím, že pojišťovny uplatňují čekací doby. Jde o časový úsek od podpisu smlouvy, po který pojišťovny až na výjimky plnění nevyplatí. Délka čekací doby se pohybuje podle podmínek konkrétních pojišťoven v řádu jednotek měsíců, nejkratší čekací doba jsou dva měsíce.

Pojištění tak není účinné hned. Pokud se ale do budoucna koronavirus zařadí po bok chřipky a stane se běžnou součástí našich životů, jak mnozí odborníci předpokládají, má smysl se nyní pojistit pro případné další vlny. Pokud by druhá koronavirová vlna přišla na podzim, budou nyní sjednané pojistky v tu dobu už účinné.

Se sportem přibývá úrazů

Pozitivní je, že čekací doba se většinou nevztahuje na úrazy, což je aktuální právě nyní, kdy to řadu lidí táhne ven za sportem. Zajímavé v této souvislosti mohou být takzvané asistenční služby, které některé pojišťovny k tomuto pojištění poskytují. V případě vašeho úrazu vám zaplatí například dovoz jídla či pomoc s péčí o domácnost.

Dalším případem, kdy mohou pojišťovny vyplácet krytí, je ošetřovné člena rodiny. Obecně pojišťovny ale ošetřovné plní pouze v případě, že je dítě nebo příbuzný doma z důvodu nemoci nebo zranění. Zavřené školy tedy jako důvod pro vyplacení plnění stačit většinou nebudou, byť některé ústavy by plnily v omezené míře i v této situaci.

Autor je pojistný analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pojištění ošetřovného má přísnější podmínky i prokazatelné výhody

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Pojištění auta: Deset tipů, jak prodělat

Přinášíme deset „babských rad“, jak na první pohled ušetřit, ale ve skutečnosti si zadělat na malý či velký problém. Na internetu i od „rádoby poradců“ se lze setkat s radami, které se mohou vymstít. Pokud uvažujete …

Pojištění auta: Deset tipů, jak ušetřit

Rostoucí inflace začíná mít skrytý dopad na cenu pojištění vozidel. Zatímco u nově sjednávaných smluv zůstávají ceny přibližně stejné jako v posledních měsících, u existujících smluv dostávají klienti na výročí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB