Jaká je v Evropě mateřská dovolená? Stejné povinnosti, jiný čas i peníze

České maminky jsou na mateřské dovolené o deset týdnů déle, než je průměr členských států OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Některé země platí matkám stejnou částku, jakou si v zaměstnání vydělaly, jiné jen zlomek platu. Jak jsme na tom ve srovnání s ostatními?
Ilustrační foto: Pixabay

Odborníci se shodují, že placená mateřská dovolená je dobrá jak pro maminky, tak i pro podniky a ekonomiku obecně. Studie neziskové organizace Institute for Women’s Policy Research totiž zjistila, že snižuje jejich závislost na veřejné pomoci. I proto většina rozvinutých zemí svým ženám, které se chystají na důležitou životní i společenskou roli, garantuje čas i peněžitou pomocí v mateřství.

Rozdíly mezi státy ale nejsou zanedbatelné. Každý totiž vaří podle svého receptu. Někde si mohou totiž matky dopřát až několik měsíců placeného volna, jinde jen několik týdnů.

PSALI JSME:
Zřejmě nejhůře placená práce? Matka na plný úvazek

Rok placené (mateřské) dovolené

Studie OECD srovnala sociální politiky 42 zemí platné od dubna 2016. Průměrná mateřská dovolená v členských zemích organizace podle ní činí 18 týdnů.

Suverénně nejdéle si mateřskou užijí ženy v Bulharsku. Tato východoevropská země dává matkám neuvěřitelných 58,6 týdnů, tedy více než rok, placené mateřské dovolené. I matkám ve Spojeném království je povoleno vyrazit na mateřskou dovolenou až na celý rok, „plat“ neboli peněžitou podporu dostanou ale pouze v prvních 39 týdnech.

Významně nadprůměrnou dobu mateřské čerpají také řecké maminky (43 týdnů), Slovenky (34 týdnů), Chorvatky (30 týdnů), jimž sekundují právě Češky (28 týdnů). Do nadprůměru se ještě pohodlně vejdou Italky, (21,7 týdnů), Estonky a Polky (20 týdnů).

PSALI JSME:
Jak začít podnikat během rodičovské dovolené?

Průměr je 18 týdnů

Průměrnou mateřskou 18 týdnů podle OECD čerpají Dánky, dále pak Litevky, Malťanky, Kypřanky a Rumunky. Podprůměrnou dovolenou čerpají Finky (17,5 týdnů), Francouzky, Němky, Rakušanky, Španělky, Lucemburky, Lotyšky (16 týdnů).

Pokud se však Němce narodí více než jedno dítě, trvá mateřská až 12 týdnů po narození (celkem 20 týdnů). Pouhých 15 týdnů si mateřskou užijí Slovinky a Belgičanky. Podle serveru Business Insider se však belgické maminky mohou rozhodnout, že si místo patnácti celých týdnů vezmou osmiměsíční dovolenou na „částečný úvazek“.

Jen polovinu „dovolené“, kterou čerpají Češky, si mohou dopřát Švýcarky (14 týdnů), ještě méně však Norky či Islanďanky (13 týdnů), za nimiž skončily Švédky (12,9 týdne). Nejhůře na tom jsou Portugalky, které mohou být na mateřské dovolené pouhých šest týdnů.

PSALI JSME:
Jste těhotná. Co na to vaše peněženka?

Kolik loni maminky dostaly?

Peněžitá pomoc v mateřství není v každé zemi stejná. Některé maminky totiž pobírají až sto procent svého platu, a po celou dobu si v podstatě „užívají“ plně placeného volna. Jiné dostávají jen část svého platu. Kolik pracovních týdnů ve výši 100 % mzdy jim v tom kterém státě příspěvek pokryje?

Belgie – 64,1 % (9,6 týdne)
Bulharsko – 78,4 % (zhruba 45,9 týdne)
Česko – 62,6 % (17,5 týdne)
Dánsko – 53,6 % (9,6 týdne)
Estonsko – 100 %
Finsko – 74,4 % (13 týdnů)
Francie – 94,2 % (15,1 týdne)
Chorvatsko – 100 %
Island – 59 % (7,8 týdne)
Irsko – 34,3 % (8,9 týdne)
Itálie – 80 % (17,4 týdne)
Kypr – 75,2 % (13,5 týdne)
Lotyšsko – 80 % (12,8 týdne)
Litva – 100 %
Lucembursko – 100 %
Maďarsko – 70 % (16,8 týdne)
Malta – 87 % (15,7 týdne)
Německo – 100 %
Nizozemsko – 100 %
Norsko – 97,9 % (12,7 týdne)
Polsko – 100 %
Portugalsko – 100 %
Rakousko – 100 %
Rumunsko – 85 % (15,3 týdne)
Řecko – 54,2 % (23,3 týdne)
Slovensko – 70 % (23,8 týdne)
Slovinsko – 100 %
Španělsko – 100 %
Švédsko – 77,6 % (10 týdnů)
Švýcarsko – 56,4 % (7,9 týdne)
Velká Británie – 30,9 % (12,1 týdne)

Zdroj: www.insider.com

PSALI JSME:
Proč si mají podnikatelky plánovat těhotenství a platit nemocenskou?

Zavřít reklamu ×
  1. A OSVČ? Moje mateřská činí cca 4500, to je za trest? Tohle trochu někdo nedomyslel.A kdyby to někoho zajímalo, můj čistý příjem byl kolem 10- 12 tisíc.Zakopeme živnostníky že? Pak si budete drbat hlavičky,až zmizí řemeslníci.

    • Docela nechápu proč pracujete jako OSVČ za 12 tisíc, když v každé druhé normální práci dostanete dvonásobek. Očividně jste jako OSVČ moc neprorazila. Takže jste to Vy, kdo by si měl drbat hlavičku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 procenta, zatímco touto dobou dosahovala ještě tří procent. Toto číslo je jako tradičně nižší, než měsíční …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.