Jak se vyvíjí český trh s finančními produkty?

Finanční produkty za více než 19 miliard korun zprostředkovaly ve třetím kvartále 2016 poradci, které zastřešuje Unie společností finančního zprostředkování a poradenství (USF ČR) a Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky (AFIZ). Zastupují přibližně 70 % firem a jednotlivců působících na našem poradenském trhu.

V oblasti úvěrových a spořicích produktů dominuje v účelovosti financování bydlení. Ilustrační foto: Pixabay

USF ČR a AFIZ vydaly společnou tiskovou zprávu, z níž vyplývá, které z finančních produktů klienti upřednostňují a které jsou dnes na okraji zájmu. Jak se tedy v tuzemsku vyvíjí finanční trh?

V oblasti pojištění bylo v daném období sdruženými subjekty zprostředkováno běžně placené životní pojištění v objemu 548 milionů korun, jednorázově placené 53 milionů korun a neživotní pojištění v objemu 272 milionů korun, to vše při celkovém počtu 167 463 smluv.

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

životním pojištění se dnes už naštěstí preferuje riziková složka před investiční složkou. Investiční životní pojištění se dříve sjednávalo na rizika i na investice a někteří poradci tento produkt prezentovali jako „takové lepší spoření“ a mnuly si ruce nad zajímavými provizemi. Brzy se ukázalo, že nakupovat investice přes životní pojištění je drahé a očekávané výnosy se nemusí dostavit.

„Dnes si můžete sjednat produkt, který je sice nominálně investiční životní pojištění, ale s velmi potlačenou „investiční“ složkou. Měsíční pojistné jde z 95 % na krytí rizik jako je smrt, invalidita, nemoc…,“ doplňuje k tomuto tématu Jiří Šindelář, výkonný ředitel USF ČR. „Poradci čím dál více sjednávají klientům samotné rizikové životní pojištění a investice jim řeší pomocí otevřených podílových fondů,“ říká.

INVESTICE A HYPOTÉKY

U investičních produktů byly za třetí čtvrtletí 2016 zprostředkovány produkty za necelé dvě miliardy korun na základě 42 313 smluv. Zatímco životní pojištění dlouhodobě stagnuje, případně mírně klesá, u investic je tomu právě naopak – jde o dynamické odvětví, které v poslední době těží především z nízko úročených vkladů v bankách. Lidé hledají lepší zhodnocení ušetřených peněz.

V oblasti úvěrových a spořicích produktů dominuje v účelovosti financování bydlení. Celkový objem hypoték a úvěrů ze stavebního spoření zprostředkovaných členy USF a AFIZ dosáhl za uplynulý kvartál výše  necelých 16 miliard korun při celkovém počtu 10 269 smluv.

Také hypotéky prožívají v posledních letech boom, kdy jsou každým rokem překonávány právě uplynulé statistiky. A opět tomu nahrává trh – nízká inflace i nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Ceny nemovitostí se zvyšují, ale prozatím je zájemců o koupi bytu, domu nebo pozemku stále dost.

Zajímavým srovnáním prodeje jednotlivých produktů je fakt, kolik objemu sjednají samy banky, investiční společnosti a pojišťovny a jaký objem připadá na externí zprostředkovatele: V oblasti životního pojištění a hypoték sjednají externisté dva ze tří produktů. V případě investic jsou to především pobočky bank, kterým klienti důvěřují – pouze 15 % až 20 % těchto smluv uzavřou externí poradci.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru