Jedete na dovolenou služebním autem? A souhlas firmy máte?

Názor
Zaměstnavatel vám může půjčit služební auto na dovolenou, ale musíte mít jeho písemný souhlas o užívání služebního vozu. Takové potvrzení musí obsahovat identifikační údaje, jak zaměstnance, tak i zaměstnavatele a identifikaci automobilu. A v neposlední řadě také sdělení majitele vozidla, zaměstnavatele, že se zapůjčením jeho vozidla souhlasí.
Zaměstnavatel vám může půjčit služební auto na dovolenou, ale musíte mít jeho písemný souhlas o užívání služebního vozu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Navíc se před cestou doporučuje zkontrolovat, zda auto splňuje veškeré zákonné podmínky, tedy zda je zákonně pojištěno, nebo zda se v něm nachází veškerá tzv. povinná výbava. Dále se před dovolenou služebním automobilem doporučuje pořídit si kvalitní cestovní pojištění, a to nejlépe s připojištěním a asistenční služnou pro případ poruchy nebo nehody.

Půjčení vozu se musí vyřešit i po daňové stránce. V případě možnosti soukromého využití služebního vozidla je nutné navýšit základ daně pro výpočet zálohy na daň z příjmů, a taktéž vyměřovací základ pro výpočet pojistného na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení. Základ daně, resp. vyměřovací základ je nutno navýšit o jedno procento ze vstupní ceny zapůjčeného automobilu.

Zajímavou novinkou je pokus zákonodárců o zvýšenou podporu nízkoemisní mobility, která vyústila právě ke zohlednění poskytnutí motorového vozidla nízkoemisního charakteru zaměstnavatelem zaměstnanci. Při bezplatném poskytnutí takového motorového vozidla došlo ke snížení částky ocenění bezúplatného příjmu zaměstnance ze vstupní ceny z jednoho na půl procenta.

Autor je partner V4 Group, autorka daňová specialistka V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Služebním autem na dovolenou v cizině? Jen se souhlasem firmy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Měnili jste loni zaměstnání? Pozor na daně!

Že vás daňové přiznání nezajímá, protože máte příjmy pouze ze zaměstnání, resp. jsou osvobozené od daní? V tom případě se opravdu o daně nemusíte starat, ale jen za předpokladu, že jste v minulém roce neměnili …

Zvyšování minimální mzdy nic neřeší…

…ale ani moc nezkazí. Což je v naší situaci možná důležitější. Je to takový malý dárek pod stromeček především pro asi 110 či 120 tisíc lidí, kteří mzdu poblíž té minimální skutečně pobírají. Nicméně jinak je to od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.