Je lepší vzít si hypotéku pozdě, nežli ještě později

Názor
Vzhledem k vysoké inflaci se lidem stále vyplatí čerpat hypoteční úvěry. Reálná hodnota vypůjčených peněz totiž klesá výrazně rychleji, než narůstají úroky.
Nejlepší doba na hypoteční úvěry je za námi a nyní se podmínky každý měsíc zhoršují. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech dál stoupá. V srpnu dosáhla dle Fincentra Hypoindexu na úroveň 2,32 procenta, což bylo o 0,09 procentního bodu více než v červenci. Oproti srpnu loňského roku, kdy průměrná úroková sazba dosahovala úrovně 2,11 procenta, došlo k navýšení o 0,21 procentního bodu.

Úrokové sazby na hypotékách budou s největší pravděpodobností narůstat i v následujících měsících. To bude podpořeno růstem úrokových sazeb v ekonomice, kterým bude Česká národní banka bojovat proti vysoké inflaci. I přes rostoucí sazby na hypotékách stále platí, že jsou výrazně nižší než inflace, takže vypůjčené prostředky se v reálné kupní síle peněz v podstatě splácejí sami. To motivuje Čechy k čerpání hypotečních úvěrů ve vysokých objemech.

PSALI JSME:
Úvěry na bydlení se teď vyplatí. Reálné úrokové sazby jsou v mínusu

Ze současného vývoje je zřejmé, že nejlepší doba na hypoteční úvěry je za námi a nyní se podmínky každý měsíc zhoršují. Platí však pravidlo, že lepší je čerpat hypoteční úvěr pozdě, nežli ještě později. Přestože lze očekávat, že rostoucí úroky povedou k ochlazení zájmu o úvěry na bydlení, stále budou čerpány v nadprůměrných objemech. To sice sníží vysoké tempo růstu cen nemovitostí, nicméně ceny na realitním trhu dál porostou.

Objem nových hypoték v srpnu dosáhl na úroveň 33,73 miliardy korun. Celkem přitom bylo vzato 10 444 hypotečních úvěrů, takže lidé si průměrně půjčovali 3,23 milionu korun. Před rokem byla průměrná výše hypotéky jen 2,79 milionu korun. Kvůli vysokým cenám nemovitostí si však lidé musí půjčovat více peněz. Tím se zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení u lidí s průměrnými a nižšími příjmy.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průměrná hypotéka letos zdražila měsíčně o 440 korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.