Taktizující obchodníci a investoři, kteří se řídí aktuální dynamikou, tak krátkodobě ženou čínské akcie výš, ale pro dlouhodobého investora zní zásadní základní otázka jinak. Budou tato opatření stačit, aby přerušila sestupnou spirálu způsobenou bilanční recesí, s níž se musí Čína vyrovnat?
Nadměrný dluh čínského privátního sektoru znamená, že nižší úrokové sazby nemusí nic vyřešit, což zjistil rozvinutý svět po globální finanční krizi. V případě Číny je tento problém ještě větší. Tamní věk odchodu do důchodu je 60 let, v roce 2022 byl index závislosti 46,6 procenta a v nadcházejících letech se očekává jeho další výrazný růst.
To znamená, že bude nadpoloviční část populace žít z pasivních příjmů. Nižší úrokové sazby přitom omezí pasivní příjmy nepracujících důchodců a pracující obyvatelstvo bude potřebovat vyšší míru úspor, aby si do budoucna zajistilo smysluplný pasivní příjem. To s sebou může přinést pokles spotřeby v rámci ekonomiky, a zkomplikovat tak snahu ukončit období bilanční recese.
V současnosti však mezi nejlepší čínské akcie na indexu Hang Seng, předním hongkongském benchmarkovém indexu, patří Meituan a JD.com, což odráží zvýšená očekávání vyšších spotřebních výdajů. V Evropě došlo k podobné reakci u luxusních značek, jako je LVMH.
Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)