Jaký byl konec roku 2021 v evropské ekonomice?

Názor
Tento týden přinesl první předběžné odhady hospodářského vývoje v posledním čtvrtletí loňského roku. Podle čísel zveřejněných tento týden klesl hrubý domácí produkt (HDP) Německa mezičtvrtletně o 0,7 procenta po předchozím růstu o 1,7 procenta. To bylo více, než se čekalo, když konsensus analytiků předpokládal pokles o 0,3 procenta.
Hrubý domácí produkt Německa mezičtvrtletně klesl více, než se čekalo – o 0,7 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Negativně se na vývoji tamní ekonomiky podepsalo šíření nové koronavirové mutace omikron i přetrvávající problémy s dodávkami vstupů v průmyslu. Nad odhady se naopak vyvíjelo hospodářství Španělska, které mezičtvrtletně vzrostlo o dvě procenta, zatímco se čekal růst o 1,4 procenta. Jde však stále o dohánění předchozího propadu, když tamní ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí za předkrizovou úrovní zaostávala o zhruba čtyři procenta.

Mezičtvrtletní růst francouzské ekonomiky výrazně zpomalil ze 3,1 procenta na 0,7 procenta, což však bylo zhruba v souladu s očekáváními. Rozdílný vývoj tří výše uvedených ekonomik lze do určité míry vysvětlit právě odlišnými podíly průmyslu na ekonomice jako celku. Ve čtvrtek pak byly zveřejněny výsledky americké ekonomiky, která si vedla nad očekávání dobře, když její mezičtvrtletní anualizovaný růst zrychlil z 2,3 na 6,9 procenta.

Uplynulý týden přinesl také řadu indikátorů hodnotící sentiment ve spotřebitelském a podnikatelském sektoru. Ty nejpodstatnější dopadly o poznání lépe, než se čekalo. Za zmínku v tomto ohledu stojí americká spotřebitelská důvěra, německé PMI indexy ze zpracovatelského průmyslu a služeb, a také německé IFO. Na zmírňující se problémy v dodavatelských řetězcích na začátku letošního roku ukázal i nárůst důvěry v tuzemském průmyslu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Slabší důvěra a pozitivní očekávání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB