Jaká byla první čtvrtina tohoto století?

První čtvrtina tohoto století se posledním dnem roku 2024 fakticky uzavřela. Na začátku roku 2000 neexistoval iPhone, Facebook, WhatsApp, Uber ani Bitcoin. Netflix fungoval jako zásilková půjčovna DVDéček. V kurzu byly naopak telefony Nokia (a pevné linky), faxy, diskmany, VHSky a vytáčený internet.
Na začátku roku 2000 neexistoval iPhone, v kurzu byly naopak telefony Nokia a vytáčený internet. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Na začátku roku 2000 neexistoval iPhone, v kurzu byly naopak telefony Nokia a vytáčený internet. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na globálních trzích se odehrála řada přelomových událostí – od splasknutí dot-com bubliny, přes světovou finanční krizi až po pandemii covid-19. Vlády a centrální banky přistoupily k bezprecedentním intervencím s cílem zachovat životní úroveň za cenu rostoucího dluhu, a nakonec i vzedmutí inflační vlny.

Z pohledu makro-finančních veličin stojí za pozornost následují statistická fakta:

  • Navzdory svižnému růstu posledních let směřují americké akcie k druhému nejhoršímu čtvrtstoletí od roku 1800. Reálný výnos +4,9 procenta per annum je vyšší než v jiných vyspělých zemích i Číně (4,0 %), ale z historického pohledu nijak oslnivý. To je zčásti dáno výchozím bodem na vrcholu dot-com bubliny. I kvůli tomu se poprvé ve sledované historii dařilo v daném období lépe zlatu (+6,9 %).
  • V roce 2000 činil federální dluh USA 34 procent hrubého domácího produktu (HDP) a Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) odhadoval, že americká vláda splatí – při zachování rozpočtových přebytků – veškerý svůj dluh během následující dekády. V realitě ale federální dluh vzrostl až ke 100 procentům a CBO předpokládá jeho další nárůst na 155 procent HDP v roce 2050.
  • Několik významných ekonomik nedokázalo od začátku milénia vygenerovat rozpočtový přebytek, včetně Francie, Itálie nebo Japonska. Francouzská vláda vykázala poslední přebytek rozpočtu v roce 1974.
  • Podíl Číny na globálním HDP se od roku 2000 zvýšil ze tří procent na 17. Podíl Ameriky se snížil z 29 procent na 26, v případě EU z 24 procent na 17. Nejvýraznější ústup ze slávy zaznamenalo Japonsko, jehož podíl propadl ze 14 procent na pouhá čtyři. Podíl Indie mezitím narostl z 1,4 procenta na 3,6.
  • V roce 1999 mělo pouze pět procent globální populace přístup k internetu, v roce 2023 to už je 67 procent, ve vyspělých zemích dokonce 93 procent.
  • Extrémní chudoba se od roku 1999 globálně snížila o více než dvě třetiny z 30 procent na devět v roce 2022.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek