Jak ušetřit na poplatcích u půjček

Absurdní, napálené, a hlavně zbytečné poplatky směřující do kapsy finančních domů bohužel ze světa nezmizely ani v roce 2022. A když si dost pečlivě nevybíráte, u koho si půjčujete, může se vám splácení prodražit o tisíce a tisíce. Poradíme, jak se zbytečným nákladům vyhnout i jak se zbavit nevýhodných půjček.

Že poplatky zdaleka nepatří minulosti, dokazují tvrdá čísla. Na poplatcích a provizích totiž jenom banky působící na tuzemském trhu vybraly za první pololetí roku 2022 na 26,1 miliardy korun. A to nemluvíme o dalších nebankovních společnostech, mezi kterými je možné narazit i na některé značně neseriózní, které právě přemrštěné poplatky za cokoli prakticky živí. A přispět k tomuto ohromnému číslu z vlastní peněženky, to se stane hned. Přitom mnohdy zbytečně.

Poplatky jsou spojené se všemi finančními produkty, ale třeba alespoň u běžných či spořicích účtů už je trend nastavený na slušný bezplatný základ. U úvěrů je to jiné – a více ošemetné. Navíc teď, když půjčky razantně zdražují, stojí za to jejich cenu řešit víc než kdy dřív. A to zdaleka nejen v případě, že si zrovna potřebujete půjčit. Razantně snížit náklady je možné i u půjček, které máte dávno sjednané a teď je zrovna splácíte.

Půjčku má skoro každý druhý, úspory ale hledá málokdo

Tipů na úspory na energiích nebo jídle je plný internet. O tom, jak ušetřit na půjčkách, se ale kupodivu moc nemluví. Pojďme to napravit. Vždyť podle dat České bankovní asociace splácí aspoň jednu půjčku 43 % Čechů – tedy bezmála každý druhý. Pokud patříte „do klubu“, určitě si během splácení hlídejte poplatky za:   

  • Jinou než elektronickou komunikaci – Pokud chcete dostávat výpisy a další dokumenty „papírově“ poštou, u většiny poskytovatelů si připlatíte. Naproti tomu komunikace e-mailem nebo přes internetové či mobilní bankovnictví bývá zdarma.
  • Úpravy nastavení půjčky za pochodu – Hodilo by se vám zvýšení, snížení nebo dokonce odložení splátek, případně vložení mimořádné splátky nebo předčasné splacení půjčky? Většinou není problém, pokud si to zaplatíte. Některé banky nabízejí mimořádné nebo předčasné splacení zdarma, pokud s nimi vše vyřešíte online. Zajímejte se tedy o možnosti, které máte.
  • Pozdní splácení – Stačí propásnout i jen jeden jediný termín, a už platíte pokutu za pozdní splacení nebo za poslání upomínky.
Extrémně vysoké poplatky z prodlení jsou jedním z poznávacích znamení takzvaných úvěrových predátorů, z nichž mnozí ani nemají licenci od ČNB a „schovávají“ se za podnikatelské půjčky. Tak pozor na ně. Ilustrační foto: Hello bank!/Getty Images

Pro řadu z těchto poplatků ale už naštěstí od roku 2017 existuje strop – díky zákonu o spotřebitelském úvěru. Jeho součástí je mimo jiné i omezení úroků z prodlení nebo právo splatit půjčku předčasně za poplatek max. 1 % z výše splátky. Poskytovatelé tato pravidla poměrně vzorně dodržují. Kdyby ne, přišli by o licenci a nesměli by půjčovat vůbec.

Nevýhodné půjčky pomůže zkrotit konsolidace

Vyhnout se poplatkům je jedna věc, ale co když jsou vaše půjčky nevýhodné od hlavy až k patě? Kvůli vysoké úrokové sazbě, nesrozumitelným podmínkám, skrytým poplatkům nebo třeba kvůli špatné komunikaci s poskytovatelem. Pokud vám to někde z jakýchkoli důvodů nevyhovuje, naštěstí vždycky můžete jít o dům dál a požádat o konsolidaci.

Konsolidací půjček myslíme to, že si místo stávajících několika úvěrů vezmete nový, ze kterého všechny původní splatíte (nebo to za vás třeba rovnou udělá finanční instituce), a zůstane vám jen jedna splátka a jedna smlouva. A když konsolidujete u důvěryhodné banky, dost možná ušetříte nejen peníze, ale i starosti. Nebudete se už se totiž muset hádat s někým, u koho jste si půjčili nevýhodně a kdo s vámi nejedná na rovinu.

Možná se bojíte, že konsolidace úvěrů je složitá a trvá dlouho. Když ale víte, kam jít, nic takového nehrozí. Například u Hello bank! jde o konsolidaci požádat přes internet. Do online kalkulačky napíšete, za kolik chcete konsolidovat (a můžete si případně zažádat ještě o půjčení nějakého obnosu nad rámec vašich stávajících závazků), přidáte pár údajů o sobě a zbytek s vámi dořeší bankéř po telefonu. Takže ušetříte čas a díky sjednané online konsolidaci i nemálo prostředků z rodinného rozpočtu.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.