Jak zlikvidovat společnost bez stresů a právně správně

Potřebujete ukončit své podnikání, které již nefunguje, a chcete, aby vše bylo po právní a obchodní stránce v pořádku? V mnoha případech vám totiž povrchní znalost účetních, právních a daňových úkonů nestačí a je třeba najmout si odborníka, který vás provede džunglí spletitých formulářů.
Ilustrační foto

Pozor si musíme dát už při názvosloví: Zrušení není totéž, co likvidace společnosti. Samotné likvidaci totiž předchází zrušení firmy, firmu můžete jen zrušit a to v případě její přeměny. Zrušení také předchází vstupu společnosti do insolvence. Existuje termín dobrovolná a nedobrovolná likvidace, která následuje po zrušení společnosti.

V prvním případě se společníci dohodnou na ukončení činnosti firmy a společným právním jednáním ji zruší. Tu druhou nařizuje rejstříkový soud. To platí zejména v případech, kdy společnost vyvíjí nezákonnou činnost, nemá funkční statutární orgán nebo porušuje povinnosti, které jí zákony stanoví. Společnost následně vstupuje do likvidace a až po skončení likvidace je společnost vymazána z obchodního rejstříku. V den výmazu společnost zaniká.

Pokud dochází k dobrovolné likvidaci, je třeba, aby podnikatel vyřešil všechny své dluhy a pohledávky, firma musí být takzvaně „prázdná“. Musí mít vyřešeny všechny smluvní vztahy včetně nároků z nich vyplývajících, veškeré dluhy a pohledávky musí být uhrazeny, je nutné mít ukončené dlouhodobé smlouvy a soudní či jiná řízení. Společnost by také neměla vlastnit žádný hmotný majetek…

A často tento proces prodlužuje nechtěné opomenutí některé z účetních a daňových povinností, pro které můžete být sankcionováni. Likvidátorem společnosti může být jen osoba svéprávná, bezúhonná a nesmí jí být nařízen zákaz vykonávání podobné funkce. Náročnost likvidace závisí na tom, v jakém stavu se společnost nalézá… Obvykle den výmazu z obchodního rejstříku nastává za čtyři až šest měsíců, ale není ojedinělé, že se celý proces protáhne i na několik měsíců. Stává se to třeba v případě běžící nájemní smlouvy.

Jak je z předchozího textu jasné, likvidaci společnosti nelze podcenit a pokud chcete mít klidné spaní, pak vyhledejte služby odborníků. Existuje mnoho firem, které se zakládáním a likvidacemi společností zabývají. Kvalitní služby všech specialistů a tým právníků jsou samozřejmostí. Jednou z vysoce hodnocených a profesionálních „pomocníků“ při likvidaci firmy, je společnost Companies.cz s.r.o.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jak jednat s pojišťovnou v případě autonehody?

Autonehody se odehrávají každý den na našich i evropských silnicích a měli byste si být vědomi, že se vám mohou také stát. Mnoho řidičů neví, jak jednat s pojišťovnou v případě nehody.

Ajurvéda jako mužská záležitost

Jak jsou na tom muži se zdravím? Krátký pohled na výskyt klasických civilizačních chorob neposkytuje silnému pohlaví zrovna dobré vyhlídky. Dvě třetiny všech případů vyhřezlých meziobratlových plotének postihují …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru