Jednorázové plasty mají stopku, alternativ je ale celá řada

Sněmovna minulý týden schválila zákaz prodeje a výroby brček, plastových příborů a talířů v souladu s předpisy EU. Hlavním účelem směrnice je omezení plastového odpadu v mořích a oceánech. Většina tuzemských obchodů a firem, které jednorázové obaly využívají, již přešla na alternativní možnosti, a s novým nařízením proto nebudou mít problém, ekologické varianty mají podporu i u zákazníků.
Náhrad plastu z přírodních či kompostovatelných materiálů existuje dnes již celá řada. Ilustrační foto: Shutterstock

Nařízení se vztahuje na plastové talíře, příbory, brčka, tyčky k balónkům a vatové tyčinky na jedno použití, dále na kelímky a nádoby na potraviny a nápoje z expandovaného polystyrenu a na všechny výrobky z oxo-rozložitelného plastu. Podle nových pravidel jsou jednorázové plastové výrobky, pro něž existuje nějaká alternativa, zakázány.

Tuzemské obchody jsou na tento zákon připraveny. Některé už dokonce několik let. Tak třeba papírová brčka se už před třemi lety začala používat v několika českých pobočkách McDonald’s. Podle mluvčí firmy Zuzany Svobodové nekončila na skládce, ale putovala do energetických spaloven, protože nemohla být zpracována kvůli „nepřipravenosti tuzemské recyklační infrastruktury“.

Ve stejné době, začátkem srpna 2019, Tetra Pak, zřejmě nejznámější obalová společnost na světě, oznámila, že její zákazníci v Evropě zahájili tržní testování papírových brček určených pro nápojové kartony. Stala se tak první obalovou společností v regionu, která uvedla papírové „slámky “na trh, i když to původně měla v plánu do konce roku 2018.

„Zní to sice jednoduše, ale ve skutečnosti existuje celá řada problémů, jak vyrobit papírové slámky s požadovanými vlastnostmi,“ vysvětloval tehdy výkonný viceprezident produktového managementu a obchodních operací Charles Brand. Novinku testovaly v Evropě společnosti, které chtěly ke svým produktům zavést používání papírových brček, ale tuzemské firmy mezi nimi chyběly.

PSALI JSME:
Papírová brčka od Tetra Pak zatím v Česku nevyzkoušíte. Zkuste to u McDonald's

Doba se ale změnila. „Máme zkušenost, že obchodní řetězce již přestaly úplně prodávat jednorázová brčka nebo příbory,“ informoval Petr Zelinka, ředitel společnosti SOLO Matches & Flames, která je z historie spíše známa výrobou zápalek. Podle Zelinky je velký zájem o náhradní materiály, které jsou vstřícnější k životnímu prostředí.

Náhrad z přírodních či kompostovatelných materiálů existuje dnes již celá řada. Jednorázové plasty jsou nahrazovány materiály, jako jsou například dřevo, papír, pšeničné otruby nebo cukrová třtina. „Bio nádobí z cukrové třtiny je zdravou alternativou k běžnému plastovému nádobí. Jednorázové kompostovatelné talíře jsou biologicky rozložitelné v přírodě,“ vysvětlil Zelinka.

PSALI JSME:
Plastové příbory do občerstvení vnutila hygiena. Teď stát dává miliony na jejich vytlačení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.