Jak zlatí hokejisté spojili národ. Aspoň na pár dní

Když jde o sport, a dokonce o titul mistra světa, jako by šly všechny politické a ekonomické půtky stranou. Něco takového, co se podařilo zlatým hokejistům, se českým politikům může jenom zdát. Spojili národ. Aspoň na pár dní. Važme si takových chvil.
Hokej v těchto dnech Čechy spojuje. Ilustrační foto: Oficiální facebookové stránky premiéra Petra Fialy

Je jedno, kdo volí pravici a kdo levici, kdo má sympatie k té či oné ideologii, jestli je někdo milionář, nebo jestli tak tak vyjde se svým měsíčním příjmem. Je jedno, jestli to je muž, či žena, nebo jaké je sexuální orientace. Je jedno, jestli je věřící, nebo neznaboh. Je jedno, jestli bydlí ve městě, či na vesnici, jestli je mladý, nebo starý.

Je jedno, jestli… Seznam „buď, anebo“ by mohl být nekonečný, protože prakticky téměř celý národ, který se v posledních letech neshodne téměř na ničem, spojilo hokejové mistrovství světa, respektive finálové vítězství nad Švýcarskem a ziskem zlaté medaile po dlouhých čtrnácti letech – navíc na domácí půdě.

Čeští fanoušci si vychutnávali zlato jako při legendárním vítězství na olympiádě v Naganu v roce 1998. Ostatně na sociálních sítích i v některých médiích se letošní šampionát přejmenoval na Pragano. Lidé neprožívali a nepovzbuzovali „zlaté hochy“ jen v pražské aréně, ve fanzónách, na náměstích, ale také po hospodách a doma u televize.

Sociální sítě jsou stále plné ohlasy a zážitky z nedělního večera, o němž mnozí říkají, že na něj nikdy nezapomenou. Fanoušci si chtějí hokejový úspěch pořádně vychutnat a zlaté opojení si ještě aspoň na chvilku prodloužit. Není se co divit, že se na Staroměstské náměstí na pondělní oslavu vítězství znovu vydaly davy fanoušků.

Hokejisté dali českým lidem něco, co nedokáže ani relativně populární politik a může, jak chce, tvrdit, že pracuje pro všechny lidi. Zatímco politika národ spíše rozděluje, u sportu – a zvláště toho úspěšného – je to přesně naopak. Stmeluje. Hokejisté dali české veřejnosti znovu pocit, že může být na něco a na někoho hrdá a pyšná.

Dobře to vystihl prezident Petr Pavel, který krátce po předání poháru a medailí na hrací ploše zavítal mezi vítěze do kabiny. „Takové vítězství jsme potřebovali jako sůl. Nejen náš hokej, ale celá země. Prostě chybělo nám nové Nagano a vy jste ho přinesli! Tahle země se bohužel dokáže shodnout, jenom když se nám zadaří v nějakém vrcholovém sportu, a to je třeba hokej. I kdyby to mělo trvat jenom na chvilku.“

Ono to skutečně bude trvat jen chvilku. Pár dní. Pak opět nastoupí běžný denní režim. Běžné starosti, ale i malé radosti. A za pár dní se konají volby do Evropského parlamentu. To se ještě dočkáme nemilosrdných útoků – nikoli na soupeřovu branku, ale na politické rivaly.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB