Jednotné pojmenování linek nahradí jména jednotlivých vlaků na dalších tratích

V Jízdním řádu 2019 nahradí na mnoha dalších tratích jednotné pojmenování linek dosavadní různá pojmenování jednotlivých spojů. Společné pojmenování všech nebo většiny vlaků na jedné lince rozšířily České dráhy na více relací na konci loňského roku. Tento způsob označení linek a většiny vlaků vedle číselného údaje usnadňuje cestujícím orientaci při vyhledání spojení v jízdních řádech i samotného spoje na stanici.

Roční provoz některých linek a vlaků s novým jednotným označením se nám osvědčil. Ověřili jsme si, že zákazníkům pomáhá v orientaci v jízdních řádech i na stanicích při nástupu do samotné soupravy. Cestující si také zvykají na jednotnou kvalitu, která je se jménem konkrétní linky, tedy vlastně našeho produktu, spojena a na trati, kde je zavedeno více spojů, vyhledávají svůj spoj právě podle jednotného pojmenování,“ vysvětluje důvody dalšího rozšíření jednotných názvů linek Michal Štěpán, člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro obchod.

České dráhy tento princip použily poprvé u spojů SC Pendolino na lince Praha – Ostrava / Bohumín, když všechny spoje stejné kvality pojmenovaly jednotně. V končícím jízdním řádu byl stejný princip využit u linek Metropolitan Praha – Budapest, Západní expres Praha – Cheb / München a Slovácký expres Praha – Luhačovice / Veselí nad Moravou. Podobný princip využívají také zahraniční železnice především u spojů vedených v pravidelném taktu.

„Tyto linky jezdí v pravidelných intervalech po jedné až dvou hodinách. Cestující při tak hustém provozu, jednotných soupravách a službách přestávají rozlišovat jednotlivé vlaky po jménech. Ta měla smysl v dobách, kdy jezdilo na většině tratí jen několik málo rychlíků nebo expresů za celý den. Například z Prahy na jih Čech jezdilo ještě v roce 1990 jen 6 rychlíků a expresů denně, takže expres Vindobona zde byl skutečným pojmem, který vybočoval svou kvalitou, rychlostí i počtem zastávek ze všech ostatních vlaků. Ale dnes jezdí z Prahy do Vídně stejně kvalitní a rychlé railjety každé dvě hodiny a málokdo dnes ví, jak se jednotlivé vlaky jmenují. Lidem tak mnohem více při cestování pomůže jednotné jméno. Pro všechny spojení do Vídně jsme se proto rozhodli vrátit tradiční a legendární pojmenování Vindobona,“ vysvětluje Michal Štěpán důvody změn v pojmenování vlaků v uplynulých letech.

V Jízdním řádu 2019 bude pojmenováno celkem 609 dálkových vlaků 62 různými pojmenováními. Další názvy ponesou některé regionální vlaky, hlavně spěšné. Společná pojmenování vlaků a tedy linek byla volena tak, aby usnadnila cestujícím orientaci v jízdních řádech a trasách vlaků. Vybrána jsou jména podle dominantních prvků souvisejících s trasou vlaků, např. podle řek nebo významných míst. Zachována jsou i některá tradiční pojmenování, nebo je využita možnost odlišit spoje, které mají například odlišný typ soupravy nebo jinou výchozí a cílovou stanici než většina vlaků linky, se kterou je jejich provoz spojen. I nadále zůstávají některé historické nebo komerční názvy vlaků. Takovými příklady jsou třeba názvy vlaků Metropolitan Slovenská strela, Hungaria, Porta Bohemica, Budvar nebo Zlínský expres.

Přehled linek a jejich pojmenování:

SC (IC) Pendolino (Fr. Lázně/Cheb ) Praha – Ostrava / Bohumín

SC Pendolino Košičan Praha – Košice

Ex 1 Ostravan Praha – Bohumín / Návsí /Žilina

Ex 1 Opavan Praha – Opava

Ex 1 Varsovia Praha / Ostrava – Warszawa

Ex 1 Fatra Ostrava – Žilina – Banská Bystrica / Zvolen

Ex 2 Valašský expres Praha – Vsetín / Žilina

Ex 3 Vindobona Praha – Wien – Graz

Ex 3 Berliner Praha – Berlin / Hamburg

Ex 3 Metropolitan Praha – Bratislava – Budapest

Ex 6 Západní expres Praha – Plzeň – München / Cheb

Ex 7 Jižní expres Praha – České Budějovice / Linz

R 5 Krušnohor Praha – Ústí nad Labem – Karlovy Vary – Cheb

R 8 Slezan Brno – Bohumín

R 9 Vysočina Praha – Havlíčkův Brod (Jihlava) – Brno

R 10 Hradečan Praha – Hradec Králové – Trutnov

R 11 Rožmberk Brno – České Budějovice / Plzeň

R 11 Bezdrev České Budějovice – Plzeň

R 12 Bouzov Brno – Olomouc – Šumperk

R 13 Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc

R 14 Ještěd Pardubice – Liberec

R 15 Ploučnice Liberec – Ústí nad Labem

R 16 Berounka Praha – Plzeň – Klatovy / Železná Ruda

R 17 Vltava Praha – České Budějovice

R 17 Lužnice Praha – Tábor – Veselí nad Lužnicí

R 18 Slovácký expres Praha – Olomouc – Luhačovice / Veselí nad Moravou

R 19 Svitava Praha – Česká Třebová – Brno

R 20 Labe Praha – Děčín

R 21 Jizera Praha – Turnov / Tanvald / Harrachov

R 22 Bezděz Kolín – Rumburk / Šluknov

R 23 Střekov Ústí nad Labem – Kolín

R 24 Lány Praha – Rakovník

R 26 Otava Praha – Písek – České Budějovice

R 27 Praděd Olomouc – Krnov – Ostrava

R 27 Cvilín Krnov – Ostrava

 

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

84 % Čechů má ve své domácnosti auto

Počet aut v Česku stále roste. Podle statistik Ministerstva dopravy u nás jen za minulý rok přibylo 230 tisíc osobních automobilů. Z průzkumu pro úvěrovou společnost PROFI CREDIT vyplývá, že alespoň jeden automobil má ve své domácnosti 84 % Čechů. 30 % z nich financovalo jeho nákup půjčkou.

Nízká nezaměstnanost brzdí rozvoj firem

76 procent českých exportérů vnímá jako bariéru v rozvoji podnikání současnou nízkou nezaměstnanost. Společnosti na tuto situaci reagovaly nebo plánují reagovat cíleným zaměstnáváním cizinců (63 procent) a více jak polovina  firem bude řešit tuto situaci robotizací. 6 procent českých firem některé …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru