ČSOB je nejlepší bankou letošního roku.zdroj: FAEI

Jedna banka už nestačí víc než polovině Čechů

Každý čtvrtý člověk, který má víc než jeden finanční produkt, je spravuje u třech a více bank. Vyplývá to z průzkumu Zlaté koruny realizovaného společností Ipsos. Podle průzkumu jen málo přes desetinu lidí má dnes jediný nebo vůbec žádný finanční produkt. A pokud bychom z výsledků tuto skupinu odečetli, s jednou bankou si nevystačí přes 60 % klientů.

Podle průzkumu nemá ostych před elektronickou objednávkou 54 % dotazovaných. O poznání obezřetnější jsou ale lidé ve chvíli, kdy by pro uzavření smlouvy elektronicky měli využít třetí stranu. Přes „cizí“ web by si produkt objednalo jen 9 % klientů, o něco lépe jsou na tom mobilní aplikace se 17 %. Čísla jsou přibližně stejná pro nabídku bank i pojišťoven.

Při dotazu na plánované sjednání produktů v blízké budoucnosti se situace příliš neliší od průzkumů v minulých letech. Stále vedou produkty jako je cestovní pojištění (13 %) nebo spořicí účet (12 %). Zajímavý je ale propad zájmu například u doplňkového penzijního spoření, dřívějšího penzijního připojištění nebo o nové smlouvy ze stavebního spoření.

Tato zjištění potvrzují výsledky nedávného průzkumu, který si u společnosti Click4Survey zadal Finanční a ekonomický institut (FAEI). Lidé se většinově snaží zhodnotit úspory na spořicím účtu a platí si penzijní připojištění.

Z dalších produktů pak využívají především stavební spoření (46 %) a kapitálové životní pojištění (30 %). Sledovaný pokles zájmu o nové smlouvy penzijního připojištění a stavebního spoření může být tedy dán tím, že většina investorů se zájmem o tyto produkty už smlouvy má.

Finanční rezervu si podle průzkumu FAEI dokáží vytvořit i rodiny s příjmem do 20 000 měsíčně, což je podle předsedy FAEI institutu Přemysla Součka potěšitelné zjištění. Tři čtvrtiny českých domácností disponují příjmem do 50 000 Kč, pouhá čtyři procenta nad 65 000 Kč. A pokud by je postihl výpadek všech příjmů, největší podíl českých rodin (38 %) by vydržel žít z úspor odhadem čtvrt roku.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *