Jak to bude se zdaněním pracovních dohod v příštím roce?

Poradna
Výrazné zdražování energií a vysoká inflace nutí hodně lidí hledat si přivýdělek, zejména na některou z pracovních dohod. Jak se zdaňují příjmy z pracovních dohod? Jak se zvyšuje limit pro účast na nemocenském pojištění pro rok 2023?
Výrazné zdražování energií a vysoká inflace nutí hodně lidí hledat si přivýdělek, zejména na některou z pracovních dohod. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na základě některé z pracovních dohod si mohou přivydělávat nejenom penzisté nebo studenti, ale i zaměstnanci, nebo osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Kdo pracuje pouze na základě některé z pracovních dohod, ten může u zaměstnavatele podepsat prohlášení k dani a uplatňovat při výpočtu čisté mzdy daňovou slevu na poplatníka.

Zaměstnanci s podepsaným prohlášením k dani u hlavního zaměstnavatele již u přivýdělku žádné daňové slevy uplatnit nemohou. Měsíční daňová sleva na poplatníka činí 2 570 korun, při podepsaném prohlášení k dani se tak neplatí ani z pracovních dohod žádná daň z příjmu až do hrubé měsíční odměny 17 100 Kč.

Účast na nemocenském pojištění

V případě, že je hrubá měsíční odměna z pracovní dohody do limitu, tak se z ní neplatí sociální pojištění ani zdravotní pojištění, a to bez ohledu na počet takových dohod v jednom měsíci. Účast na nemocenském pojištění totiž vzniká až od rozhodného příjmu.

PSALI JSME:
Přestože mzdy rostou, inflaci nedostihnou

V roce 2022 se neplatí pojistné z dohody o provedení práce, pokud je hrubá měsíční odměna deset tisíc korun a méně a z dohody o pracovní činnosti, jestliže je hrubá měsíční odměna 3 499 korun a méně.

Pro příští rok se limit u dohody o provedení práce nemění, u dohody o pracovní činnosti ale bude vznikat účast na nemocenském pojištění až od hrubé odměny ve výši čtyř tisíc korun a více.

Odměna do limitu nezvyšuje důchod

Při práci na některou z pracovních dohod s hrubou měsíční odměnou do limitu je nutné počítat s tím, že takové zaměstnání se nezapočítává pro důchodové účely ani pro nárok na nemocenské dávky.

Občané dlouhodobě pracující na pracovní dohody s hrubou odměnou nezakládající účast na pojištění mohou mít v budoucnu problém s přiznáním státního důchodu, nebo ho budou mít značně nižší, než kdyby pracovali na klasickou pracovní smlouvu.

PSALI JSME:
Pracující důchodci a zvýšení penze

Přivýdělek na dohodu s hrubou odměnou do limitu je tedy výhodný zejména pro zaměstnance, kteří již mají vyřešen svůj pojistný vztah, tedy penzisty, zaměstnance, nebo maminky na rodičovské dovolené.

Brigáda a povinnost daňového přiznání

Zaměstnanci, kteří mají alespoň v jednom měsíci během roku dva příjmy od zaměstnavatelů, z nichž byla odvedena zálohová daň z příjmu, mají povinnost podat si sami daňové přiznání a nemohou žádného zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně.

V praxi tak např. musejí podat daňové přiznání penzisté pracující současně na dvě pracovní dohody s hrubou odměnou nad limit, nebo zaměstnanci přivydělávající si na některou z pracovních dohod s hrubou odměnou nad limit.

Autorka je daňová poradkyně společnosti
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Když jedna práce nestačí. Češi hledají, kde si přivydělat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB