Jak si vede pojištění v zemích Visegrádské čtyřky

Analýza
Země spadající do V4, tedy Polsko, Maďarsko, Slovensko i Česko nadále patří k tahounům ekonomiky v EU. Růst podporují relativně nízká inflace a už delší dobu trvající malá nezaměstnanost. Pomáhá i konzumní apetit a investiční činnost.
Stavebnictví v Maďarsku zaznamenalo loni nebývalý boom a očekávání zůstávají velmi vysoká i letos. Foto: FAEI.cz

Ekonomické ukazatele

Nejdynamičtější růst HDP vykazuje Maďarsko, letošní plus odhadují analytici koncernu UNIQA na 4,5 %, zatímco Česko letos posílí asi o 2,6 %. Jako jediné si ale má v příštím roce o něco polepšit, zatímco dynamika v ostatních třech zemích oslabí.

Stabilní nejnižší nezaměstnanost v regionu má Česko: aktuálně 2,7 %, což stále odpovídá prakticky plné zaměstnanosti. Počet lidí bez práce klesá i v ostatních zemích; podíl 5.5 % nezaměstnaných na Slovensku je sice vyšší, nicméně jde rovněž o dlouhodobé minimum. Polovina firem v Polsku hlásí, že nedostatek pracovních sil je už brzdí v plném výkonu.

Mzdy rostou všude. Například v Polsku zaznamenaly meziročně + 7 %, i když reálně jde o posun +4,7 %. Česká populace letos reálně na příjmech získá odhadem o 5 % více, Slováci podobně jako loni o necelá 4 % více.

Ve všech zemích rostou investice z veřejných zdrojů i spotřeba obyvatelstva (pouze na Slovensku spotřeba domácností začátkem letošního roku stagnovala). Stavebnictví v Maďarsku zaznamenalo loni nebývalý boom (v 1. kvartále 2018 dokonce +45 %) a očekávání zůstávají velmi vysoká i letos. Na Slovensku a v Česku je tahounem růstu průmyslová výroba.

PSALI JSME:
Trh má jasno: Česká ekonomika i v posledním loňském čtvrtletí výrazně zaostala za zeměmi Visegrádu

Polský růst pojistného dusí znovu cenová konkurence v povinném ručení

Za první kvartál 2019 stouplo předepsané neživotní pojistné v Polsku o 5,1 %. Navýšení obstaraly zejména havarijní pojištění (+4,2 %) a pojištění majetku (+9,8 %). Naopak povinné ručení vykázalo o 1,1 % pojistného méně, což potvrdilo návrat tlaku na ceny.

Životní pojistné pokleslo o 7,8 %. Hlavní příčina tkví v odklonu od jednorázově placených smluv (bezmála -30 %), zatímco běžně placené pojistné nepatrně vzrostlo (+0,4 %).

Novinkou polského odvětví komerčního pojištění je jeho účast v nově vznikajícím sektoru zaměstnaneckých penzí. Očekává se současně, že cenový tlak v povinném ručení bude nadále negativně ovlivňovat dynamiku neživotního pojištění (odhad za rok 2019 je na úrovni 3-4 %). Životní pojištění nečeká žádný obrat.

Polsko vykazuje aktuálně nejvyšší propojištěnost v rámci V4. Penetrace se blíží třem procentům.

PSALI JSME:
Růst české ekonomiky hluboce zaostává za výkonem Polska, Maďarska i Slovenska

Maďaři hlásí silný růst pojistného

Za první kvartál posílilo předepsané pojistné v Maďarsku o 14,8 %. Přitom oba hlavní segmenty rostly dvojciferně: neživotní pojistné o 17,5 % a životní pojistné o 11,2 %. Ukazuje se, že v zájmu zvýšení efektivity bude nezbytné maďarské pojišťovnictví zaměřit na optimalizaci procesů a provozu se zvýšením produktivity.

Maďarská národní banka naléhá na pojistitele, aby se soustředili na vývoj jednoduchého pojištění domácnosti, které by bylo lehce porovnatelné napříč trhem a flexibilní pro spotřebitele. Slibuje si od toho obnovu soutěže a oživení v tomto odvětví, které dlouhodobě strádá. Maďarští klienti by měli profitovat i z novely pravidel pro investiční životní pojištění, která vstoupilo v platnost od července. Slibuje jim více benefitů a lepší transparentnost nabízených produktů.

Během roku se očekává podobná dynamika neživotního pojištění, zatímco tempo životního pojištění oslabí.

PSALI JSME:
Máte investiční životní pojištění? A víte proč?

Slovenské pojistné roste nejpomaleji

Slovenský trh se vyznačuje v rámci V4 nejvyšším podílem životního pojištění (48 %; druzí Maďaři 46 %). Během prvního kvartálu letošního roku ovšem segment oslabil na pojistném o 0,2 %, což má za následek ztenčování podílu na celkovém pojistném (cca na 44-45 % během roku).

Celkově pojistné napříč slovenským trhem posílilo o 1,6 %, což znamenalo nejslabší růst ve skupině V4. Neživotní pojistné přidalo tři procenta, zejména díky sílícímu povinnému ručení. Pojistitelé jsou nuceni čelit nové pojistné dani ve výši 8 %, která vstoupila v platnost od ledna 2019. Ta ale není součástí předepsaného pojistného, na rozdíl od dosavadní parafiskální daně. Chystané změny občanského zákoníku přinesou pojišťovnám dodatečnou zátěž, zejména s ohledem na chystané úpravy náhrad u nemateriálních škod.

Během roku by tempo růstu pojistného mělo zesílit zhruba na dvojnásobek prvního čtvrtletí, Více se očekává od neživotních odvětví (+4 %).

PSALI JSME:
Se sporem o neživotní pojištění pomůže ombudsman

České pojišťovny musí počítat se zdaněním

Během prvního kvartálu se navýšilo pojistné na českém trhu o 3,9 %, přičemž parita mezi neživotním a životním segmentem byla poměrně vyrovnaná: 4,1 % versus 3,7 %. Ve druhém kvartálu přidala dynamika na celkovém pojistném meziročně další procento (+4,9 %), přičemž více přispělo neživotní pojistné (+5,7 %) než životní (+2,9 %). Přírůstek z velké části „zařídily“ pojištění vozidel a retailové pojištění majetku, zatímco pojištění firem poněkud překvapivě s ohledem na příznivou ekonomickou situaci stagnovalo.

Pojišťovny na českém trhu čelí tlaku na jednorázové zdanění pojistně-technických rezerv, které by mohlo spolknout až dvouletý zisk většiny hráčů.

Kromě toho bude nutné zvýšit ceny v povinném ručení i havarijním pojištění. Částečně se to už děje a vzhledem k dobré příjmové kondici českých domácností není zdražení spojeno s masovějšími přesuny mezi pojistiteli. Celkové neživotní pojistné by i díky tomuto opatření mohlo posílit letos celkově o šest procent, zatímco životní pojistné vykáže pravděpodobně jen třetinové tempo.

Autorka je tisková mluvčí UNIQA pojišťovny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Při sjednávání pojištění věnujte pozornost výlukám, vyhnete se zklamání

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru