Když se aplikace ChatGPT zeptáte na nejoblíbenější akcii na trhu, musí provést masivní a velmi rychlý výpočet předtím, než vám odpoví, že je to Apple. To vyžaduje dvě věci. Rychlé „myšlení“ a okamžitou komunikaci.
V prvním kroku nastupuje Nvidia. Její superčipy v datových centrech zvládnou zpracovat informace doslova mihnutím oka. Aby se ale proměnily ve smysluplnou odpověď, musí komunikovat po síti – to je oblast, na kterou se specializuje Broadcom. Jeho technologie tvoří „páteř“ datových center. Produkty této společnosti ale najdete i doma ve svém routeru.
Od začátku AI revoluce se společnosti Broadcom nedostávalo příliš pozornosti. Všichni totiž upírali zrak na výrobce nejvýkonnějších AI čipů. To se ale mění. Akcie Broadcomu za poslední týden vzrostly o 30 procent. Nejnovějším kvartálním reportem upevnil svou pozici klíčového hráče na trhu s umělou inteligencí. Může však představovat pro Nvidii konkurenci?
Broadcom a Nvidia: Konkurenti, nebo partneři?
Broadcom se zaměřuje na jinou část trhu než Nvidia. Jeho specializací je komunikace, úložiště a tzv. ASICs (Application-specific integrated circuits). Protože AI čipy musí zpracovávat obrovské množství informací a spolupracovat mezi sebou, nároky na tuto ‚‚páteř“ datových center jsou vysoké.
Díky expanzi tohoto odvětví se Broadcomu letos mimořádně daří. Jeho tržby meziročně vzrostly o 47 procent, zatímco zisky stouply o 19 procent. Tento růst je do značné míry poháněn poptávkou po AI technologiích. Zatímco v roce 2022 tvořila umělá inteligence pouze deset procent tržeb, letos to byla téměř polovina.
Rizikem pro Nvidii je spolupráce Broadcomu s velkými hráči, kteří chtějí vyvíjet své vlastní AI čipy. Aktuálně Broadcom spolupracuje se třemi nejmenovanými společnostmi. Zdá se, že by mohlo jít o Google, Metu a Bytedance – mateřskou společnost TikToku. Každá z nich plánuje objednat více než jeden milion procesorů.
Akcie masivně vzrostly také díky ohlášení spolupráce se dvěma dalšími giganty, přičemž jedním z nich by mohl být Apple. Podle Broadcomu by tito klienti mohli společně vytvořit trh o hodnotě 90 miliard dolarů.
Představuje tedy Broadcom konkurenci pro Nvidii? Svým způsobem ano. To ale neznamená, že Nvidia ztrácí svou relevanci. Nvidia má vlastní síťové řešení InfiniBand, zatímco Broadcom nabízí levnější ethernetovou alternativu.
ASIC procesory: Tajná zbraň Broadcomu?
Zajímavější je potenciál Broadcomu na trhu s ASIC procesory. Tyto vysoce specializované čipy mohou být rychlejší a efektivnější než GPU od Nvidie. Má to ale háček. Nejsou totiž tak versatilní (variabilní) a nelze je využít pro nejtěžší fázi, tedy trénink AI modelů, ve které čipy od Nvidie excelují. Jsou však řešením pro technologické giganty, kteří chtějí vyvíjet své vlastní specializované procesory.
Využití nacházejí ve stádiu inference, tedy provozování hotového modelu. Jsou také široce využívány již zmiňovanou páteří, tedy síťovými a komunikačními řešeními a úložišti. Jde o celé spektrum různých specializovaných procesorů jejichž integrace je zásadní pro dosažení vysokého výkonu a efektivity, kterou AI systémy vyžadují. I tímto způsobem si Broadcom může ukrojit svůj kousek z koláče AI trhu.
Nemyslete si však, že Broadcom zcela přebere byznys po Nvidii. Zdá se ale, že si na trhu s umělou inteligencí našel své místo a že investoři naskakují na palubu. Bude nepochybně zajímavé sledovat, jak se tento sektor vyvine v nadcházejícím roce, zvláště když se datová centra již nyní potýkají s nedostatkem elektrické energie.
Autor je investiční analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)