Je to v hlavě. Nejistota nahlodává ekonomický růst

Názor
To, co ohromuje finanční svět, je nejistota. Obchodní války, brexit, inverzní křivka, populismus, klimatická krize, migrační krize… To vše zasévá nejistotu, nedůvěru a strach nejen mezi investory, ale i mezi podniky a domácnostmi. Globální index politické nejistoty měřící negativní zprávy z oblasti politiky, ekonomiky a finančních trhů je na úrovních, které jsme neviděli ani během finanční krize v roce 2008.
Je to v hlavě. Nejistota nahlodává ekonomický růst. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ať už chceme nebo ne, lavina negativních zpráv ovlivňuje naši důvěru. Například důvěra šéfů amerických firem poklesla na tak nízkou úroveň, která v minulosti byla konzistentní s recesí v USA. Abych byl přesný, aby šéfové firem byli takto negativní, tak v minulosti musela v USA už několik měsíců „řádit“ recese. Tentokrát žádná recese neřádi, ekonomika roste. A výsledky amerických firem za třetí čtvrtletí jsou lepší, než se čekalo. Je to prostě v hlavě.

Nepříjemné je, že z hlavy se to může dostat do reality. Pokud máte obavy z recese, tak omezíte investice, velké výdaje. Což sníží růst ekonomiky a strach a nedůvěra se tak začnou sebenaplňovat. V Bank of England vznikla analýza, která ukazuje, jak nejistota může ovlivnit ekonomiku.

Ovlivní, negativně a dokonce dlouhodobě. Za prvé, nejistota vede domácnosti ke zvýšení úspor a tedy ke snížení výdajů. A za druhé, firmy v nejistotě přecházejí do módu wait-and-see (počkejme a uvidíme – pozn. red.), kdy čekají s realizací investic, až situace bude méně nejasná.

Kvantitativní analýza ukazuje, že negativní efekty vyšší nejistoty přetrvávají dokonce i po deseti letech. A dopady zvýšení nejistoty? Nejistota sníží spotřebu, investice do vědy a výzkumu, což následně má negativní efekt do produktivity. Samotná nejistota, například o tom, zda Trump začne obchodní válku s EU, má negativní dopady na ekonomiky USA a EU, aniž by kdy nějaká obchodní válka mezi USA a EU vůbec musela začít.

PSALI JSME:
Nová americká cla by nejvíce zasáhla německé automobilky a český autoprůmysl

Důvěra českých podniků se zhoršila, ale stále indikuje, že nejvíce procyklická část HDP, tedy investice, zůstane v kladných číslech. Důvěra domácností také o chlup horší. Ale úroveň důvěry je stále na vysokých úrovních a nenaznačuje, že poptávkové tlaky měly nějak rychle odeznít. Aktuálně tak naší výhodou je, že ačkoliv důvěra českých podniků a českých domácnosti poklesla, tak je její úroveň stále ještě v bezpečných vodách.

Především české firmy by neměly podlehnout skepsi, protože demografické změny a nedostatek pracovníků nutně vyžaduje investice do robotizace a automatizace, bez ohledu na to, jestli přijde během roku či dvou nějaká recese.

Skutečnost, že už samotná nejistota mává s ekonomikou, také dává návod vládě, že by se měla snažit nejistotu snižovat proticyklickou politikou. A neměla by strašit (i když s dobrým úmyslem), že kvůli zpomalení bude plošně snižovat výdaje, nebo dokonce investice. Bohužel, v minulosti se české vlády často strašily a chovaly se procyklicky, snižovaly investice, čímž negativní dopady jen umocňovaly. Jak firmy, tak vláda se tak mohou z nejistoty a z obav recese proinvestovat.

Autor je hlavní ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko je na případnou krizi připraveno lépe než většina zemí EU

×
  1. Ano je to v hlavě hlavně díky podobným článkům, které vycházejí 3x denně. Děkujeme “ekonomové” a “novináři” !

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví ve vleku korony

Zatímco průmyslu se podařilo odrazit se v květnu od (hlubokého) dna, stavebnictví dál padalo. Ve srovnání s dubnem byla jeho produkce o tři procenta níže, meziročně o 7,6 %.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Prázdné pláže, s rouškou do supermarketu

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Včera jsme se věnovali cestě na Istrii i zpět domů, …
Rolovat nahoru