Jak výsledky amerických voleb rozhýbaly akciové trhy

Akcie technologických a zdravotnických firem po amerických volbách stoupají, protože Bidenovo nevyhnutelné vítězství a republikánská většina v Senátu rozptylují politickou nejistotu ohledně daní z příjmu právnických osob a zdravotnických reforem, včetně změn ceny léčiv.
Ilustrační foto: Creative Commons

Zároveň jsme svědky propadu spotového indexu volatility VIX a celkového posunu křivky futures na index VIX směrem dolů, což napovídá, že se investoři po amerických volbách zbavují zajištění proti koncovému riziku. Všeobecný narativ se vrací k přetahování o akcie, protože jiná alternativa neexistuje.

Skutečnost, že nedošlo k očekávané „modré vlně“, vzala také prozatím vítr z plachet reflačnímu obchodování a poslala výnosy dluhopisů zase o něco níže. Celkově je tato kombinace reakcí optimální pro akciové trhy a zejména pak pro růstové akcie.

Zdroj: Bloomberg

Zdivočelé akcie

Ceny akcií po celém světě rychle rostou a vedení se ujaly americké technologické firmy. Futures a index Nasdaq 100 využily tempa, které nabraly už den po uzavření amerických volebních místností, a ve čtvrtek posílily téměř o tři procenta. Je již takřka jisté, že americké volby vyhraje Biden a ve středu pozornosti zůstanou už jen rozdíly v počtech hlasů, které mohou odstartovat nepěkné období zpochybňování volebních výsledků.

V Senátu Demokrati zatím většinu s největší pravděpodobností nezískají, takže současný stav zůstane do značné míry zachován a nenaplní se předvolební „obavy“ z tzv. modré vlny, která by mohla vést ke zvýšení sazeb daní z příjmů právnických osob (zejména sazby GILTI z příjmů zahraničních dcer amerických společností z nehmotných aktiv, jako jsou patenty, ochranné známky a autorská práva, pozn. red.) a k reformě zdravotnictví.

Tento scénář už se také přestává projevovat na cenách a v důsledku toho rostou akcie zdravotnických a technologických firem rychleji než ostatní. Pro energetiku je výsledek voleb neutrální, ať už jde o ropu a plyn, nebo o zelenou energii. Zdá se, že rozvíjející se trhy už začínají počítat s určitou změnou zahraniční politiky, která nastane po Bidenově vítězství a která by také mohla přinést vyšší zhodnocení čínských akcií.

Strmý pád indexu volatility

Další významnou událostí, k níž došlo po amerických volbách, byl prudký pokles indexu VIX, který se propadl za pouhé čtyři dny ze 37 na 26. Celá dopředná křivka futures na indexu VIX se posunula níž, patrně proto, že se trh zbavuje zajištění proti koncovému riziku a zmizela největší nejistota spojená s volbami.

Vzhledem k obrovskému objemu jednostranného obchodování maloobchodních investorů v týdenních a měsíčních opcích na individuální akciové tituly si nemyslíme, že by se vrátily dny, kdy byl VIX spot ukotven na velmi nízké hladině a kontango strmě stoupalo. V budoucnu nás čeká trochu jiná volatilita.

Růstové akcie na výsluní

Když bude Senát v rukou Republikánů, velkého fiskálního impulsu se s největší pravděpodobností nedočkáme, a tak teď reflační obchodování poněkud ztrácí na síle. V důsledku toho zůstanou výnosy z vládních dluhopisů ještě nějakou dobu nízké. Znovu se tak ke slovu dostává obchodování v režimu TINA (There’s No Alternative) a ceny dlouhodobých aktiv (růstových akcií, nemovitostí, apod.) dále rostou.

Stále také platí, že index Nasdaq 100 reprezentuje nejrychleji rostoucí firmy generující solidní volný cash flow. Podle našich výpočtů se výnosy volného cash flow v indexu Nasdaq 100 pořád drží zhruba dvě procenta nad nejhorším výnosem do splatnosti (YTW) globálních korporátních dluhopisů, což znamená značný vzestup ceny u růstových akcií, ale nic, čeho by se bylo třeba bát.

Segment růstových akcií navíc přináší násobně vyšší výnosy v případě, že by se přece jen dostavila inflace. Proto jsme i nadále přesvědčeni, že by měli investoři posilovat hlavně své pozice v růstových akciích.

Autor je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB