Jedete na dovolenou služebním autem? A souhlas firmy máte?

Názor
Zaměstnavatel vám může půjčit služební auto na dovolenou, ale musíte mít jeho písemný souhlas o užívání služebního vozu. Takové potvrzení musí obsahovat identifikační údaje, jak zaměstnance, tak i zaměstnavatele a identifikaci automobilu. A v neposlední řadě také sdělení majitele vozidla, zaměstnavatele, že se zapůjčením jeho vozidla souhlasí.
Zaměstnavatel vám může půjčit služební auto na dovolenou, ale musíte mít jeho písemný souhlas o užívání služebního vozu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Navíc se před cestou doporučuje zkontrolovat, zda auto splňuje veškeré zákonné podmínky, tedy zda je zákonně pojištěno, nebo zda se v něm nachází veškerá tzv. povinná výbava. Dále se před dovolenou služebním automobilem doporučuje pořídit si kvalitní cestovní pojištění, a to nejlépe s připojištěním a asistenční služnou pro případ poruchy nebo nehody.

Půjčení vozu se musí vyřešit i po daňové stránce. V případě možnosti soukromého využití služebního vozidla je nutné navýšit základ daně pro výpočet zálohy na daň z příjmů, a taktéž vyměřovací základ pro výpočet pojistného na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení. Základ daně, resp. vyměřovací základ je nutno navýšit o jedno procento ze vstupní ceny zapůjčeného automobilu.

Zajímavou novinkou je pokus zákonodárců o zvýšenou podporu nízkoemisní mobility, která vyústila právě ke zohlednění poskytnutí motorového vozidla nízkoemisního charakteru zaměstnavatelem zaměstnanci. Při bezplatném poskytnutí takového motorového vozidla došlo ke snížení částky ocenění bezúplatného příjmu zaměstnance ze vstupní ceny z jednoho na půl procenta.

Autor je partner V4 Group, autorka daňová specialistka V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Služebním autem na dovolenou v cizině? Jen se souhlasem firmy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Přestože mzdy rostou, inflaci nedostihnou

I když se zaměstnavatelé napříč obory snaží svým zaměstnancům zvyšovat mzdy, míru inflace tohle zvýšení nepokryje. Do slibného vývoje ekonomiky na začátku kalendářního roku zasáhla válka na Ukrajině, která přinesla …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.