Jediný dochovaný exemplář slovenské jednokorunové bankovky jde do dražby

Nejvzácnější slovenská státovka bude už za dva týdny listopadu nabídnuta zájemcům v aukci. Jde se o státovku o hodnotě 1 Ks z roku 1945, čili z období samostatného Slovenského štátu, která však nebyla nikdy v oběhu a na světě existuje pouze tento jediný kus. Redakci o tom informovala aukční společnosti Bankovky.com, která bankovku draží pro svého klienta.
Vzácnou slovenskou státovku měl od roku 1980 v držení významný bratislavský sběratel. Foto: Aukční společnost Bankovky.com

Jde o jednu z nejvzácnějších bankovek 20. století na území bývalého Československa. Internetová aukce nabídne sběratelům a širší veřejnosti unikátní příležitost tuto speciální slovenskou korunu koupit.

Aukce proběhne 19. listopadu 2021 na platformě LiveBid.cz. Pořadatel aukce, aukční společnost Bankovky.com, upřednostnil internetovou aukci. Vloni společnost vydražila v internetové aukci pětitisícovku z roku 1919 za 14 520 000 Kč, čímž se potvrdil rostoucí zájem o investování do bankovek.

„V minulosti se nám tato varianta osvědčila, například při dražbě československé pětitisícovky, vysvětlil Aleš Kohout, spolumajitel aukční společnosti s tím, že díky tomu byli osloveni nejen sběratelé, ale také investoři a další zájemci.

PSALI JSME:
Pětitisícová státovka se vydražila za rekordních dvanáct milionů

„Vyvolávací cena je sto tisíc korun, ale vzhledem k tomu, že jde o jediný známý kus, odhaduji, že se cena může snadno vyšplhat přes milion korun,“ sdělil Kohout, který se specializuje na sběratelský obor notafilii, tedy sběratelství bankovek a papírových platidel a nauka o nich.

Do oběhu se ale bankovka, která bude v akci, nikdy nedostala. V době končící války, kdy se začaly zvyšovat ceny, ztratila papírová verze této nominální hodnoty smysl. V té době se již vyskytoval papírový nominál pětikoruny, který byl dostačující nejnižší státovkou, a koruna krom toho už také existovala ve formě mince.

Nevydaná státovka nemá na sobě uveden letopočet, ale odhadovaným rokem je 1945. Tisk a skartaci státovky zařizovala tiskárna Neografia v Turčianském Svätém Martinu. Bankovka je složena z pěti různých kusů.

Rub slovenské jednokoruny. Foto: Aukční společnost Bankovky.com

Její původní majitel, tehdejší zaměstnanec tiskárny Neografia, si na památku odnesl pět dílů této státovky. Nedostal k celým exemplářům, ale účastnil se přepravy rozřezaných kusů a při té příležitosti vynesl pět částí, z kterých si na památku státovku poskládal.

Od roku 1980 měl pak bankovku v držení významný bratislavský sběratel. Slovenská koruna má rozměry 110 x 59 mm. V levé polovině je umístěna hlava krojovaného chlapce z profilu a na ni je vložena velká číslice „1“, rusínská číslovka je psána azbukou a nechybí ani německé a maďarské pojmenování číslice.

Mezi další zajímavé položky listopadové aukce, která bude mít celkem přes 900 položek a zaměří se na papírová platidla obíhající na historickém území Čech, Moravy a Slovenska od roku 1762 až do současnosti, bude patřit například série guldenů z roku 1800. Vyvolávací cena všech dražených položek přesahuje 2,5 milionu korun.

PSALI JSME:
99 let československé koruny: Od státovek k bankovkám

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcionáři ČEZ schválili dividendu 48 korun

Akcionáři na úterní valné hromadě schválili dividendu 48 korun na jednu akcii. Jde o na návrh ministerstva financí, návrh managementu ČEZ byl 44 korun. Schválená dividenda 48 korun odpovídá hrubému výnosu 4,4 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB