Jak se vypořádat s jarní únavou?

S příchodem jara bohužel často přichází i tzv. jarní únava a s ní spojená ztráta energie. V zimě náš organismus vyčerpává nedostatek slunečního světla a kvůli všudypřítomným virózám a nedostatku vitamínů i pohybu je náročná na imunitu. Proto býváme na jaře unavení a náchylnější k nemocem.
Lidé by si měli dopřát dostatek kvalitního spánku a spát v kuse až sedm hodin denně. Foto: Pixabay

Při dodržování zdravého životního stylu lze následky jarní únavy výrazně minimalizovat. Jeho součástí je kromě správné stravy i pravidelný spánek a odpočinek. V řadě povolání, která vyžadují práci ve směnném režimu, však není taková disciplína možná. Lidé pracující na směny se nemohou přizpůsobit přirozeným biorytmům a řadí se tak do rizikové skupiny, u které v tomto období hrozí vyčerpání po fyzické i duševní stránce.

Podle MUDr. Aleny Večeřové Procházkové je jarní únava jen pojmenováním více různých změn, které na člověka působí během přechodu ze zimního k jarnímu období. Svou roli hraje také posun času ze zimního na letní a výkyvy atmosférického tlaku při proměnlivém počasí.

„Změny prostředí nedokážeme ovlivnit, můžeme však ovlivnit svou reakci na ně, a tím zmírnit či dokonce eliminovat jejich dopad na naše zdraví. Spíš než na pocit a prožívání únavy, které nás orientuje negativně, je vhodné se soustředit na to, jak se o sebe v tomto náročném období dobře postarat. Pro někoho to může znamenat snížení nároků a více odpočinku, pro někoho naopak aktivitu a sport. Orientace na naše potřeby a jejich naplňování nám přináší dobrý pocit,“ doplňuje psychoterapeutka.

Ve dne pracovat a v noci spát

Pro člověka je přirozené ve dne pracovat a v noci spát. Jenže např. lidé pracující ve směnném režimu svému tělu takový komfort dopřát nemohou. S příchodem jara, kdy lidský organismus po zimním útlumu potřebuje čerpat více energie, zažívají mnohem větší fyzické i psychické vyčerpání. To se může projevovat apatií, abnormální únavou, sníženou výkoností, nervozitou a depresemi. K jejich stavu nepřispívá ani přechod ze zimního času na letní, který je připraví ještě o další hodinu spánku.

„Směny by měly být plánované s ohledem na lidské vnitřní hodiny, tzv. biorytmy, aby je narušovaly co nejméně. Ze zkušeností víme, že vychází-li zaměstnavatel vstříc potřebám svých zaměstnanců, a to nejen těm fyzickým, toto riziko se výrazně snižuje,“ říká Roman Urban, konzultant poradenské skupiny Déhora, která se plánováním směn ve firmách fungujících ve směnném provozu zabývá.

PSALI JSME:
Množství a hlavně kvalita spánku v dospělosti ovlivňuje kvalitu života ve stáří

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru