Jako sázka do loterie. Kdo do bitcoinu chce vložit peníze, nechť si představí, že je „hází do kanálu“

Názor
S pátečním vzestupem ceny bitcoinu k několikaměsíčnímu maximu takřka 240 tisíc korun za kus opět zintenzivňuje debata, nakolik je investice do nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny (a také do těch dalších, kterých je už více než pět tisíc) vlastně riziková.
Člověk by měl do bitcoinu investovat jen malou část svých celkových úspor, třeba jedno procento. Foto: Depositphotos.com

Rizika investice do bitcoinu jsou nezměrná. V krajním případě může člověk takovou investicí o všechny své peníze přijít. Vlastně totiž ani nejde o investici, ale o sázku jako v loterii. Potenciální výnos ovšem stojí za to. Třeba za loňský rok nebyl jen potenciální, ale skutečný, jelikož bitcoin zhodnotil o skoro sto procent. Letos však tomu tak rozhodně být nemusí. Člověk by proto měl do bitcoinu investovat jen malou část svých celkových úspor, třeba jedno procento.

Měl by si zároveň představit, že tyto peníze „hází do kanálu“ a že už je nikdy neuvidí. Jinými slovy, právě skutečnost, že tyto peníze už nikdy neuvidí, by ani v té nejmenší míře neměla negativně ovlivnit jeho současnou nebo budoucí životní úroveň. Jakmile by ztráta těch peněz jeho životní úroveň negativně poznamenala, je rozumné se takové investici zcela vyhnout, nebo alespoň investovat menší objem prostředků, protože riziko ztráty je v případně investice bitcoinu naprosto enormní.

PSALI JSME:
Proč bitcoin zase zdražuje?

Člověk, který má volné prostředky a chtěl by investovat do bitcoinů, ale nemá s tím moc zkušeností, by se měl nejprve poučit a vzdělat. Buď u důvěryhodných známých, kteří již do kryptoměn či bitcoinu delší dobu investují, nebo na internetu. Tam je přehršel různých informačních zdrojů. Je rozumné pořídit si hardwarovou kryptoměnou peněženku, která zamezuje možnosti krádeže bitcoinu či jiné kryptoměny. Taková krádež hrozí při jejich uchovávání v on-line rozhraní.

Ani poučený a v oblasti kryptoměn již vzdělaný člověk, vlastnící dokonce i hardwarovou peněženku, by nikdy neměl do bitcoinu či jiné kryptoměny investovat více než jedno až tři procenta svých úspor. Měl by také s investicemi do kryptoměn začít až teprve tehdy, když už má ve svém portfoliu běžné investice, jako jsou ty do nemovitostí, akcií, dluhopisů, podílových fondů či třeba zlata.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlato pokořilo hranici 1 500 dolarů za troyskou unci

×
  1. Ať si každý se svými penězi nakládá, jak chce, autor bitcoinu absolutně nerozumí a jen straší lidi, dnes si o sobě každý mileniál myslí, že je hned finanční analytik, trochu soudnosti a pokory by to chtělo.

  2. hodnota bitcoinu je tvořena důvěrou v něj a je na stejné úrovni, jako dnešní běžné měny, neboť jejich hodnota je tvořena tou samou důvěrou v ně, protože nejsou ničím kryté…Tudíž jsou na stejné úrovni, jen s tím rozdílem, že bitcoin nemá svoji papírovou podobu, ale taky nepodléhá inflaci a mezinárodním penězokazům

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru