Jarní Řím: Méně turistů, nižší ceny, příjemnější počasí

Reportáž
Důvodů, proč se právě na jaře vydat do hlavního města Itálie, je několik: Při procházce Věčným městem je přece jen o něco volněji, takže se před každou památkou nemusíte prodírat davy turistů. Také ceny jsou příznivější než v hlavní sezóně a totéž platí o počasí.
Oválný amfiteátr Koloseum je jednou z nejznámějších a turisticky nejvyhledávanějších památek Věčného města. Foto: FAEI.cz/Autor

Není mnoho měst v Evropě, kde byste takřka na každém rohu narazili na nějakou zajímavou historickou památku. A kde je taková koncentrace restaurací, pizzerií, bister nebo barů. Na vlastní kůži jsme se přesvědčili, že právě jaro je skvělé období na základní „prozkoumání“ Říma.

Ubytování jsme si vybírali a zajistili už s několikaměsíčním předstihem – na konci roku. Výhodnější nebyla jen cena apartmánu, ale rovněž zpáteční letenky. Volba ubytování se ukázala jako trefa do černého ze dvou základních důvodů: Byl to vlastně rodinný podnik ve starodávném domě, takže třeba snídaně nám ráno připravovala paní domácí, nacházelo se na strategickém místě v centru města.

Koloseum. Foto: FAEI.cz/Autor

Kousek od Kolosea

Oválný amfiteátr Koloseum je jedna z nejznámějších a turisticky nejvyhledávanějších památek Věčného města. S budováním monumentální stavby spojované především s gladiátorskými zápasy se začalo za císaře Vespasiana mezi lety 70 a 72 a byla dokončena za císaře Tita v roce 80.

Vešlo se do něj až 50 tisíc diváků a člověk nemusí být fotbalový fanoušek, který navštěvuje plně vyprodané sportovní arény, aby si dovedl představit, jaký to musel být „rambajs“, když se při soubojích na život a na smrt z hlediště ozývali méně i více urození Římané.

Stánek se suvenýry. Foto: FAEI.cz/Autor

Od Kolosea jsme to měli jen asi čtvrt hodiny pěšky. Dolů úzkou uličkou na hlavní ulici a na první větší křižovatce doleva – odtud už byla majestátní stavba na dohled. Okolo samozřejmě procházejí turisté, ale začátkem dubna jich je nepochybně výrazně méně, než třeba už o měsíc později. Rozhodně to není na žádné prodírání se davy.

V blízkosti Kolosea se pohybuje poměrně hodně lidí s viditelnými cedulkami, kteří turistům radí, kam pro vstupenky nebo kde je vstupní brána. Mezi nimi se bohužel nachází také hodně překupníků s lístky nebo prodejci suvenýrů, kteří jsou opravdu až nepříjemně vlezlí, takže je dobré si je držet od těla.

Forum Romanum. Foto: FAEI.cz/Autor

Monumentální, úžasné

Před návštěvou Kolosea se nám vyplatila ještě jedna věc: S asi týdenním předstihem jsme si na stránce colosseum-rome-tickets.com koupili vstupenky na přesný čas. V turisticky vyšponovanější sezóně se nepochybně vyplatí zajistit si lístky s ještě větším předstihem.

Pořídili jsme si rovnou nejen vstupenky do Kolosea, ale také do soudního areálu Forum Romanum a pahorkem Palatin (podle pověsti právě tady Romulus založil Řím, pozn. aut.). Jeden takový spojený lístek nás vyšel na 16,80 eur. Začátkem dubna ale základní cena začínala na 21 eurech. Na stejném portálu je možné zakoupit rovněž vstupenku do Vatikánu, respektive do tamních muzeí.

Forum Romanum. Foto: FAEI.cz/Autor

Při vstupu do Kolosea musíte projít stejným bezpečnostním rámem jako na letišti. V době naší návštěvy na začátku dubna bylo také povinné mít na ústech respirátor. Nestáli jsme ale v žádné frontě, i když je pravda, že organizované skupiny s průvodcem na začátku prohlídkové trasy trochu ucpaly cestu. Ale nebylo to nic hrozného. Koloseum je skutečně ohromný, takže turisté se v areálu rozptýlí.

Je to opravdu úžasná stavba. Obrovitánská. Až člověka napadne, jak je vůbec možné, že něco tak úchvatného byl před takovou dávnou dobou vůbec někdo schopný vybudovat. Vyplatí se vyčlenit si na návštěvu dostatečný čas, abyste si všechno pořádně vychutnali.

Panteon. Foto: FAEI.cz/Autor

Na nejatraktivnějších místech, kde se otevírají nejpůsobivější pohledy do arény, se z pochopitelných důvodů shromažďuje více lidí. Opět jsme se ale přesvědčili, že v době naší návštěvy nešlo o nic dramatického.

Rozlehlé Forum Romanum

Kdysi to bývalo srdce Říma. Forum Romanum, tedy Římské fórum, byl kdysi velkolepý areál s úžasnými chrámy, bazilikami, ale i působivými veřejnými prostory. Dnes to je spíše soubor ruin a pozůstatků. Ale s trochou fantazie si při procházce mezi kameny a sloupy lze představit, jak monumentální musel zdejší areál být.

Španělské schody. Foto: FAEI.cz/Autor

Zvláště působivý je pohled z pahorku Palatin, kde je celé Forum Romanum jako na dlani, a v pozadí ještě vykukuje Koloseum. Tady nepochybně vydržíte stát dlouhé minuty a opět vás možná napadne, jak je vůbec možné, že zde vyrostlo něco tak velkolepého.

Můžete si s sebou vzít vytištěného průvodce, mapku a obcházet jednu stavbu za druhou. Anebo se jen volně procházet a nechat na sebe působit magickou atmosféru tohoto úžasného místa.

Fontána di Trevi. Foto: FAEI.cz/Autor

Fontána, Vatikán a další

Z našeho rodinného penzionu to ale nebylo jen kousek ke Koloseu a k areálu Forum Romanum, ale také na druhou stranu k dalším památkám – úžasné Fontáně di Trevi, Španělským schodům, Andělskému hradu, Panteonu a k Vatikánu.

Tedy do Vatikánu to byla asi hodina, ale naplánovali jsme si trasu tak, abychom cestou tam zvládli jednu část památek a zpátky zbytek. Stejně jako v případě Kolosea, také u Vatikánských muzeí jsme měli koupené vstupenky předem na přesný čas.

Vatikánská muzea. Foto: FAEI.cz/Autor

Také zde jsme napřed museli projít bezpečnostním rámem, ještě před tím nám personál zkontroloval covidový pas, tedy jestli máme platná očkování proti koronaviru.

Vatikánská muzea jsou obrovská, úchvatná, kouzelná.  A jako třešnička na dortu na závěr dlouhé prohlídky se nachází Sixtinská kaple v Apoštolském paláci. Je zde zakázáno fotit a rozhodně se nevyplatí vyndat mobil byť jen z kapsy. Okamžitě vás ochránci důrazně upozorní, ať si ho tam zase vrátíte.

Svatopetrské náměstí. Foto: FAEI.cz/Autor

Na závěr vatikánské návštěvy jsme si nechali Svatopetrské náměstí s bazilikou svatého Petra. Je důstojné a velkolepé.

Restaurace na každém rohu

Díky tomu, že jsme celou cestu do Vatikánu i zpět absolvovali pěšky, mohli jsme i nasát atmosféru Věčného města se spoustou památek, úzkých uliček a všelijakých zákoutí. Nad hlavami se nám sice honily mraky a jednou i sprchlo, ale bylo to pořád příjemnější, než urputné letní vedro s rozpálenými ulicemi.

Římská kavárna. Foto: FAEI.cz/Autor

Po celém Římě je navíc nepřeberné množství restaurací, kaváren, barů, pizzerií, zmrzlináren a dalších podniků, kde se lze za nemnoho peněz najíst a občerstvit. Když jsme si dali v jednom bistru v sousedství Vatikánu lehký oběd včetně vody a kávy, zaplatili jsme za tři lidi přibližně deset eur.

V jedné pizzerii kousek od našeho penzionu jsme si dali večeři s třemi hlavními jídly, pitím a lahví vína, a platili jsme asi čtyřicet eur. Za pár eur jsme si kupovali kávu, zmrzlinu a také suvenýry, jejichž cena u pouličních stánků začínala už na jednom euru. Je ale velmi pravděpodobné, že v hlavní turistické sezoně půjdou ceny nahoru.

PSALI JSME:
Dvě stě metrů nad Berlínem. Televizní věž oslavila 50. výročí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB