Za překvapením však stál opět o něco mírnější než očekávaný růst cen potravin, které zdražují zejména v případě mlékárenských výrobků o něco pomaleji, než naznačovala předčasná šetření. Ve zbytku spotřebitelského koše jsou překvapení pro nás (a pravděpodobně i pro ČNB, pozn. aut.) relativně malá.
Dál platí, že řada služeb si udržuje výrazné inflační momentum nad třemi procenty – rekreace, kultura nebo tržní nájemné (imputované v listopadu zpomalilo). Na druhé straně vidíme naopak slabé inflační tlaky v segmentu obchodovatelného spotřebitelského zboží – oděvy, obuv, vybavení domácnosti, apod.
V prosinci inflace dál zejména kvůli potravinám zrychlí a měla by dosáhnout úrovně 3,2-3,3 procenta. Dostane se tak krátkodobě nad toleranční hranici centrální banky. V lednu by se však zejména díky odeznění energetické krize měla rychle vrátit zpět pod tři procenta.
Českou národní banku čeká po poslední dávce čísel v prosinci pravděpodobně relativně napínavé zasedání. Ve prospěch dočasného přerušení cyklu snižování sazeb hovoří rychlejší růst mezd za třetí kvartál, rychlý růst maloobchodu (říjen) i setrvačná inflace služeb.
Na druhé straně slabé investice (třetí kvartál) a průmysl podporují spíše holubice volající po dalším snižování úrokových sazeb. Čerstvá inflační čísla nejsou velkým překvapením a nepodporují výrazně ani jeden tábor.
Celkově se nám však zdá, že v reakci na poslední čísla převládají spíše opatrné jestřábí komentáře (např. Jan Kubíček, Karina Kubelková). I proto jsme se rozhodli jemně doladit náš výhled a předpokládáme v prosinci spíše stabilitu základní úrokové sazby na čtyřech procentech.
Její další snížení pak až na zasedání v únoru a březnu 2025 na konečných 3,5 procenta. Výsledek prosincového zasedání však zůstává nejistý a v debatě (a následně i zápisu) pravděpodobně uslyšíme pádné argumenty také pro nižší sazby.
Autor je hlavní ekonom společnosti Patria Finance
(Redakčně upraveno)