Jak v realitní bublině stanovit reálnou prodejní cenu bytu? Pomoci mohou cenové mapy

Realitní bublina vyhnala ceny nemovitostí do závratných výšin, prodávající mají mnohdy značně zkreslené představy o tom, kolik mohou za svou nemovitost získat.  Orientují se podle nabídky na internetu, kde je ale až třetina inzerovaných nemovitostí předražených a i v dnešní době neprodejných.

Není sporu o tom, že kdo v současné době prodává byt, dostane za něj o poznání více než před pár lety.  Faktory jako levné hypotéky, pomalá výstavba nových bytů či nízká nezaměstnanost společně zapříčinily, že ceny bydlení vzrostly až o desítky procent. Představy o tom, za kolik lze konkrétní nemovitost skutečně prodat, má ale značná část prodávajících zkreslené.  „Zatímco dřív byli prodávající připraveni alespoň trochu slevit, dnes mají kvůli silné poptávce často pocit, že to není nutné. Mají tendenci trvat na co nejvyšší ceně.  Otázkou pak je, zda nemovitost prodají, protože v některých tuzemských lokalitách už jsou ceny bytů a domů skutečně přemrštěné a lidé na ně jednoduše nemají,“ upozorňuje oblastní ředitel pro Prahu společnosti M&M reality Jan Martina.

Každý prodávající by si měl podle něho uvědomit, že jde o to nemovitost prodat za reálné maximum. Ne ji mít dlouhé měsíce v nabídce za cenu nereálnou jen proto, že jiní majitelé také nabízejí své neprodejné ležáky za přemrštěné částky. Prodávající se ale inspirují širokou nabídkou na internetu, kde lze nalézt skutečně nadsazené představy majitelů nemovitostí. „Z nedávné doby uvedu příklad, kdy se byt 3+KK o velikosti ani ne 70 metrů čtverečních v panelovém bytě v Praze na Chodově inzeroval za 6,5 milionu korun. Reálná cena je přitom zhruba o dva miliony níž. Většina majitelů nakonec z přemrštěných částek stejně ustupuje. Celý prodej se ale zdrží, někdy o půl roku, někdy o delší dobu,“ pokračuje Martina. Dle odhadů makléřů je na internetu předražená každá třetí nemovitost s tím, že jejich ceny jsou pak nadsazené až o 25 procent oproti reálnému maximu.

Stanovit reálné maximum pomáhá makléřům společnosti M&M reality a jejich klientům aplikace pro tablety Moderní makléř, kterou firma pro své pracovníky vyvinula. Aplikace umožňuje vyřešit veškeré úkony spojené s prodejem, pronájmem a financováním nemovitosti z jednoho místa, během několika minut a čistě elektronicky bez jakéhokoliv papírování. A mimo jiné pracuje také s cenovými mapami. Srovnává částky, za které se nejen inzerují, ale především skutečně prodaly srovnatelné nemovitosti v okolí. „Ve chvíli, kdy náš makléř uzavírá s klientem smlouvu, už se ve většině případů daří nastavit cenu správně, tedy na reálné maximum. Klienti velmi dobře reagují právě na cenové mapy, s jejichž pomocí jasně vidí, za jaké částky se srovnatelné nemovitosti opravdu prodávají,“ konstatuje Petr Morcinek, jediný akcionář a ředitel pro strategii a rozvoj M&M Reality Holdingu, který si aplikaci Moderní makléř osobně vysnil, navrhl ji a s týmem vývojářů a spolupracovníků dlouhé měsíce ladil k dokonalosti.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.