Jak to bude se zdaněním pracovních dohod v příštím roce?

Poradna
Výrazné zdražování energií a vysoká inflace nutí hodně lidí hledat si přivýdělek, zejména na některou z pracovních dohod. Jak se zdaňují příjmy z pracovních dohod? Jak se zvyšuje limit pro účast na nemocenském pojištění pro rok 2023?
Výrazné zdražování energií a vysoká inflace nutí hodně lidí hledat si přivýdělek, zejména na některou z pracovních dohod. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na základě některé z pracovních dohod si mohou přivydělávat nejenom penzisté nebo studenti, ale i zaměstnanci, nebo osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Kdo pracuje pouze na základě některé z pracovních dohod, ten může u zaměstnavatele podepsat prohlášení k dani a uplatňovat při výpočtu čisté mzdy daňovou slevu na poplatníka.

Zaměstnanci s podepsaným prohlášením k dani u hlavního zaměstnavatele již u přivýdělku žádné daňové slevy uplatnit nemohou. Měsíční daňová sleva na poplatníka činí 2 570 korun, při podepsaném prohlášení k dani se tak neplatí ani z pracovních dohod žádná daň z příjmu až do hrubé měsíční odměny 17 100 Kč.

Účast na nemocenském pojištění

V případě, že je hrubá měsíční odměna z pracovní dohody do limitu, tak se z ní neplatí sociální pojištění ani zdravotní pojištění, a to bez ohledu na počet takových dohod v jednom měsíci. Účast na nemocenském pojištění totiž vzniká až od rozhodného příjmu.

PSALI JSME:
Přestože mzdy rostou, inflaci nedostihnou

V roce 2022 se neplatí pojistné z dohody o provedení práce, pokud je hrubá měsíční odměna deset tisíc korun a méně a z dohody o pracovní činnosti, jestliže je hrubá měsíční odměna 3 499 korun a méně.

Pro příští rok se limit u dohody o provedení práce nemění, u dohody o pracovní činnosti ale bude vznikat účast na nemocenském pojištění až od hrubé odměny ve výši čtyř tisíc korun a více.

Odměna do limitu nezvyšuje důchod

Při práci na některou z pracovních dohod s hrubou měsíční odměnou do limitu je nutné počítat s tím, že takové zaměstnání se nezapočítává pro důchodové účely ani pro nárok na nemocenské dávky.

Občané dlouhodobě pracující na pracovní dohody s hrubou odměnou nezakládající účast na pojištění mohou mít v budoucnu problém s přiznáním státního důchodu, nebo ho budou mít značně nižší, než kdyby pracovali na klasickou pracovní smlouvu.

PSALI JSME:
Pracující důchodci a zvýšení penze

Přivýdělek na dohodu s hrubou odměnou do limitu je tedy výhodný zejména pro zaměstnance, kteří již mají vyřešen svůj pojistný vztah, tedy penzisty, zaměstnance, nebo maminky na rodičovské dovolené.

Brigáda a povinnost daňového přiznání

Zaměstnanci, kteří mají alespoň v jednom měsíci během roku dva příjmy od zaměstnavatelů, z nichž byla odvedena zálohová daň z příjmu, mají povinnost podat si sami daňové přiznání a nemohou žádného zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně.

V praxi tak např. musejí podat daňové přiznání penzisté pracující současně na dvě pracovní dohody s hrubou odměnou nad limit, nebo zaměstnanci přivydělávající si na některou z pracovních dohod s hrubou odměnou nad limit.

Autorka je daňová poradkyně společnosti
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Když jedna práce nestačí. Češi hledají, kde si přivydělat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Důchodci jsou vítězi letošní inflační krize

Česko čelí dramatickému propadu životní úrovně, jaký nepamatuje od svého vzniku roku 1993. Přesněji řečeno, pracující Česko. Důchodci nikoli. Za první letošní tři čtvrtletí vzrostly výdělky pracujících průměrně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB