Jak si z dovolené nepřivést místo suvenýrů pojistný průšvih

Analýza
Nastává hlavní období dovolených a po dvou letech covidových opatření míří Češi do zahraničí ve velkém. Pro nadpoloviční většinu dovolenkářů se v posledních letech stalo samozřejmostí přibalit si sebou i cestovní pojištění. A je to tak správně. Co si ale u pojištění do zahraničí ohlídat, aby člověk v případě pojistné události měl jako oporu skutečně kvalitní pojistku a nemusel sáhnout hluboko do vlastních úspor?
Momentů, kdy můžeme přijít o svoje věci na dovolené, není málo. Cestujete letadlem a zavazadla nedorazí, zloději vám vykradou auto, někdo vás přepadne a okrade na ulici… Ilustrační foto: Pixabay.com

Věnujte výběru cestovní pojistky dostatek času a také se nenechejte zlákat rádoby akčními nabídkami na slevu. Pamatujte, že o kvalitě pojištění nevypovídá jeho cena, ale rozsah a ten se u cestovních pojistek na trhu v řadě ohledů liší.

Dost možná máte sjednané i cestovní pojištění k platební kartě, kvalita těchto pojistek šla v posledních letech nahoru, ale stejně si ověřte, jaké krytí vám vlastně poskytuje. V některých případech může jít skutečně jen o základní rozsah.

Léčebné výlohy – nejdůležitější část pojistky

Nejdůležitější u cestovní pojistky je pojištění léčebných výloh, které mohou v zahraničí dosáhnout podstatně vyšších částek než u nás. Věnujte proto pozornost limitům, do jejichž výše bude pojišťovna ochotná plnit.

Doporučujeme volit vyšší než základní limity. Pokud pojištění nepokryje celou částku za léčbu, musí doplatit zbytek pojištěný. Zajímejte se nejen o základní limit, ale také o dílčí limity, například pro stomatologická ošetření.

PSALI JSME:
Cestovní pojištění si vyberte podle toho, jaký jste typ rekreanta

Jste-li chronicky nemocní, podívejte se, zda pojišťovna bude plnit, pokud dojde k náhlému zhoršení vašeho onemocnění. Některé pojišťovny v tomto ohledu mají výluku na léčebné výlohy.

Vyšší rozsah krytí u covid-19

Pandemie koronaviru přinesla do cestování nová rizika. Pozitivní zprávou je, že pojišťovny za poslední dva roky své krytí pro situace s covidem-19 rozšířily, ale stále mezi nimi panují poměrně značné rozdíly.

Zajímejte se především o to, zda vám pojišťovna uhradí náklady spojené s případnou karanténou, ve které budete muset v zahraničí zůstat po pozitivním testu, nebo zda bude pojišťovna plnit v zemi, která bude z hlediska výskytu covid-19 řazena mezi rizikové.

U storna zájezdu si ohlídejte spoluúčast. Mezi jednotlivými pojišťovnami se výše spoluúčasti pohybuje zpravidla mezi nulou až dvaceti procenty.

PSALI JSME:
Nestihli jste se pojistit před cestou do zahraničí?

Vzhledem k aktuálním problémům na letištích a rušení letů, kdy mnozí dovolenkáři odletí s výrazným zpožděním, je důležité, aby se pojištění vztahovalo i na cestu letadlem. To myslí právě na situace, kdy naberete mnohahodinová zpoždění, a může vám komplikace kompenzovat.

Nenabízí je ale všechny pojišťovny. V tomto případě je třeba si zajistit důkazy například fotodokumentací cedule, kde je zpoždění napsané.

Krádež a ztráta zavazadel

Od věci ani není mít pojištěná zavazadla. Momentů, kdy můžeme přijít o svoje věci na dovolené, není málo. Cestujete letadlem a zavazadla nedorazí, zloději vám vykradou auto, někdo vás přepadne a okrade na ulici…

Všechny tyto situace může pojištění pokrýt. Je zde ale tzv. podmínka překonání překážky, například zamčeného auta. Pojišťovna tak nebude plnit, pokud vám například ukradne někdo věci, které necháte bez dozoru na pláži.

PSALI JSME:
Připojistit se dá už i alkohol v krvi. Ale jen na dovolené

Alkohol nemusí být výlukou, ale pozor

Ověřte si, jak bude pojišťovna přistupovat ke škodám či újmě, kterou sobě či jiným způsobíte pod vlivem alkoholu. Ten spolu s dalšími návykovými látkami bývá často zahrnut do výluk, kdy pojišťovna krátí plnění, nebo neplní vůbec. Existují ale i pojišťovny, kde se můžete pro situace, kdy si dáte skleničku, připojistit a pojišťovny pak výluku neuplatňují.

Když jsme u škod způsobených druhým, jednoznačně lze doporučit připojisti si odpovědnost pro případy, že byste někoho na dovolené například zranili nebo způsobili hmotnou škodu. V některých státech se přitom částky za různá odškodnění pohybují v úplně jiných řádech než v Česku.

Pokud tedy nemáte z minulosti sjednáno pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě s evropskou či celosvětovou platností, neměli byste na toto připojištění zapomenout v rámci cestovního pojištění.

Plánujete-li na zahraniční dovolené sportovat, podívejte se do podmínek pojišťovny, co považuje za rekreační a co už za rizikový sport, který je případně třeba připojistit. Například pro jízdu na vodním skútru budete u řady pojišťoven kryti už v základu pojištění, u jiných musíte zvolit připojištění. Najde se i pojišťovna, která považuje za rizikový sport šnorchlování.

Autor je pojistný analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.