Jaká je aktuální průměrná úroková sazba hypotéky? Nově si vyberete ze tří indexů

V tuzemském hypotečním rybníčku se rozhořel boj o informování o hypotékách. Tradičním údajům Hypoindexu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select se nejprve před časem rozhodla konkurovat se svým indexem hypotečních úvěrů společnost Broker Consulting a tento týden se přidala i Česká bankovní asociace (ČBA) s novým Hypomonitorem, jenž navíc sleduje i stavební spořitelny.
Růst hypotečních sazeb v příštích měsících dále zrychlí a poměrně brzy překročí tříprocentní hranici. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To je pro asociaci, která má k dispozici data skoro za celý bankovní trh – včetně stavebních spořitelen, nepochybně konkurenční výhoda. Svůj nový Hypomonitor nově připravuje ve spolupráci s členskými bankami. Jde o souhrnné statistiky z trhu bydlení, které ČBA dodávají všechny tuzemské banky a také stavební spořitelny poskytující v ČR hypoteční úvěry.

„ČBA Hypomonitor je první vlaštovkou našeho připravovaného projektu ČBA Statistiky. Ten má za cíl v jednoduché a přehledné podobě prezentovat základní statistiky relevantní pro tuzemskou ekonomiku a nejdůležitější údaje za bankovní sektor,“ informovala tento týden naši redakci Monika Zahálková, výkonná ředitelka České bankovní asociace.

„Vlaštovka“ zároveň naznačila, co můžeme do budoucna od údajů ČBA očekávat.

Podle údajů asociace poskytly banky a stavební spořitelny v září nové hypoteční úvěry v objemu za více než 29 miliard korun.

I přes nepatrný nižší objem oproti letošnímu srpnu tak stále jde o nadstandardní měsíc. Průměrná hypoteční sazba vzrostla na 2,43 procenta ročně a objem refinancovaných úvěrů dosáhl 7,7 miliardy korun. V srpnu to bylo devět miliard. Úroková sazba u těchto úvěrů byla v září podle ČBA na úrovni 2,28 procenta (oproti 2,17 % v srpnu).

S údaji asociace docela korespondují i údaje Fincentrum Hypoindexu, podle nichž tuzemské banky poskytly v září hypotéky za více než 30,5 miliardy korun, přičemž průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů vzrostla o 11 bazických bodů na 2,43 % p. a. Zářijové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů jsou ale ještě vyšší – podle nich průměrná úroková sazba meziměsíčně vzrostla na 2,57 procenta.

Pozn.: Úroková sazba 2,43 % je zářijová hodnota pro nové hypotéky z ČBA Hypomonitoru, úroková sazba 3 % a 3,5 % slouží pro ilustraci.

Vzhledem k vývoji tuzemské inflace a nedávným i chystaným krokům České národní banky (ČNB) je ale jasné, že hypotéky zdraží. Podle Jiřího Sýkory, hypotečního analytika společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, je jasné, že průměrná sazba poskytnutých hypoték bude brzy atakovat hodnoty u hranice tří až čtyř procent.

„Úrokové sazby hypoték jdou nahoru ještě rychleji, než jsme odhadovali, a je tedy pravděpodobné, že u fixace na pět let dosáhnou sazby hodnoty tří procent už na konci října. Poslední, nejsilnější obchodní kvartál, tak bude pro klienty a banky velmi složitý,“ sdělil redakci Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting s tím, že hypoteční úvěry skokově podraží.

Ukazatelem budoucího vývoje hypotečních sazeb je mimo jiné i základní úroková sazba centrální banky. Tu ČNB na konci září razantně zvýšila o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. A na to vzápětí zareagovaly největší hypoteční banky, jejichž nabídkové sazby se přehouply přes tříprocentní hranici.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Podle Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA, se ale hypoteční sazby nemusejí vyvíjet v tandemu se sazbami centrální banky, jelikož reagují především na tržní úrokové sazby delších splatností. „V nich se promítá řada faktorů, nejen očekáváný vývoj základních sazeb ČNB, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamiku obdobných úrokových sazeb v zahraničí,“ sdělil naší redakci.

Seidler se domnívá, že růst hypotečních sazeb v příštích měsících dále zrychlí a poměrně brzy překročí tříprocentní hranici: „Tento vývoj patrně ztlumí poptávku po hypotečních úvěrech, která je v letošním roce velmi silná.“ Obava z růstu sazeb hypoték však podle něj může přimět některé domácnosti uspíšit žádost o hypotéku a objemy poskytnutých hypoték tak mohou zůstat nadstandartní navzdory rostoucím sazbám.

Jistotu ohledně pokračujícího zvyšování sazeb přineslo na sklonku září zasedání bankovní rady České národní banky, která skokově zvýšila základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Centrální banka zvýšila sazby v reakci na rychlý nárůst inflace a není vyloučeno, že je bude zvyšovat i v dalších měsících. Otázkou je o kolik.

Zdroj: Broker Consulting

Inflační tlaky v české ekonomice jsou totiž velmi silné a nelze je označit za čistě „dovezené“, jelikož do inflace stále více zasahují i domácí vlivy, např. v podobě růstu mezd. Podle odborníků by se tak sazby u hypotéky s pětiletou fixací mohly do konce roku dostat ke čtyřem procentům.

V takovém případě lze podle společnosti Broker Consulting očekávat zbrzdění hypotečního trhu, či dokonce jeho úplné zastavení. Sekundárním efektem nárůstu sazeb by pak ale mohlo být zklidnění situace na nemovitostním trhu. Pro prodávající by mohlo být obtížnější nalézt pro své nemovitosti vhodné kupce, což by mohlo vést k zastavení růstu cen a případně i k mírné korekci.

S tím, jak bude zvyšovat sazby ČNB, bude podle odborníků společnosti Fincentrum & Swiss Life Select zrychlovat růst průměrné úrokové sazby i v následujících měsících. Zatím vše nasvědčuje tomu, že bankovní rada opět zvýší sazby na listopadovém zasedaní, a to pravděpodobně o půl procentního bodu na dvě procenta.

PSALI JSME:
Hypotéky v Česku rapidně zdraží

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.