Jaký byl rok 2020 na trhu práce? Nastalo menší zemětřesení, než se čekalo. Panovala však velká nejistota

Názor
Personalisté mají za sebou rok, jaký nezažili. Koronavirus zatřásl ekonomikou, se stabilitou některých firem a také s trhem práce. Prošel tento obor zemětřesením, nebo jen lehkým otřesem?
Mnozí pracovníci rychle našli uplatnění v oborech, kterým naopak koronavirus přihrál nové zákazníky. Jde o logistiku a svět internetových obchodů. Ilustrační foto: Shutterstock.com

Mnozí kvůli koronaviru očekávali zemětřesení, plošně se ale nakonec nekonalo. Nejlepším důkazem je, že došlo jen k mírnému nárůstu nezaměstnanosti. Jedním z důvodů malého zvýšení nezaměstnanost je skutečnost, že se nyní do Česka dostane mnohem méně pracovníků z ciziny. Bez nich by se přitom české firmy před nástupem koronaviru neobešly.

Chybějící zahraniční pracovníky nahradili lidé z oborů, kterým covid vystavit stopku, díru po cizincích však úplně nezacelili. A proto je paradoxně v některých oborech větší nedostatek pracovních sil, než před příchodem pandemie. Zemětřesení na trhu práce se nekonalo, končící rok však byl a do jisté míry stále je rokem obrovské nejistoty. Ta i nadále přetrvává a výrazně komplikuje plánování ve všech oblastech, personalistiku nevyjímaje.

Velké zemětřesení však zažily cestovní ruch a gastronomie. Pracovníci z těchto oborů se dostali do velkých potíží. Rovněž celá řada kancelářských firem škrtala, kde se dalo. Vidíme mnoho odchodů na pozicích back office, které patrně budou pokračovat i v příštím roce.

PSALI JSME:
Živobytí „zavřených živnostníků“ zachraňují balíky a staré dodávky

Firmy jsou opatrné, nevědí, jak se situace bude dál vyvíjet. Tito pracovníci zajišťující administrativní podporu v kancelářích však rychle našli uplatnění v oborech, kterým naopak koronavirus přihrál nové zákazníky. Jde o logistiku a svět internetových obchodů.

Ještě jinak ovlivnil koronavirus personalistiku ve výrobě, kde v Česku hraje prim automobilový průmysl. První vlna epidemie tehdy firmy na týdny zcela zastavila a přinesla strmý pád odbytu. Ale ve druhém kvartálu naopak začaly automobilky a jejich dodavatelé ve velkém zaměstnance nabírat. Velké množství výrobních společností už nyní poptává pracovníky na první i druhý kvartál roku 2021.

Samostatnou kapitolou a jedním ze symbolů epidemie se stal hromadný přesun pracovníků do režimu home office. Některé firmy nechaly zaměstnance doma prakticky celý rok, mnohé v tom budou pokračovat i v následujícím roce.

PSALI JSME:
Průzkum: Třetina firem chce posílit on-line fungování

Mluví se o tom, že v některých firmách se půjde o změnu trvalou i o tom, že se bude zmenšovat plocha kanceláří. Jiné společnosti ale přicházejí na úskalí práce z domova, která například přináší zhoršenou komunikaci ve firmách. Pro mnohé zaměstnance kromě toho představuje společná práce v kanceláři daleko kreativnější prostředí, než home office.

Covid přímo ovlivnil i práci personalistů. Namísto osobních setkávání se zájemci o práci přišly na řadu on-line schůzky a pracovní pohovory na dálku. Ty sice šetří čas, ale především u vyšších a odbornějších pozic je vhodnější osobní setkání. Přímý kontakt s klientem napoví personalistům lépe než telefonát nebo rozhovor po internetu.

Nový rok 2021 se ponese ve znamení pokračující nejistoty.

Autor je ředitel personálně-poradenské společnosti Quanta
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Firmy zbytečně utrácejí peníze za neefektivní HR

Zavřít reklamu ×
  1. Je to šílené bát se o místa kde na 3 směny berem 16000 čistého………Klaus přivedl tento stát do totální záhuby. Soused maká 10 let v Rakousku a má nový dům,dvě nová auta a každý rok drahá dovolená.Našinec má dovolenou nařízenou zaměstnavatelem a to většinou 2 týdny po novém roku a na podzim.Aspoň shrabu listí a v lednu mohu odklidit čerstvě napadaný sníh.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.