Jediný dochovaný exemplář slovenské jednokorunové bankovky jde do dražby

Nejvzácnější slovenská státovka bude už za dva týdny listopadu nabídnuta zájemcům v aukci. Jde se o státovku o hodnotě 1 Ks z roku 1945, čili z období samostatného Slovenského štátu, která však nebyla nikdy v oběhu a na světě existuje pouze tento jediný kus. Redakci o tom informovala aukční společnosti Bankovky.com, která bankovku draží pro svého klienta.
Vzácnou slovenskou státovku měl od roku 1980 v držení významný bratislavský sběratel. Foto: Aukční společnost Bankovky.com

Jde o jednu z nejvzácnějších bankovek 20. století na území bývalého Československa. Internetová aukce nabídne sběratelům a širší veřejnosti unikátní příležitost tuto speciální slovenskou korunu koupit.

Aukce proběhne 19. listopadu 2021 na platformě LiveBid.cz. Pořadatel aukce, aukční společnost Bankovky.com, upřednostnil internetovou aukci. Vloni společnost vydražila v internetové aukci pětitisícovku z roku 1919 za 14 520 000 Kč, čímž se potvrdil rostoucí zájem o investování do bankovek.

„V minulosti se nám tato varianta osvědčila, například při dražbě československé pětitisícovky, vysvětlil Aleš Kohout, spolumajitel aukční společnosti s tím, že díky tomu byli osloveni nejen sběratelé, ale také investoři a další zájemci.

„Vyvolávací cena je sto tisíc korun, ale vzhledem k tomu, že jde o jediný známý kus, odhaduji, že se cena může snadno vyšplhat přes milion korun,“ sdělil Kohout, který se specializuje na sběratelský obor notafilii, tedy sběratelství bankovek a papírových platidel a nauka o nich.

Do oběhu se ale bankovka, která bude v akci, nikdy nedostala. V době končící války, kdy se začaly zvyšovat ceny, ztratila papírová verze této nominální hodnoty smysl. V té době se již vyskytoval papírový nominál pětikoruny, který byl dostačující nejnižší státovkou, a koruna krom toho už také existovala ve formě mince.

Nevydaná státovka nemá na sobě uveden letopočet, ale odhadovaným rokem je 1945. Tisk a skartaci státovky zařizovala tiskárna Neografia v Turčianském Svätém Martinu. Bankovka je složena z pěti různých kusů.

Rub slovenské jednokoruny. Foto: Aukční společnost Bankovky.com

Její původní majitel, tehdejší zaměstnanec tiskárny Neografia, si na památku odnesl pět dílů této státovky. Nedostal k celým exemplářům, ale účastnil se přepravy rozřezaných kusů a při té příležitosti vynesl pět částí, z kterých si na památku státovku poskládal.

Od roku 1980 měl pak bankovku v držení významný bratislavský sběratel. Slovenská koruna má rozměry 110 x 59 mm. V levé polovině je umístěna hlava krojovaného chlapce z profilu a na ni je vložena velká číslice „1“, rusínská číslovka je psána azbukou a nechybí ani německé a maďarské pojmenování číslice.

Mezi další zajímavé položky listopadové aukce, která bude mít celkem přes 900 položek a zaměří se na papírová platidla obíhající na historickém území Čech, Moravy a Slovenska od roku 1762 až do současnosti, bude patřit například série guldenů z roku 1800. Vyvolávací cena všech dražených položek přesahuje 2,5 milionu korun.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB