Je to v hlavě. Nejistota nahlodává ekonomický růst

Názor
To, co ohromuje finanční svět, je nejistota. Obchodní války, brexit, inverzní křivka, populismus, klimatická krize, migrační krize… To vše zasévá nejistotu, nedůvěru a strach nejen mezi investory, ale i mezi podniky a domácnostmi. Globální index politické nejistoty měřící negativní zprávy z oblasti politiky, ekonomiky a finančních trhů je na úrovních, které jsme neviděli ani během finanční krize v roce 2008.
Je to v hlavě. Nejistota nahlodává ekonomický růst. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ať už chceme nebo ne, lavina negativních zpráv ovlivňuje naši důvěru. Například důvěra šéfů amerických firem poklesla na tak nízkou úroveň, která v minulosti byla konzistentní s recesí v USA. Abych byl přesný, aby šéfové firem byli takto negativní, tak v minulosti musela v USA už několik měsíců „řádit“ recese. Tentokrát žádná recese neřádi, ekonomika roste. A výsledky amerických firem za třetí čtvrtletí jsou lepší, než se čekalo. Je to prostě v hlavě.

Nepříjemné je, že z hlavy se to může dostat do reality. Pokud máte obavy z recese, tak omezíte investice, velké výdaje. Což sníží růst ekonomiky a strach a nedůvěra se tak začnou sebenaplňovat. V Bank of England vznikla analýza, která ukazuje, jak nejistota může ovlivnit ekonomiku.

Ovlivní, negativně a dokonce dlouhodobě. Za prvé, nejistota vede domácnosti ke zvýšení úspor a tedy ke snížení výdajů. A za druhé, firmy v nejistotě přecházejí do módu wait-and-see (počkejme a uvidíme – pozn. red.), kdy čekají s realizací investic, až situace bude méně nejasná.

Kvantitativní analýza ukazuje, že negativní efekty vyšší nejistoty přetrvávají dokonce i po deseti letech. A dopady zvýšení nejistoty? Nejistota sníží spotřebu, investice do vědy a výzkumu, což následně má negativní efekt do produktivity. Samotná nejistota, například o tom, zda Trump začne obchodní válku s EU, má negativní dopady na ekonomiky USA a EU, aniž by kdy nějaká obchodní válka mezi USA a EU vůbec musela začít.

PSALI JSME:
Nová americká cla by nejvíce zasáhla německé automobilky a český autoprůmysl

Důvěra českých podniků se zhoršila, ale stále indikuje, že nejvíce procyklická část HDP, tedy investice, zůstane v kladných číslech. Důvěra domácností také o chlup horší. Ale úroveň důvěry je stále na vysokých úrovních a nenaznačuje, že poptávkové tlaky měly nějak rychle odeznít. Aktuálně tak naší výhodou je, že ačkoliv důvěra českých podniků a českých domácnosti poklesla, tak je její úroveň stále ještě v bezpečných vodách.

Především české firmy by neměly podlehnout skepsi, protože demografické změny a nedostatek pracovníků nutně vyžaduje investice do robotizace a automatizace, bez ohledu na to, jestli přijde během roku či dvou nějaká recese.

Skutečnost, že už samotná nejistota mává s ekonomikou, také dává návod vládě, že by se měla snažit nejistotu snižovat proticyklickou politikou. A neměla by strašit (i když s dobrým úmyslem), že kvůli zpomalení bude plošně snižovat výdaje, nebo dokonce investice. Bohužel, v minulosti se české vlády často strašily a chovaly se procyklicky, snižovaly investice, čímž negativní dopady jen umocňovaly. Jak firmy, tak vláda se tak mohou z nejistoty a z obav recese proinvestovat.

Autor je hlavní ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko je na případnou krizi připraveno lépe než většina zemí EU

Zavřít reklamu ×
  1. Ano je to v hlavě hlavně díky podobným článkům, které vycházejí 3x denně. Děkujeme „ekonomové“ a „novináři“ !

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.